Havya Tasarımımda Yanmaz ve Isınmaz Malzeme Arayışı

Başlatan Mr.Thinking, 05 Aralık 2023, 14:43:22

yas

Genel olarak konunun özü ısıya dayanıklı malzeme üzerine dönmüş. Ben farklı bir noktaya işaret etmek istiyorum. Genelde bu tip havya uçları professiyonel istasyonlarda kullanılıyor. Yani işin teknolojisi tamamen sap ve ısıtıcıdan ibaret değil. Sapı stand dan aldığınızda rezistans saniyeler içerisinde ayarlanan ısıya ulaşıyor. Tekrar yerine konduğunda tamamen kapanmadan hazırda bekliyor. Uzun süre hareket olmaz ise enerjisi tamamen kesiliyor. Özetle sadece saptaki malzemenin ısıya karşı olan davranışı önemli ama tek faktör değil. Bir saat açık kalacak havyanın kartla olan teması toplasan belkide 2-3 dakika civarında bunu göz ardı etmemek lazım.

JOKERAS

yas'a aynen katılıyorum.

Sayın Mr.Thinking,aklıma geldi havya için resiztans yerine Ptc veya Seramik ısıtıcılar kullanmıyorsun.
Butür ısıtıcılar iş görmezmi?Hatta İndüksiyon sistemi yapılamzmı?
Uc mevzunu yabana atma bence,Herhangi bir Sıradan metaryelle yapacağın uç çok kısa zamanda yanacaktır.
Durum bu olunca zaten minnacık çok ince olan uç lehim tutmayacak veya iş görmeyecektir.
Ayrıca bu havyayı direkt olarak çalıştırmayı düşünmüyorsun sanırım.
Sıcaklığını kontrol edeceksin değilmi?Bunu nasıl yapmayı düşünüyorsun.Bence Havyanın sapından daha önemli noktalar.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: yas - 09 Aralık 2023, 17:05:47Genel olarak konunun özü ısıya dayanıklı malzeme üzerine dönmüş. Ben farklı bir noktaya işaret etmek istiyorum. Genelde bu tip havya uçları professiyonel istasyonlarda kullanılıyor. Yani işin teknolojisi tamamen sap ve ısıtıcıdan ibaret değil. Sapı stand dan aldığınızda rezistans saniyeler içerisinde ayarlanan ısıya ulaşıyor. Tekrar yerine konduğunda tamamen kapanmadan hazırda bekliyor. Uzun süre hareket olmaz ise enerjisi tamamen kesiliyor. Özetle sadece saptaki malzemenin ısıya karşı olan davranışı önemli ama tek faktör değil. Bir saat açık kalacak havyanın kartla olan teması toplasan belkide 2-3 dakika civarında bunu göz ardı etmemek lazım.

Metcap mı idi tam hatırlamıyorum marlayı bsh ta Amanında fabrikaya almışlar bu tip bir havya standındannalıp lehim yapacağım yere gelene kadar ısınıyor Du.

Askeri tip bir havya olduğunu duymuştum

yas

Metcap değil. Metcal di. İndüksiyonla çalışıyorlar.

Mr.Thinking

Aramızda yanmaz ve ısı iletmez ağır kaynak eldivenlerini tecrübe eden oldu mu?
Gerçekten ısıyı iletmiyor mu.
Kevlar veya aluminize eldiven diye geçiyor.
ego=1/Knowledge

umberto

MR. Thinking

Ben de iki tipte ısı iletmez kaynak eldiveni mevcut. Birisi güderi yapıda, diğeri içinde ısı iletmez bir madde ile üretilmiş çift katlı deri tipinde bir eldiven.

Akkor haline gelmiş demiri tutunca bile sıcaklık 2-3 sn geçmiyor fakat eldiven hafif yanabiliyor. Yeni kaynak yapılmış fakat akkor görünmeyen demiri 10-15 sn tutarsanız elinize sıcaklık hissi geliyor fakat eliniz yanmıyor. Belki 30 -40 sn sıcak uygulansa eli yakabilecek sıcaklık olabilir. Bunu tecrübe etmedim.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 09 Aralık 2023, 18:43:36yas'a aynen katılıyorum.

Sayın Mr.Thinking,aklıma geldi havya için resiztans yerine Ptc veya Seramik ısıtıcılar kullanmıyorsun.
Butür ısıtıcılar iş görmezmi?Hatta İndüksiyon sistemi yapılamzmı?
Uc mevzunu yabana atma bence,Herhangi bir Sıradan metaryelle yapacağın uç çok kısa zamanda yanacaktır.
Durum bu olunca zaten minnacık çok ince olan uç lehim tutmayacak veya iş görmeyecektir.
Ayrıca bu havyayı direkt olarak çalıştırmayı düşünmüyorsun sanırım.
Sıcaklığını kontrol edeceksin değilmi?Bunu nasıl yapmayı düşünüyorsun.Bence Havyanın sapından daha önemli noktalar.

