Atmega328pu-th dahili 8mhz çalıştıramadım

Başlatan fay_elektronik, 01 Ekim 2023, 19:49:25

fay_elektronik

Arkadaşlar merhaba tederikci bir firmadan projelerimde kullanmak için 20 adet atmega328pu-th aldım lakin sürekli kullandığım sigorta ayarlarında calıştıramadım tüm devrelerimde 8mhz dahili osilatoru kullanıyorum. Genelde hfuse d9 lfuse e2 olarak fuse ayarımı yapıp kullanirdım lakin yazılımda CPU frekansını 1mhz ve programlayıcı da defuld ayar olan 1 MHz seçtigimde pogramım calışıyor. Sizce entegre patatesmi? Yoksa bendemi bir sorun var.
Saygılarımla

bulut_01

YENİLMEZ..

fay_elektronik

Ürün defult ayarla çalışıyor 8mhz RC osilatorde calişmiyor

mehmet

Yanlış mı görüyorum?
"ATmega328-PU" 28 pinli...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

bulut_01

YENİLMEZ..

fay_elektronik

ilyas KAYA

Piyasada çok çakma ürün var. Bana da çok denk geliyor. Özellikle usart haberleşmede hemen anlaşılıyor. Orjinal ürüne aynı kodu atınca doğru karakterleri serial monitöre basarken , çakma ürünlerde saçma sapan karakterler çıkıyor. Bu iç osilator de oluyor. Muhtemelen iç osilator kalibrasyonlari yok.
Belki ürün orjinal de olabilir. Fabrika osilator kalibrasyonu için vakit bulamıyor da olabilir.
Çünkü chip üretimi sınırlı ve yetistiremiyorlar.
Benzer durumu pic mcu larda da yaşıyorum. 50 tane chip den 3 5 tane iç osilator bozuk çıkıyor. Bazıları slow motion çalışıyor. Bazıları ise sanki işlemleri yapıyor ama gecikmeli yapıyor. Sanki hafızaya almış kodları çözmüş ama 3 saniye sonra aktif oluyor. Değişik bir durum.

fay_elektronik

Ben anlam veremedim dediğiniz gibi pic mcu lardada benim başımada geldi o zaman onlarda patates di
Ben elimdekini eritirim 1mhz çalışarak lakin bunların orjinal olduğunu nereden anlayacağız

fahri-

Ben yüzlerce pic kullanıyorum hiç başıma gelmedi bu tür olaylar. Nereden alıyorsunuz malzemeleri?
Ben iç piyasadan ve Çin'den hiç almıyorum.
Digikey, Farnell, Mouser gibi firmalardan alıyorum.