Smps yanan parça için yardım - DC-150CTA-V08

Başlatan istek61, 23 Aralık 2023, 01:27:26

Melih1802

Alıntı yapılan: fide - 23 Aralık 2023, 19:46:08Şema varken pcb üzerinde yazana o kadar da çok takılmam. Tasarımcı belki bütün dikkati üzerindeyken tasarladı belki kafayı çekip öyle çizdi şemayı.
Zd yerine q yada tr yazsaydı bu transistör mü olacaktı şimdi?

Şemaya dikkat ederseniz aux hattı üzerindeki doğrultma diyodu. Rtada zenerlik bir durum yok diye düşünüyorum

Neden o kadar kasıyorsun ki?

Kafasına göre takılmayan ciddi tasarımcılar, belli bir mantıkla kodlama yaparlar.

TRansistor,
Capasitor,
Zener Diode,
Diode,
Resistor,
Integrintegrated Circuit,
TRimmpot. v.s v.s

Fakat bazı " Tasarımcılar " Zener Diode için başka kodlamalar yaparlar, ki bu onların tasarım kurallarından bi haber olduğunu gösterir.

Herkes elektronikte iyi, hatta en iyi, olduğunu düşünür, inatla bir şeyleri kanıtlamaya çalışırlar. Birde bilenler vardır.

Bu mesaja son yazışımdır, herkes bildiği gibi yapsın.
ZD kodunun bir anlamı yoksa oraya KONTAKTÖR takmayı da deneyebilirsiniz  :D

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Melih1802 - 23 Aralık 2023, 20:06:45Neden o kadar kasıyorsun ki?

Kafasına göre takılmayan ciddi tasarımcılar, belli bir mantıkla kodlama yaparlar.

TRansistor,
Capasitor,
Zener Diode,
Diode,
Resistor,
Integrintegrated Circuit,
TRimmpot. v.s v.s

Fakat bazı " Tasarımcılar " Zener Diode için başka kodlamalar yaparlar, ki bu onların tasarım kurallarından bi haber olduğunu gösterir.

Herkes elektronikte iyi, hatta en iyi, olduğunu düşünür, inatla bir şeyleri kanıtlamaya çalışırlar. Birde bilenler vardır.

Bu mesaja son yazışımdır, herkes bildiği gibi yapsın.
ZD kodunun bir anlamı yoksa oraya KONTAKTÖR takmayı da deneyebilirsiniz  :D

Melih hocam epeydir gözüme ilişiyor baya baya gerginsin.Gündelik hayatta da böylemisin yoksa forumdakilere mi tavrın anlayamadım..

fide

Transistör için Q, T, Tr
Entegre için Ic, U
Direnç için R
Kapasite için C
Bobin için L, I
Diode için D
Trimpot için Tr, TP, RV

Bunlar tamamen tasarımcıya göre değişir.
Kastığım, iddialaştığım, illaki biliyorum dediğim yok. Ortada şema var dedim sadece. Agresif tutumunuzu, son mesajımdır, bu böyledir, kesin hükümdür, bunun dışında alternatif kullanılamaz yoktur tavrınızı anlayamadım.

Sıkıntı da değil. Siz illaki zener kullanmak istiyorsanız buyrun kullanın.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sezgin

Söktüğünüz parçanın üstünde 2 diyotun hemen üzerinde bir diyot var D1 diye kodlamışlar bu eleman nedir, diyot için D zener için ZD demiş olabilir mi?

istek61

BA159 hızlı diyot koydum 22uf 50v kondanstörüde her ihtimale karşı değiştim çalıştı.

herkese teşekkür ederim. emeginize sağlık
Meraklı Acemi