C# da waitform yapımı

Başlatan Mucit23, 29 Aralık 2023, 19:00:00

Mucit23

Selamlar

C#'da txt dosyasından veri çekiyorum. Veri boyutu çok uzun olabiliyor. Bu verileri çekip listbox'a atarken program donar gibi oluyor.

Amacım bu işlemler yapılırken bir adet Waitform oluşsun ve veri boyutuna göre bu waitform üzerinde işlemin tamamlanma yüzdesini göstereyim.

Bunun için internette birçok örnek buldum. Waitform yapımını anlatmışlar ama ben çıkamadım işin içinden. Anlatılanları yapmama rağmen sürekli exception alıyorum.

Veri okuma yapımda mı sorun var anlayamadım. Normalde aşağıdaki gibi bir yapı kullanıyorum.

void LoadData()
        {
            try
            {
                StreamReader sr = new StreamReader(FilePath);
                String Line;
                Line = sr.ReadLine();
                while (Line != null)
                {
                    richTextBox1.Text += Line + "\n";
                    Line = sr.ReadLine();
                }
                sr.Close();
            }
            catch (Exception)
            {
                MessageBox.Show(this, "Bir Hata algılandı. Lütfen Daha sonra Tekrar deneyin", "Hata!", MessageBoxButtons.OK, MessageBoxIcon.Warning);
            }
        }

C# konusunda Tecrübeli arkadaşlar bi bakabilir mi?  :)

makdeniz

Hocam selam eğer form işlemde iken mouse ile dokunursanız program donacaktır. Task ile asenkron işlemler yaparak bunu engelleyebilirsiniz.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

Mucit23

hocam bunun örneklerini bulamadım aslında task işlerine çok yabancıyım. Buna biraz bakmam gerekiyor.

Bu işlemi paralel bir task başlatarak yapmak istesek nasıl olacak? Taskı ben başlatayım işlem sonunda task otomatik bitirilsin. 

flowchartx

Bir yazdırma timerı oluşturup belli periyodlarda belli karakter sayısı yazdırabilirsiniz ben olsam öyle bir denerdim