Kablosuz MCU Programlama

Başlatan swearer, 09 Aralık 2023, 19:22:04

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: fide - 12 Aralık 2023, 09:03:51ESP32 OTA olayı var ama ben size daha kolay bir yöntem önereyim. ESP32'yi micropython ile flashladığınızda ortada 1 python dosyası ve küçük hacimli bir disk oluşuyor. Bu diski başka bir dosyayı yazmak, okumak, kayıt tutmak için kullanabiliyorsunuz. İnternet bağlantınız varsa kendi sunucunuzdaki "a.com/yeniVersion.py" dosyasını internetten indirin. Bu dosyayı diske "yeniVersion.py" olarak kaydedin. Sonra hazırladığınız python programı içinde main.py dosyasını yazılım ile modifiye edip "yeniVersion.py" dosyasını yüklemesini isteyin. main.py dosyasını kaydettikten sonra ESP32'yi resetleyip yeni dosyanın çalışmasını sağlayın. Buyrun size "Yeni versiyon güncelleme".
Eski dosyayı silmezseniz belirli bir hata sayısına ulaştığınızda eski dosyaya geri dönüp o dosya ile çalışmaya bile devam edebilirsiniz.   

hocam bana bu konu ile ilgili yerli yabancı güzel bir döküman yada kaynak önerirmisin ?

fide

Elimde kaynak yok. Bir yerden de okumadım ama Micropython dosyasının çalışması bu şekilde.
Esp32 açılırken önce boot.py sonra main.py dosyayı çalıştırıyor.
Text dosya işlemleri ile istediğiniz metin dosyası (*.oy dosyası da dahil) oluşturulabiliyor. Gerisi sizin programlama becerinize kalmış. Çok da bir olay yok aslında.
İnternetteki dosyayı indir.
Text dosyası olarak kaydet.
main.py dosyasını bu dosyayı çağıracak şekilde modifiye et.
Reset at.

Bulursam yine döküman paylaşırım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mustafa_cmbz

ben normal güzel bir türkçe anlatım buldum..müsait zamanda dalacağım içeriğine..tşekkür ederim hocam.

https://www.yazilimperver.com/index.php/2020/09/28/esp32-cipleri-icin-ota-guncellemesi/