Yazılım yüklü chip değiştirme

Başlatan frederic, 12 Aralık 2023, 11:02:27

frederic

Merhaba dostlar, bazı elektronik kart tamiri firmaları, arızalı mikroişlemcileri değiştirebiliyorlar. Yani mikroişlemci takıp X bir cihazın yazılımını tekrar yükleyebiliyorlar. Bunu bir oto elektronik kart tamiri yapan firmada gördüm.

Bunu nasıl başarıyorlar merak ediyorum? Kullandıkları cihazın marka model bilgisi nedir acab? interette aramama rağmen bir sonuca ulaşamadım.

power20

"Başarma" kısmı satınalma şeklinde oluyor. Tamirci gerekli aletleri satın alıyor

Mikrodenetletici'nin yeniden programlanması için genelde "programlayıcı cihaz" ve "yüklenecek program" gereklidir

Programlayıcı, çipe göre değişiklik gösterir. Bazı güzel çiplerde cihaz gerekmeden doğrudan usb üzerinden program atılabilir. Sadece kablo kullanılır.

Durumu, hangi çipe, hangi program yüklenecek? Program var mı?

şeklinde özetleyebiliriz.

wtrk

Bu firma yapıyor ama fiyatları biraz yüksek, bana bir işlemci için 1500$ istediler.

https://epromkopyalama.com/
NoBody Can Stop Me!!!!!

frederic

Alıntı yapılan: power20 - 12 Aralık 2023, 11:23:13"Başarma" kısmı satınalma şeklinde oluyor. Tamirci gerekli aletleri satın alıyor

Mikrodenetletici'nin yeniden programlanması için genelde "programlayıcı cihaz" ve "yüklenecek program" gereklidir

Programlayıcı, çipe göre değişiklik gösterir. Bazı güzel çiplerde cihaz gerekmeden doğrudan usb üzerinden program atılabilir. Sadece kablo kullanılır.

Durumu, hangi çipe, hangi program yüklenecek? Program var mı?

şeklinde özetleyebiliriz.

Sorudan kastım buydu aslında, yani elinde yazılım bulunmadan, önüne gelen X bir cihaza ait yazılım yüklü chipi nasıl değiştirebiliyorlar.

frederic

Ya da bu tarz firmaların ellerinde bir yerden satın aldıkları X cihazlara ait HEX bankası tarzında bir program mı var? Yanlış anlaşılmasın sadece merak ediyorum, bir şey kopyalama veya üretme gibi bir derdim yok.

magic_gun

https://epromkopyalama.com/mcu-kilit-acma/

sehir efsanesi mi ?
   MCU ların code protection fonkisyonu çöp mü oldu ?
   MCU üreticilerinin fikri ?
hayal etmeden basaramazsınız www.atariturkiye.com

kralsam

Alıntı yapılan: frederic - 12 Aralık 2023, 11:02:27Merhaba dostlar, bazı elektronik kart tamiri firmaları, arızalı mikroişlemcileri değiştirebiliyorlar. Yani mikroişlemci takıp X bir cihazın yazılımını tekrar yükleyebiliyorlar. Bunu bir oto elektronik kart tamiri yapan bir firmada gördüm.

Bunu nasıl başarıyorlar merak ediyorum? Kullandıkları cihazın marka model bilgisi nedir acab? interette aramama rağmen bir sonuca ulaşamadım.

Bir kısmının servislerle bağlantısı var. Büyük bir kısmı da yurtdışından temin ediyor. Bu konuda ruslar ve çinliler çok başarılı. Özellikle hardware hack işi ile uğraşanlar var, kırılmış ya da bir şekilde ulaşılmış bu tip verileri satıyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=Tq5-7szmxLA

a.zorba

Alıntı yapılan: frederic - 12 Aralık 2023, 12:01:12X cihazlara ait HEX bankası tarzında bir program mı var?
arabalar için böyle programlar var. Her tamircide de kendi tamir yaptıklarının mumkun olan ları kopya sını alır.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

frederic

Tamamdır sanırım sorumun cevabını buldum. Anahtar kelime hexprog

https://www.youtube.com/watch?v=ylET_mqs8i0

dnacikaya

Alıntı yapılan: wtrk - 12 Aralık 2023, 11:30:28Bu firma yapıyor ama fiyatları biraz yüksek, bana bir işlemci için 1500$ istediler.

https://epromkopyalama.com/

Demekki ilave önlemler alma vakti geldi de geçiyor.

kralsam

Alıntı yapılan: dnacikaya - 12 Aralık 2023, 12:38:01Demekki ilave önlemler alma vakti geldi de geçiyor.

