SLA Yazıcı Reçineleri hakkında

Başlatan Mucit23, 19 Aralık 2023, 12:05:53

Mucit23

Selamlar

SLA yazıcılar hakkında birkaç soru sormak istiyorum. FDM yazıcıları az çok biliyorum ama SLA dediğimiz reçineli yazıcılar hakkında çok bilgim yok.

Olabildiğince yüksek çözünürlüklü baskı almam gerekiyor. Yani ince detayların olabildiğince belirgin bir şekilde çıkması gerekiyor. Piyasada birçok reçine çeşidi var. Benim alacağım baskı çeşidinde çıktının sert dayanıklı bir malzeme olması gerekiyor. Ama ince detaylar olduğundan dolayı yükse çözünürlüklü baskı olması gerekiyor. Bunun için özellikle alınması gereken bir Reçine türü var mıdır? Piyasada HD adı altında reçineler var. Bunlar yeterli mi?

İkinci sorum şu. Kullanmak için Anycubic Photon M3 MAX ve Anycubic Wash/Cure Plus modellerinden satın aldım. Bu ürünleri kullanırken ihtiyacım olan sarf malzemeler nelerdir? Bu yazıcının dışında daha büyük baskılar alabileceğim SLA yazıcı türleri nelerdir?

Mucit23

Sla tipi yazıcılarda panel resolution denen bir parametre var. 8K, 4K gibi değerler veriliyor. Bu değer tam olarak nedir? Neyin çözünürlüğü bu

Bunun dışında xy resolution denen bir parametre var. Bu parametre lazerin lazerin çözünürlü mü oluyor?

Mucit23

Bu tarz yazıcılarla kimse tecrübesi yok sanırım.  :)

gumush

Merhaba , 4k , 6k yada 8K xy'deki resolution'u belirlemek icin faydali. Ancak burada ekran buyuklugu devreye giriyor. Z resolution'u icin makinenin ozelligine gore 20-50mikron civarinda oluyor.

Makineye alistiktan sonra Anycubic Tough Resin tavsiye ederim tarif ettiginiz baski turu icin.
Hikmet Gumus  izmir

mustafa_cmbz

reçineli yazıcı aldı isen ilk bilmen gereken şey kapalı ortamda ( ev veya iş yeri ) kullanmak sağlığa zararlı.Mutlaka havalandırma yapmalısın makinenin olduğu kabine yoksa yakın zamanda zehirlenirsin.Sakın ha makine çalışırken o ortamdaki havayı soluma zaten bir süre sonra baş dönmesi yapıyor..

sonrasında sana tavsiyem 5kg izop. alkol alman.Bol miktarda lasım olacak yıkama için.Yıkama makinesindeki alkol kirlendiğinde de kürleme makinesi ile yada güneşe çıkarar tank içindeki alkoldeki reçinenin dibe çökmesini sağlayarak geriye kalan alkolü tekrar kullanabilirsin..

son olarak fdm yazıcılar gibi çokça filament seçeneği olan bir ürün yelpazesi yok yada kullanımı çok yaygın olmadığı için pek gelişmiyor.Ne amaç ile aldın bilmiyorum ama ışığa duyarlı polyester elindeki malzeme buna göre malzeme üretmelisin..youtubede bir çok video var meselea dişli yapıyorlar ( mekanik parçalar pek olmuyor bu yazıcılar ile . ) fdm ile yapılanlar ile teste tutuyorlar falan filan.

bolca tek kullanımlık pudrasız eldiven almalısın.bolca peçete ve microfiberli cam bezi alman faydalı olur..Bu yazıcıların herşeyi iyi güzel de temizliği çok meşakkatli..

Birde unutmadan thingiverseden bak yazıcına göre hazneyi açılı tutacak süzdürme parçası bas birtane kendine.gerçekten işe yarıyor..

son uyarım..eldiven gözlük en önemlileri..bu reçine sıkıntılı bir malzeme gözüne kaçarsa fena yakıyor.eline koluna bacağına dökülürde güneşe çıkarsan uv tepkimeye girdiği için bu esnada ısı açığa çıkarıyor ve bu da ciltte yanıklara sebep oluyor..Bunlara çok dikkat etmelisin..

senin yerinde olsam bu yazıcılara bir dolap yaparım ve bu dolabin içine de havalandırma yaparım dışarıya çeker atarım havayı..

Melih1802

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Aralık 2023, 12:05:53Selamlar

SLA yazıcılar hakkında birkaç soru sormak istiyorum. FDM yazıcıları az çok biliyorum ama SLA dediğimiz reçineli yazıcılar hakkında çok bilgim yok.

Olabildiğince yüksek çözünürlüklü baskı almam gerekiyor. Yani ince detayların olabildiğince belirgin bir şekilde çıkması gerekiyor. Piyasada birçok reçine çeşidi var. Benim alacağım baskı çeşidinde çıktının sert dayanıklı bir malzeme olması gerekiyor. Ama ince detaylar olduğundan dolayı yükse çözünürlüklü baskı olması gerekiyor. Bunun için özellikle alınması gereken bir Reçine türü var mıdır? Piyasada HD adı altında reçineler var. Bunlar yeterli mi?

İkinci sorum şu. Kullanmak için Anycubic Photon M3 MAX ve Anycubic Wash/Cure Plus modellerinden satın aldım. Bu ürünleri kullanırken ihtiyacım olan sarf malzemeler nelerdir? Bu yazıcının dışında daha büyük baskılar alabileceğim SLA yazıcı türleri nelerdir?

Yüksek kalite için yazıyorum. https://www.pcbway.com/rapid-prototyping/manufacture/?type=2&reffercode=TOP

PCBWay gerçekten çok yüksek kaliteli iş çıkartıyor. Denemek istersen.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Melih1802 - 01 Ocak 2024, 12:46:22Yüksek kalite için yazıyorum. https://www.pcbway.com/rapid-prototyping/manufacture/?type=2&reffercode=TOP

PCBWay gerçekten çok yüksek kaliteli iş çıkartıyor. Denemek istersen.

Hocam tozlu printer çıktısı mı aldın.. Biraz bahsedermisin tecrübelerinden