Smps yanan parça için yardım - DC-150CTA-V08

Başlatan istek61, 23 Aralık 2023, 01:27:26

istek61

Merhaba, herkese iyi geceler  ::ok
resimdeki smps üzerindeki zener diyot kısa devre gösteriyordu. çıkardığımda camı çatlaktı ve kodu okunmuyordu.
acaba kaç voltluk zener olabilir? voltaj entegresinden tahmin edilebilir mi? datasheette var ama kaçlık kullanılmış bir veri yok.

voltaj entegresi : HM2269
datasheet : HM2269 datasheet

smps'nin dc katındaki tüm kondansatörler patlamıştı. değiştim. mosfet ile Schottky diyotu ölçtüm sağlam.
acaba bu voltaj entegresinin sağlamlıgını ölçü aleti ile ölçebilir miyim ? bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Meraklı Acemi

Melih1802

Bu işin yöntemi şu; entegre okuduğumca HM2269. Bu egtegreyi internet' ten araştır mutlaka bir görselde zener diyota rastlarsın. Zener entegrenin kaç numaralı ayağına bağlı? Besleme ayağındaysa 15-18v gibi olmalı.

istek61

7. vdd bacağında.
kırık camda hafif silik 15 yada 18 gibi bir şey yazıyor.
15 midir 18 mi :) yada silik hiçbiri de olabilir.
Meraklı Acemi

istek61

google da pek birşey yok ama farklı alternatiflerden araştırdığımda zener değil de
1N4007W
1N4148W

gibi diyotlar görüyorum
Meraklı Acemi

cevat1

Zener değil 1 n4148 veya hızlı diyot takın.

istek61

cevat bey çok mantıklı... kırmızıyı görünce yapıştırdım zeneri =)

şimdi okumaya çalışında 1N yazısı daha oturdu. devamı kırık zaten.
teşekkür ederim.

bu HM2269 un sağlamlık testi ölçü aletiyle yapılabilir mi ?
yoksa direkt takıp deneyeyim mi ?
Meraklı Acemi

cevat1

Multimetre diyot konumunda
Kırmızı prob gnd de
Siyah probla diğer bacakları dolaşın.
Diyot değeri okumalisiniz
Vcc ayağı diyot degerinden biraz düşük çıkar
Çok düşük değerlerde pwm entegreyi değiştirin.

ahmetbudak

Resimdeki şemada olduğu gibi anot trafonun sargısına katot entegrenin 7. Pinine irtibatlı ise fr107 fiyot tak ya da uf4007 (hızlı diyot olacak). Şemadaki D2 diyodu.

cevat1

Alıntı yapılan: istek61 - 23 Aralık 2023, 11:01:48şimdi okumaya çalışında 1N yazısı daha oturdu. devamı kırık zaten.
teşekkür ederim.

Not:
Zenerlerin bazı marking kodları da 1 n xxxx diye yazılıdır.

istek61

Alıntı yapılan: cevat1 - 23 Aralık 2023, 11:18:01Not:
Zenerlerin bazı marking kodları da 1 n xxxx diye yazılıdır.

VDD 508
SENCE 085
diğer ayaklar 615-660 arası

sanırım sağlam

şu anda 1N4007 var onunla test etsem sorun olur mu

diğer arkadaşın attığı fotoda FR107 kullanılmış

23 Aralık 2023, 11:24:11
Alıntı yapılan: ahmetbudak - 23 Aralık 2023, 11:12:22Resimdeki şemada olduğu gibi anot trafonun sargısına katot entegrenin 7. Pinine irtibatlı ise fr107 fiyot tak ya da uf4007 (hızlı diyot olacak). Şemadaki D2 diyodu.

teşekkürler bakıyım elimde benzeri ne var  ::ok
Meraklı Acemi

Melih1802

Alıntı yapılan: istek61 - 23 Aralık 2023, 11:01:48cevat bey çok mantıklı... kırmızıyı görünce yapıştırdım zeneri =)

şimdi okumaya çalışında 1N yazısı daha oturdu. devamı kırık zaten.
teşekkür ederim.

bu HM2269 un sağlamlık testi ölçü aletiyle yapılabilir mi ?
yoksa direkt takıp deneyeyim mi ?

Uzuz yazmayı sevmem. O parça 18v zener. ZD kodu zener diyotlar için kullanılır.

cevat1

Sizdeki cihazın devresi bu herhalde kontrollü takip edersiniz...

fide

Alıntı yapılan: Melih1802 - 23 Aralık 2023, 11:45:20Uzuz yazmayı sevmem. O parça 18v zener. ZD kodu zener diyotlar için kullanılır.

Parça kodu tasarımcıya göre değişir.
Entegrenin beslemesini sağlayan aux sargısı üzerinde oluşan voltajı doğrultmaya yarıyor. 1n4148, us1m, fr107, uf4007 gibi normal yada hızlı diyot olabilir.

Smpste gördüğüm uygulamalarda zener sadece ucuz tasarımlarda tl431 yerine kullanılıyor. Bunun dışında Primer sargıda yük olarak tvs (güçlü zener) kullanılır. Bunun dışında smps üzerinde zener kullanımı görmedim.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Melih1802

fide

Şema varken pcb üzerinde yazana o kadar da çok takılmam. Tasarımcı belki bütün dikkati üzerindeyken tasarladı belki kafayı çekip öyle çizdi şemayı.
Zd yerine q yada tr yazsaydı bu transistör mü olacaktı şimdi?

Şemaya dikkat ederseniz aux hattı üzerindeki doğrultma diyodu. Ortada zenerlik bir durum yok diye düşünüyorum
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com