Bu tarz saldırılara alınabilecek çok önlem yok aslında. Sadece belirli zorlaştırıcı önlemler alabilirsin. Onun dışında üstünü açıp VLSI düzeyde hack yapacak adam her türlü yapar. Yaptığınız işin bu kadar uğraşılacak kritikliği varsa savunmadaki ürünler gibi direk ulaşılabilirliğini zorlaştırmak lazım. Gerek karta erişim zorluğu gerek üstüne kimyasal döküm önlemleri vs. ki onların da yöntemi var.

JOKERAS

Çhip içine girip Kod kopyalama.Bu eskiden beri vardı,kralsam'ın dediği gibi özellikle Ruslar
ve sonra Çinli'ler bu işi yapıyorlardı.Bunun için Chip'in Rom'undaki Lock-Unlock-Fuse bitini
tutan hücreyi Laser ile yakarak iptal ediyorlarmış.
Chip üreticileri bunu farkedince bu sefer Chiplerin bu hücrelerini farklı noktaya gizlediklerini
bu sayede bu tür illegal okumaların önüne geçileceğini düşünmüşler.Yeni nesil işlemcilerde bunları kopyalayabileceklerini düşünmüyorum.

frederic'in eklediği videodaki Düzeneğin benzerini bildiğim arkadaşta kullanıyordu.Hatta Forumda eski mesajlarda olayı anlatmıştım.Bu düzenekleri genelde Ruslar ve Polonyalı'lar yapıyor.
Burada yapılan bir şey yok aslında,devre işin en kolay tarafı.Genelde J-Tag yapısı ve onu kontrol eden bir işlemci.Mesele burada Seri numaralar.Bu numaraları da duyduğum kadarı ile ya fabrikalardan el altından Rüşvetle alıyorlar ya da fabrikalar bilerek sızdırıyorlar.Bilmiyorum.
Çünkü ilgili Cihazın model ve seri numarasını, bu yaptıkları Bilgisayar Pgm'ına yazdıkları zaman Dünyada satılmış ve kullanılan Tüm cihazların seri numarasına göre Unlock yapabiliyorlar.Yani işler Legal işliyor Tuhaf.

Securty Chip.Adı sanı belli olmayan minnacık bir Chip'i Dongle gibi Devreye adapte ediyorlar.
Çok uğraşan oldu,çözeni göremedim.Belki de çözen olmuştur ben görmedim.
Bunlar genelde Lap Top Bilgisayarlarda oluyordu.Birde bir marka uydu cihazında görmüştüm.
Anahtar gibi bir şey. 

Sertifika.Şimdi yeni yapılarda Sertifika yazılımı olmadan Belleği kopyalasanız bile  İnternete bağlandığınızda Sistem hata veriyor veya çalışmıyor.Örneğin evinizde Kullandığınız Smart
Tv'lerin Anakart Problemi veya Hafızasında olabilecek bir çökmede,bunu kopyalamak işe yaramıyor.
Cihaz çalışıyor Fakat Smart iptal oluyor veya Ücretli aboneli sistemleri artık tanımıyor.
Bunu da Polonyalı biri oturmuş,Dump'ın milyontane hex Kodun içinden Sertifikayı temsil eden Sectörü bulmuş.Bunun üzerine bir Cihaz yapmış Dünyaya satıyor.Hemde 3 ayda bir 85$ Para alıyor Koyun gibi sağıyor :'(  Ama bu cihazı kullananlarda manyak paralar kazanıyor.
Kriptoculara duyurulur.