Alıntı yapılan: yas - 09 Aralık 2023, 17:05:47Genel olarak konunun özü ısıya dayanıklı malzeme üzerine dönmüş. Ben farklı bir noktaya işaret etmek istiyorum. Genelde bu tip havya uçları professiyonel istasyonlarda kullanılıyor. Yani işin teknolojisi tamamen sap ve ısıtıcıdan ibaret değil. Sapı stand dan aldığınızda rezistans saniyeler içerisinde ayarlanan ısıya ulaşıyor. Tekrar yerine konduğunda tamamen kapanmadan hazırda bekliyor. Uzun süre hareket olmaz ise enerjisi tamamen kesiliyor. Özetle sadece saptaki malzemenin ısıya karşı olan davranışı önemli ama tek faktör değil. Bir saat açık kalacak havyanın kartla olan teması toplasan belkide 2-3 dakika civarında bunu göz ardı etmemek lazım.
Bunlar benim için işin en kolay veya en azından çok uğraştırmayacak noktaları. Şu an en önemli konu bu dedikleriniz yapacak elle tutulur  bir sap sistemi tasarlamak.
yinede önerilerinizi dikkate aldım.
ego=1/Knowledge

Epsilon

@Mr.Thinking
14..mesajdaki  sapı hazır alıp güncellemeyi neden düşünmüyorsunuz?

Sizin tasarladığınız havya kolayca elinizi yakabilecek sıcaklığa ulaşır.
Havya ucunu ve resistansını maximum verimliliğe getirip rezistansı o güç için en uygun boyuta getirmek gerekiyor.
14.mesajdaki havya buna muhtemelen çok yakın

EGE

Aşağıdaki ürünü inceleyin yüksek ısı transferine engel olan seramik uçlu bir malzemeden yapılmış , belki uygulama için size bir fikir verebilir.

https://www.robotronik.com.tr/isiya-dayanikli-yalitkan-seramik-uclu-cimbiz-a0465

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 19 Aralık 2023, 22:26:41Bunlar benim için işin en kolay veya en azından çok uğraştırmayacak noktaları. Şu an en önemli konu bu dedikleriniz yapacak elle tutulur  bir sap sistemi tasarlamak.
yinede önerilerinizi dikkate aldım.
O zaman Denizi geçip Derede boğuluyorsun demek olur bu.

Bence Bir Havyada en önemli nokta Rezistans kontrolü ve Uç tur.

Uç için nasıl bir metal kullanacaksınız?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 21 Aralık 2023, 00:45:01O zaman Denizi geçip Derede boğuluyorsun demek olur bu.

Bence Bir Havyada en önemli nokta Rezistans kontrolü ve Uç tur.

Uç için nasıl bir metal kullanacaksınız?

Evet beni zorlayan mekanik aksamlar. Burada boğuluyorum.
Uç olarak 5mm, bakır ve kalayın alaşımı olan  sarı kaynak telini işleyip kullanacağım. Ya da nikel kaplamayı deneyeceğim veya paslanmaz çeliği işleyeceğim.
Başka bir öneriniz var mı?
ego=1/Knowledge

power20

Cımbız havya seri üretim için kullanmaya çalışmak doğru değil. Racona aykırı. Prosedür belli. Krem lehim ve elek kullanılacak. Tamir yapıyorsanız zaten uzun saplı cımbız havya yeterli

Isınmayan Cımbız havya tasarımı yerine işinize odaklanmanızı öneriyorum haddim olmayarak

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 21 Aralık 2023, 10:05:14Cımbız havya seri üretim için kullanmaya çalışmak doğru değil. Racona aykırı. Prosedür belli. Krem lehim ve elek kullanılacak. Tamir yapıyorsanız zaten uzun saplı cımbız havya yeterli

Isınmayan Cımbız havya tasarımı yerine işinize odaklanmanızı öneriyorum haddim olmayarak
Peki...
ego=1/Knowledge

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 21 Aralık 2023, 09:18:04Evet beni zorlayan mekanik aksamlar. Burada boğuluyorum.
Uç olarak 5mm, bakır ve kalayın alaşımı olan  sarı kaynak telini işleyip kullanacağım. Ya da nikel kaplamayı deneyeceğim veya paslanmaz çeliği işleyeceğim.
Başka bir öneriniz var mı?
Evet ben de  Sarı düşünmüştüm.Ama şu da olabilir.
Preslenip Sertleştirilmiş bakır.Tabiki üstünüde kaplatmak.

devrecii

Delikli  taş var ponza taşı diyorlardı nehir kenarlarında olur ondan bulup şekil verip deneyebilirsin.