Direnç seçimi nasıl olmalı, neye göre olmalı ?

Başlatan sedronjames, 17 Ekim 2023, 08:37:55

sedronjames

merhaba forumdaşlar.

bir şönt amplifier ve bir gerilim bölücüm var. Bunlardan adc okuması yapmak için belirlediğim kazanç ve düşürme oranı var.

ancak dirençleri neye göre seçmeliyim bilemedim. mesela şönt amplifierda 100 ohm ve 10k var. ama bunun yerine 1kya 100k mı koymalıydım bilmiyorum.

aynısı gerilim bölücü için de geçerli. 1/30 oranında düşürme yapmak için hangi dirençleri seçmek gerekir sizce?

sedronjames

stm32 adc pinlerimi korumak için 4.7 volt zener de koyacağım. datasheetten baktım, 3.3 volta kadar neredeyse hiç akım geçirmiyor üzerinden. yeri geldiği için sorayım, zener direncini de neye göre seçmemiz gerekir bu durumda?

dnacikaya

Zener kullanmak koruma için yetersiz kalır. Uygun opto kullanarak tam koruma sağlanabilir.
Direnç bölücü için Les'in paylaştığı linkteki şema ve kodlama mantığını kullanabilirsiniz. 100k gibi yüksek gerilim bölücü direnci ile ölçüm yapmış.

https://protoncompiler.com/index.php/topic,1875.msg14610/topicseen.html?PHPSESSID=7fe5e32770d9791bc52b47cf542f799a#msg14610

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: sedronjames - 17 Ekim 2023, 09:19:02stm32 adc pinlerimi korumak için 4.7 volt zener de koyacağım. datasheetten baktım, 3.3 volta kadar neredeyse hiç akım geçirmiyor üzerinden. yeri geldiği için sorayım, zener direncini de neye göre seçmemiz gerekir bu durumda?

Analog girişte zener diyot kullanınca illa ki belirtilen değerden önce birkaç uA akım çekmeye başlıyor. Bunun için bende Analog girişte zener diode kullanmıyorum artık.

Çok lazım diye düşünüyorsam sinyalden ADC'ye doğru seri dirençle gelirken + ve -'ye doğru diyot bağlıyorum.

Alıntı yapılan: sedronjames - 17 Ekim 2023, 08:37:55bir şönt amplifier ve bir gerilim bölücüm var. Bunlardan adc okuması yapmak için belirlediğim kazanç ve düşürme oranı var.
ancak dirençleri neye göre seçmeliyim bilemedim. mesela şönt amplifierda 100 ohm ve 10k var. ama bunun yerine 1kya 100k mı koymalıydım bilmiyorum.

Şema üzerinden konuşsak ne iyi olurdu...

M.Salim GÜLLÜCE

Aşağıdaki şekilde verilen devre 3.3V analoh girişle işlemci için tasarlanmıştır.
Giriş voltajı 10 volta kadar distorisyonsuz çalışır.
Eksi voltajları da ölçme şansı verir.
Girişteki kapasitörle AC seviyede, Kısadevre ederseniz DC seviyede ölçme imkanı verir.
Yüksek frekansları değerlendirmek amacıyla OPA Opamp kullanılmıştır.
Siz farklı rail-to-rail başka bir opamp kullanabilirsiniz.
1.15 volt offset noktası olarak alınır. yukarısı pozitif aşağısı negatif olarak okunur.
5V beslemeli işlemcilerde de aynı devreyi kullanabilirsiniz.
+3V3 Beslemeleri +5V ile yaptığıızda moffset 2.5 volt olur.
Girişteki 9.1k ve 1.5k değerlerini Android electrodoc programında işlemsel yükselteç bölümünde kendinize göre hesaplattırabilirsiniz

Gülegüle kullanın. ;)