Son olarak bu yukarıda eklenen Kopyalama yapan firmanın yaptığı iş hukukimi?
Bu çok önemli bir nokta!

ferdem

Geçenlerde bir oto tamircisi yazılımın üretici firma tarafından satıldığını söylemişti. Tamiri yapan firma, üretici firmadan yazılımı satın alıyor. Bildiğim bir konu değil, sadece bir tamircinin verdiği bilgi.

kralsam

Alıntı yapılan: JOKERAS - 12 Aralık 2023, 14:19:42Çhip içine girip Kod kopyalama.Bu eskiden beri vardı,kralsam'ın dediği gibi özellikle Ruslar
ve sonra Çinli'ler bu işi yapıyorlardı.Bunun için Chip'in Rom'undaki Lock-Unlock-Fuse bitini
tutan hücreyi Laser ile yakarak iptal ediyorlarmış.
Chip üreticileri bunu farkedince bu sefer Chiplerin bu hücrelerini farklı noktaya gizlediklerini
bu sayede bu tür illegal okumaların önüne geçileceğini düşünmüşler.Yeni nesil işlemcilerde bunları kopyalayabileceklerini düşünmüyorum.

frederic'in eklediği videodaki Düzeneğin benzerini bildiğim arkadaşta kullanıyordu.Hatta Forumda eski mesajlarda olayı anlatmıştım.Bu düzenekleri genelde Ruslar ve Polonyalı'lar yapıyor.
Burada yapılan bir şey yok aslında,devre işin en kolay tarafı.Genelde J-Tag yapısı ve onu kontrol eden bir işlemci.Mesele burada Seri numaralar.Bu numaraları da duyduğum kadarı ile ya fabrikalardan el altından Rüşvetle alıyorlar ya da fabrikalar bilerek sızdırıyorlar.Bilmiyorum.
Çünkü ilgili Cihazın model ve seri numarasını, bu yaptıkları Bilgisayar Pgm'ına yazdıkları zaman Dünyada satılmış ve kullanılan Tüm cihazların seri numarasına göre Unlock yapabiliyorlar.Yani işler Legal işliyor Tuhaf.

Securty Chip.Adı sanı belli olmayan minnacık bir Chip'i Dongle gibi Devreye adapte ediyorlar.
Çok uğraşan oldu,çözeni göremedim.Belki de çözen olmuştur ben görmedim.
Bunlar genelde Lap Top Bilgisayarlarda oluyordu.Birde bir marka uydu cihazında görmüştüm.
Anahtar gibi bir şey. 

Sertifika.Şimdi yeni yapılarda Sertifika yazılımı olmadan Belleği kopyalasanız bile  İnternete bağlandığınızda Sistem hata veriyor veya çalışmıyor.Örneğin evinizde Kullandığınız Smart
Tv'lerin Anakart Problemi veya Hafızasında olabilecek bir çökmede,bunu kopyalamak işe yaramıyor.
Cihaz çalışıyor Fakat Smart iptal oluyor veya Ücretli aboneli sistemleri artık tanımıyor.
Bunu da Polonyalı biri oturmuş,Dump'ın milyontane hex Kodun içinden Sertifikayı temsil eden Sectörü bulmuş.Bunun üzerine bir Cihaz yapmış Dünyaya satıyor.Hemde 3 ayda bir 85$ Para alıyor Koyun gibi sağıyor :'(  Ama bu cihazı kullananlarda manyak paralar kazanıyor.
Kriptoculara duyurulur.

Son olarak bu yukarıda eklenen Kopyalama yapan firmanın yaptığı iş hukukimi?
Bu çok önemli bir nokta!

Hocam şu videoyu vaktin olduğunda bir incele. Yani adam imkansız kabul edilebilecek bir işi yapıyor. Bir şifreleme chipini analiz edip algoritmasını türetip FPGA ile tekrar oluşturuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=lhbSD1Jba0Q

wtrk

Alıntı yapılan: JOKERAS - 12 Aralık 2023, 14:19:42Son olarak bu yukarıda eklenen Kopyalama yapan firmanın yaptığı iş hukukimi?
Bu çok önemli bir nokta!

Aslında bu işi yapan firmanın sitesini yine burada geçmişte birisi benzer konuda paylaşmıştı oradan aklımda kaldı. Adamların yaptıkları işin legal/illegalliğini bende düşünürken sitleride şöyle bir yazı görmüştüm, hasarlı MCU olması lazım filan. Yani kurtarıyoruz gibi kendilerine koruma sağlamışlar diye düşündüm ancak ucu birilerine dokunursa o zaman durum belli olur.
NoBody Can Stop Me!!!!!