Arzum araç süpürgesi

Başlatan cevat1, 01 Ocak 2024, 12:38:13

cevat1

Merhaba,
Arzum servo şarjlı  süpürgenin Ni-CD bataryası bitmiş. Bataryadaki eskiyen piller yerine yeni 2X 18650 Li-on pil ile kullanmak istiyorum.
TP4056 modül; hem şarj hem batarya koruma da kullanılacak. Ancak şarjlı süpürgenin motoru ilk çalıştırma kalkışta 10-11 A akım çekmekte.
Piller motoru modülsüz rahat çalıştırıyor da, TP4056 modül 10-11 A akımı sağlayamıyor.
Akıl akıldan üstündür. Sizlerin...
Şarjlı süpürgeye li-on batarya modifiyesi için, nasıl bir öneriniz olurdu?
Yardımcı olacaklara teşekkür ederim.
İyi seneler
,

Melih1802

PWM ile SoftStart yapmak ister misin?

cevat1

mg1980

Lion pilleri seri bağlıyorsanız iki modül gerekecek, bu modüllerin çıkışına harici bir mosfet bağlanabilir mi..

İlave: Kaliteli BMS kullanmadan bana da matkap için lazım.. becerebilirsem bu mosfet işiyle uğraşmak istiyorum..

triyak

Pillerde tehlikeli 2 durum var. Birisi aşırı şarj ve peşine patlama, diğeri aşırı deşarj ve peşine pilin ölmesi.(kısa devre sizin süpürge için göz ardı edilebilir.)

Tp4056 gibi bir entegre ile pilleri şarj ederek aşırı şarjın önüne geçin. Süpürge motorunu kart üzerindeki çıkıştan değil, direk pillere paralel bağlayın. Pil zayıflayıp, süpürgenin gücü düşünce pilleri şarja takarsanız ve aşırı deşarjın da önüne geçersiniz. Yada kitabına uygun olsun derseniz 15 20A lık bir bms kartı da takıp motoru bağlayın. Aşırı deşarj durumunda bms kartı çıkışı kesecektir.

Melih1802

Maliyetten bağımsız olarak, uygun bir PIC yada MCU ile Soft yükselen bir Mosfetli PWM devresi yapmak olurdu.
Böylece devreye bir anda yüklenmeden gerekli güce birkaç saniye içinde ulaşabilir siniz.
Prensip olarak anlatmak istediğim budur.

cevat1

Alıntı yapılan: wanted0035 - 01 Ocak 2024, 13:08:09Süpürge motorunu kart üzerindeki çıkıştan değil, direk pillere paralel bağlayın. Pil zayıflayıp, süpürgenin gücü düşünce pilleri şarja takarsanız

Aklımdaki seçeneklerden bir tanesi yazdığınız...

Diğeri de Telefon şarjı 5V5 DC ile 2 tane 3A seri diyot ile 2X 18650 yi şarj etme, anahtardan motora çıkma...
2 seçenekte aynı kapıya çıkar.

TP4056 seçeneğini uygulayacağım.
Daha mantıklı öneri gelirse, yaptığım modifiyeyi değiştiririm.

Yanıt yazan herkese teşekkür ederim.

Melih1802

Alıntı yapılan: wanted0035 - 01 Ocak 2024, 13:08:09Pillerde tehlikeli 2 durum var. Birisi aşırı şarj ve peşine patlama, diğeri aşırı deşarj ve peşine pilin ölmesi.(kısa devre sizin süpürge için göz ardı edilebilir.)

Tp4056 gibi bir entegre ile pilleri şarj ederek aşırı şarjın önüne geçin. Süpürge motorunu kart üzerindeki çıkıştan değil, direk pillere paralel bağlayın. Pil zayıflayıp, süpürgenin gücü düşünce pilleri şarja takarsanız ve aşırı deşarjın da önüne geçersiniz. Yada kitabına uygun olsun derseniz 15 20A lık bir bms kartı da takıp motoru bağlayın. Aşırı deşarj durumunda bms kartı çıkışı kesecektir.

Buradaki sorun şu olabilir. Gücü direkt pilden aldığınız için deşarj ın durumunu kontrol edecek devre olmayacak. Bu zaten istenmeyen bir senaryo. Devrenin işini siz yapacaksınız  :)

asma

Alıntı yapılan: mg1980 - 01 Ocak 2024, 13:05:06Lion pilleri seri bağlıyorsanız iki modül gerekecek, bu modüllerin çıkışına harici bir mosfet bağlanabilir mi..

İlave: Kaliteli BMS kullanmadan bana da matkap için lazım.. becerebilirsem bu mosfet işiyle uğraşmak istiyorum..

İki pil yani 2S için bu devre uygulanabilir. 5,8-6V ve üzerinde tam iletime geçecek N mosfet ile olur bu iş.
R1 ve R2 oranı 6V için ayarlanırsa piller 6V ve üzerinde yüke bağlı olur. Kritik voltajın altında akımı keser.
R6 kritik noktada kararsızlığı (osilasyonu) önler. Devreye girmesi için R1/R2 etkili olur. Devreden çıkması için (R1//R6)/R2 etkili olur.

Kolay gelsin.

cevat1

Asma üstad;
Motor 4v5 Luk
Süpürge haznesinde yer dar
Tp4056 Modül zor sığıyor.
Yukarıda da yazdığım gibi tp4056 modülü, motorun batarya çıkışını anahtara bağladım.
Şimdilik böyle kullanalım bakalım...
Bir çok uygulama yapılabilir.
Ancak yer sorunu kısıtlama gerektiriyor.

Öneri için teşekkürler

asma

Ben 2 Seri için örnek vermiştim.

Sizin için belki şöyle bir uygulama uygun olabilir:
tp4056 lı , çıkış akım korumalı (3A) modüllerin çıkış akımını sağlayan 8205A , paralel bağlanabiliyormuş.

Ya da korumasız (küçük) tp4056 modül ile kullanabileceğiniz;
Pil boyuna uygun 1S 2P için uygun BMS modülleri var.
İki pil arasındaki boşluğa sığacağını düşünüyorum.

Fiyatı da uygun (35tl)

çaycı

bazı tp4056 modüllerin şarj çıkış voltajı anormal yüksek. pili şarj ederken ölçün en çok kaça kadar çıkınca şarjı kesiyor diye yoksa patlatabilir pili.

ucuzdur vardır ileti...