Projem için uygun ekipman seçimi

Başlatan istek61, 03 Eylül 2023, 13:13:47

istek61

Merhaba projemde nodemcu veya diğer wifi destekli uygun kartlardan birini kullanmak istiyorum fakat kontrol etmem gereken çok fazla eleman var.

3 adet sayaç (6 adet 7segment)  aynı anda çalışacak.
9 adet uyarı ledi
2 adet buton
1 adet rfid kart

sorum şu segmentleri sürmek için en az pin ve en uygun entegre hangisi olur 7447 nasıl ?
 9 adet uyarı ledini hangi entegre ile sürmeliyim ?
3 adet sayaç aynı anda çalışırsa error verme ihtimali var mı? wifi üzerinden servera da veri gönderecem. bazı işlemciler sapıtıyordu
 bu durumda butonlar, rfid, segment derken nodemcu nun pinleri yeterli olacak mıdır ? sizce nasıl bir yol izlemem gerek. şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Meraklı Acemi

istek61

...
Meraklı Acemi

sezgin05

Shift register kullanabilirsiniz. Örneğin 74HC595 +ULN2803A kullanabilirsiniz. Yada bulabilirseniz ikisi bir arada TPIC595 kullanırsınız.

istek61

Alıntı yapılan: sezgin05 - 03 Eylül 2023, 17:30:10Shift register kullanabilirsiniz. Örneğin 74HC595 +ULN2803A kullanabilirsiniz. Yada bulabilirseniz ikisi bir arada TPIC595 kullanırsınız.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
yan yana böyle kaçtane segment olabilir. 5 10 20?
Meraklı Acemi

mehmet

İki adet HC595 ile oradaki 7segment
ve ledler sürülebilir.
Benim blogda Arduino için kod ve
şema var. Kendinize göre düzenlersiniz.
Ledleri iki grup yaparsanız, 8 digit yeterli
olur.

https://www.mehmetbilgi.net.tr/arduino-ile-seri-port-uzerinden-7-segment-display/
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

fahri-

Max7219 display sürücü yü incele istersen.

istek61

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim önümüzdeki hafta bir aksilik olmazsa projeye başlayacağım.
mehmet beyin de sezgin beyinde projeleri tatminkar.

max7219 un üretici firmasında kuzenim çalışıyordu o da harika bir çip. sanırım önceki projemde 7segment anot yada katot olduğu için onu kullanamamıştım. öyle birşey hatırladım. yoksa tek başına 8 adet 7segment sürebiliyor.
Meraklı Acemi