OP07 Shunt Amplifier devresi sorunu

Başlatan sedronjames, 28 Ağustos 2023, 12:08:23

sedronjames

Forumdaşlar merhaba

OP07 ile bir şönt yükseltici devre kurmak istiyorum. 0-60 mV gerilimi 0-3.3 V gerilime yükseltmek istiyorum.
Deneme olarak basitleştirilmiş şekilde görseldeki devreyi kurdum.
0.1 V giriş gerilimini yaklaşık 11 kat kuvvetlendirip çıkışta görmek istedim. OP07nin offset bağlantısını da datasheette olduğu gibi kurguladım.

Birkaç deneme yaptıktan sonra istediğim gibi çalışmadığını farkettim. Giriş gerilim yaklaşık 0.1V civarında olmasına rağmen çıkış 4.4 V civarlarında gösteriyor.
Opampın tüm bacaklarındaki gerilimi kontrol ettim.
Artı giriş bacağındaki gerilimim 0.1V, ancak eksi giriş bacağındaki gerilimim 0.4 V civarlarında gözüküyor.
Üniversitede derste öğrendiğimize göre opampın artı ve eksi gişinde yüksek empedanstan dolayı gerilim farkı olmaması gerekiyordu.
Çıkış geriliminin de olması gerekenden farklı olmasını bu neden bağladım. Sizce neden artı ve eksi giriş arasında gerilim farkı oluşuyordur? Devremde bir hata var mıdır?

Mr.Thinking

opampın orjinal değildir.
Devreni simüle ettim. Gayet güzel çalışıyor. Tam 10 a katlıyor.
Gerçekte de yakın değerlerde çalışması gerek.
Çalışmıyorsa opampın çakmadır yada bağlantılarında bir hata olabilir. Çünkü 4.4volt, 5 volt beslemede maksimum çıkış değeridir. Yani kopuk  veya bağlantılanmamış ya da yanlış bağlı bir yer olabilir.
Bir başka sebeb ise 0.1 volt verdiğini sanıp 0.44 volt veya daha üzeri bir gerilim veriyor olabilmendir.
ego=1/Knowledge

Erol YILMAZ

OP07'den 0v çıkış almak istiyorsan V- olan 4 nolu pini en az (-5V) ile beslemen gerekiyor.

sedronjames

forumda bir araştırma yapıp eski gönderilerinize baktım. op07 simetrik besleme istiyormuş. bir arkadaş da aynı problemi yaşamış. datasheette simetrik besleme gerektiğini kaçırmışım. yanıtınız için teşekkür ederim. simetrik besleme ile deneyip foruma sonuçları ekleyeceğim.

mehmet

ICL7660 veya NE555 ile basit bir negatif
gerilim dönüştürücüsü yapabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mr.Thinking

Simülasyona güven olmayacağı bir kez daha ortaya çıktı....
ego=1/Knowledge

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 28 Ağustos 2023, 16:42:38Simülasyona güven olmayacağı bir kez daha ortaya çıktı....

Ltspice ta orjinal model ile simule etsen gerçeğe daha uygun çıkar.
Uyduruk simulatorlere güvenmemek lazım 😂

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 28 Ağustos 2023, 17:08:40Ltspice ta orjinal model ile simule etsen gerçeğe daha uygun çıkar.
Uyduruk simulatorlere güvenmemek lazım 😂
Bu günlerde bana her şeyin uyduruğu denk geliyor diyeceğim
ama ek olarak
proteusun da azımsanmayacak yetenekleri var,   ki bizler o uyduruk simülatörü bile yapamıyoruz....
ego=1/Knowledge

sedronjames

proteusun bazı teorik-pratik uyuşmazlıkları olsa da, yazdığımız kodu simule edebilmesi başlı başına muhteşem bir kazanç.

Erol YILMAZ

Konusu açılmışken,
Analog işler için ltspice,
Power işler için de Powersim iyidir.

sedronjames

OP07 opampı hali hazırda kullanıyorum. simetrik besleme ve offset ayarlamalarını yaptıktan sonra çok nizami çalışıyor. 0-60 mV'u 3 volta yükselten 50 kat kazançlı devrede kullanıyorum. Lineerliği falan da gayet iyi. geçmişte akım okumadaki lineer olmayışı hep yazılıma ve opampa bağlıyordum. ama sonradan farkettim ki ürettiğimiz şöntler doğrusal değilmiş. kodun hiçbir suçu yokmuş.

ilerleyen zamanlarda stm32'de kullanılabilecek adc ayarlarına dair bir bilgisel hazırlayacağım. şönt dirençten akım ölçecek arkadaşlara referans olsun.

tunayk

Şönt dirençte lineerite için direncin soğuk kalması önemli. Orjinal manganin alaşımlarında 0-100C arası lineer sayılır ancak alaşım farklılığı, uçtaki lamalar ve en önemlisi kaynak malzemesi işin içine girince işler çok değişebilir. Eğer şötünüz anma akımında ılıklaşıyorsa, telleri kalınlaştırıp boyu uzaktmak gerek.

kimlenbu

Çok hassas bir iş olacaksa pcb üzerine sıcaklık sensörü eklenip kalibrasyon yapılabilir. Besleme voltajına kadar çıkış alabilmek için rail to rail opamp seçebilirsiniz. negatif voltajla işiniz yoksa misal +-10v ile çalışmayacaksanız simetrik besleme istemeyen bir opamp kullanabilirsiniz, diğer türlü 5v beslemeyi +-2.5v olarak böleceksiniz ve hassasiyeti yarı yarıya kaybedeceksiniz.