reaktif güç ile ilgili bir soru.

Başlatan remzi, 19 Ağustos 2023, 10:41:06

remzi

Diyelimki elimizde tek faz alternatör var. Bunun çıkışına kapasitör bağlasak ve reaktif güç çeksek bu alternatörün milinde zorlanma olur mu?
Diyelimki kapasitör bağladık 8kwar güç çektik. 8kw aktif güç kadar mili zorlar mı?
Veya benzinli bir jeneratörün çıkışına kapasitör bağlasak jeneratör yüke binip gazı açar mı?

necati

kapasitor bağlarsaniz voltaj yukselır
avr nin ne tip oldugu önemli
ne yapmak istiyorsunuz
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

remzi

Deney yapmak istiyorum. Merak ettim sadece. Reaktif güç aktif güç kadar alternatörün milini zorlar mı?

necati

bakır kaybı olur
sargı drenci ve akim

ferdem

İyi bildiğim bir konu değil. Her ne kadar tamamen reaktif bir yük de olsa sarım dirençlerinde aktif güç harcanacağından zorlanma olacaktır. Kapasite ilk anda kısa devre gibi davranacağından kapasite yerine kısa devre bağlandığındaki zorlanmaya benzer bir zorlanma ile karşılaşmayı tahmin ediyorum. Tabi bu davranış kapasitenin büyüklüğü, sarım direncinin büyüklüğü özetle RC süresiyle ilgili. İlk hareketin ivmesi önemli görünüyor.

Genel olarak kapasite arttıkça kısa devre gibi davranmaya başlayacağından zorlanma artar diye düşünüyorum. Sürekli döndürmeyi düşünecek olursak farklı dönme hızlarında zorlanma etkisi de farklı olacaktır çünkü kapasite empedansı farklılık gösterecektir.

necati

dogru
i2xr   guç kaybı olur
bir tesis jeneratorle çalıştırılırsa kompanzasyon devresi kapatılır
yoksa kondansatörler ısınır ve patlar

remzi

yakında bir deney yapıcam. Ozaman ölçümlerim. Zorlanma kesinlikle oluyor. Ama reaktif güç ile aktif gücün zorlanması aynı mı onu görmeye çalışıcam.