Batarya Punta Kaynak Makinası Yapalım

Başlatan Doganay1965, 24 Aralık 2023, 14:03:40

Doganay1965

Merhaba,

Laptop Batarya Punta Kaynak Makinesi yapımı hakkında aradığınız bilgiler aşağıdaki web sayfasında mevcut.

Batarya Punta Kaynak Makinasi Yapalım

Merak eden ve ihtiyacı olanlara yaralı olacağını umarım.

Herkese kolay gelsin.

mustafa_cmbz

trafosuz olanlarından kullanmak istiyorum aslında hazır bir şema önerebilirmisiniz?

ajanda_

trafosuz  punta makinesi :

https://www.youtube.com/watch?v=MW7sn38QtgM&t=6s 

bu video daki ürünü  yapma  niyetim vardı  ama yorumları okuyunca  vazgeçtim birebir  aynısın yapıp deneyenler olmuş  kullanılan akü 12 volt 9 amper  akünün kendisi sadece  600 -700 TL  marş rölesi  100 tl civarı  hepsi  üzerine ekleyice  yabancı sitelerden taşınabilir  punta makinesi  alınır diyorlar.  bir bu iş her aküyle  olmuyormuş kaliteli  akü olacak diyorlar  yorumlarda  baya tecrübe edenler  olmuş..

timpati

Alıntı yapılan: Doganay1965 - 24 Aralık 2023, 14:03:40Merhaba,

Laptop Batarya Punta Kaynak Makinesi yapımı hakkında aradığınız bilgiler aşağıdaki web sayfasında mevcut.

Batarya Punta Kaynak Makinasi Yapalım

Merak eden ve ihtiyacı olanlara yaralı olacağını umarım.

Herkese kolay gelsin.

linkte yapılıp anlatılan devreyi (yapanın eline sağlık, çok uğraşmış ve paylaşmış olduğu için) ben de yaptım ama kullanılan malzemelerin bazıları abartılmış. örneğin tristörün ve ayak pedalındaki switch'in akımları.
tristör trafonun primerinde yani kaynak akımı kadar olmak zorunda değil, (sıradan 50Hz'lik 5-6 Amperlik bir tristör de işinizi görür) pedaldaki anahtardan da ancak minik bir akım geçiyor yani basit bir push-buton veya tactile switch bile yeterli olur.
why mr. anderson, why ?