İzoleli 5volt DC/DC çevirici kullanımı

Başlatan sigmoid, 04 Kasım 2023, 01:46:41

sigmoid

Hobi amaçlı tasarladığım kontrol kartının beslemesi için izoleli dc dc dönüştürücü kullanmaya karar verdim. Sistem 24Volt dc ile beslenecek. LM2596S-5 24voltluk giriş geriliminin 5voltta düşürücek. LM2596 devresi istediğim gibi çıkışı 5 volta düşürüyor. Yalnız kullanmış olduğum dc dc döüştürücü olan RFM-0505S çıkışı avometre ile ölçtüğümde 5,3volt olarak okuyorum. Acaba çıkış gerilimini tam 5volt yapmak içim RFM0505'den sonra zener diyot mu kullansam.

Devre Şeması:

Besleme Gerilimi:

LM2596S-5'in çıkış gerilimi:

RFM-0505S çıkışı: Avometre ile ölçtüğümde 5,3 volt ölçüyorum.

kimlenbu

Selamlar,

RFM0505 regüle bir çevirici değil,datasheetine bakarsanız orada belirtiyor. çıkış voltajı yüke göre değişir, az akım çekiliyorsa 5.8v'a kadar gördüğüm oldu.

Bana fazla akım lazım olmadığı için peşine 150mA'lik ldo bağlıyorum. Koduna bakıp eklerim

sigmoid

Şimdiden teşekkür ederim cevabı bekliyorum

kimlenbu

TLV70450DBVR kullanmışım, kolaylık olsun diye şemasını da paylaşıyorum :

sigmoid

LukeSkywalker

Hobi kartında izoleli çeviriciye neden ihtiyaç duydunuz?

sigmoid

Merak. Pic için giriş ve çıkışları optokuplor ile izole ettim. Acaba güçü nasıl izole edebilirim diye merak ettim.

Normalde Ac Motor picli devre ile aynı hattan beslendiğinde ve pic motora yakın olduğu durumda motorun her kalkış ve stopunda reset yiyor. Acaba bu şekilde yapınca reset yermi yemez mi diye merak ettim. Ticari bir proje olmadığından ldo entegresini müsait olduğumda satın alacağım. Neticeyi buraya yazmam uzun zaman alabilir