Lcd beslemesi 5 volt iken pic 3v3 ile çalıştırılırsa Lcd çalşır mı?

Başlatan Mr.Thinking, 24 Ekim 2023, 15:25:33

Mr.Thinking

Bir projede uc-06 bluetooth modül kullanmalıyım. Pic ile bluetooth modül beslemeleri farklı gerilimle çalıştığı için pici bluetooth beslemesinde yani 3.3 voltta çalıştırmayı düşünüyorum. (Max3232 için yerim yok)
Fakat devrede birde 2x16 lcd var. Bu lcdler 4.5 altında çalışmıyorlar.
Lcd nin vdd sini 5 volt ile, lcd yi sürecek olan picin beslemesini 3.3 volt ile çalıştıracak olursam bir sorunla karşılaşır mıyım?
Lcd nin datasheetinde data uçlarının minmum 2.2 volta kadar çalışabileceği görülüyor.
Gerçekte deneyen oldu mu?
Yada elinde hazır kurulu bir geliştirme kartı olan bir üstat bunu benim için deneyebilir mi?
Kolay gelsin.
ego=1/Knowledge

dnacikaya

Kullanabilirsiniz sorun olmaz. 3.3 volt ile beslenen pic ve 5 volt lcd bulunan ürümüm var.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: dnacikaya - 24 Ekim 2023, 15:43:22Kullanabilirsiniz sorun olmaz. 3.3 volt ile beslenen pic ve 5 volt lcd bulunan ürümüm var.
Teşekkür ederim.
ego=1/Knowledge

Erol YILMAZ

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 25 Ekim 2023, 12:19:34Kullanılan Lcd'nin datasheeti söyleyebilir doğru cevabı.
Evet haklısınız.
İnceledim ve çalışacağını görmüştüm zaten. Yukarıda da bunu yazmıştım. 
Ama birde tecrübelere bakmanın gerektiğini düşündüm.
Teori ve datasheet le pratiğin her zaman uyuşmadığını hepimiz biliyoruzdur.
Mesela aynı lcd nin datasheetinde minumum gerilimi yazmamışlar ama 3.9 volta kadar çalıştırabildim.
ego=1/Knowledge

istinaf duvarı

LCD'ler, hafızasından okuma yapmadığınız sürece sadece data alırlar. Bu nedenle, LCD hafızasından okuma yaptırmadığınız sürece bir sorun olmaz.

Bazı PIC'ler 3,3V olmasına rağmen bazı portlarından 5V I/O yapabilir. PIC'inizde 5V I/O yapabilen portlarınız varsa onları kullanmanız önerilir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 25 Ekim 2023, 15:30:48LCD'ler, hafızasından okuma yapmadığınız sürece sadece data alırlar. Bu nedenle, LCD hafızasından okuma yaptırmadığınız sürece bir sorun olmaz.

Bazı PIC'ler 3,3V olmasına rağmen bazı portlarından 5V I/O yapabilir. PIC'inizde 5V I/O yapabilen portlarınız varsa onları kullanmanız önerilir.
Pic im 5 volt ama ben 3.3 voltta çalıştıracağım.
ego=1/Knowledge

istinaf duvarı

F serisi PIC'ler 3.3V'ta da çalışır, ama saat hızını düşürmen gerekebilir. Datasheetin sonlarında AC characteristics bölümünde besleme voltajına göre çalışabileceği hız seviyeleri yazar.

LF serisi PIC'ler 3.3V altında tam performansta çalışabilir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 25 Ekim 2023, 21:04:50F serisi PIC'ler 3.3V'ta çalışır, ama saat hızını düşürmen gerekebilir. Datasheetin sonlarında AC characteristics bölümünde besleme voltajına göre çalışabileceği hız seviyeleri yazar.

LF serisi PIC'ler 3.3V altında tam performansta çalışabilir.
evet.inceledim ve 10mhz de calışabiliyor ve bu benim için yeterli. 16f877a
ego=1/Knowledge

mfurkan7

Merhabalar,
Ben de bu konuda bir sey sormak istiyorum. Asagidaki gibi bir devre ile bu beslemeleri yapmak dogru olur mu?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 26 Ekim 2023, 21:50:19Merhabalar,
Ben de bu konuda bir sey sormak istiyorum. Asagidaki gibi bir devre ile bu beslemeleri yapmak dogru olur mu?

Olur. 5 volt kaynağının da 1amper ve üzeri olması iyi olur.
ego=1/Knowledge

Okan AKÇA

Hali hazırda bu şekilde satışını yaptığım ürünler var.