Bir projede Akım ve ağırlık ilişkisi

Başlatan Mr.Thinking, 04 Ocak 2024, 11:57:00

Mr.Thinking

Aşağıdaki mantıksal resimde görüldüğü üzere, bir halatı bir redüktörlü motor yardımı ile belli ve çok hassas bir oranda germek ve orada tutmak istiyorum.
Bunun için iki yöntem düşünüyorum;
Birincisi, motordan çekilen akım istenen değere ulaştığında motoru durdurarak germeyi bırakmak.
İkincisi ise halatın gerginliği istenen ağırlığa(yüke) ulaştığında motoru durdurarak germeyi bırakmak.
Bu yöntemler birbiri ile kıyaslandığında hassaslık olarak aynı gerginlik değerini yakalayabilir miyim?
Yani her iki yöntemle de aynı sonuca ulaşmam mümkün mü? Loadcell ile uğraşmak istemiyorum. Ama mecbur kalırsam ikinci yöntemi kullanacağım.
Not: Yan yana birden çok halat var ve hepsi de aynı gerginlikte gerilip o noktada sabitlenip bağlanıyor.
Fikirleriniz nedir?
Eğer tercih sonucu loadcell çıkarsa, çok uğraştırmayacak hangi çipi kullanmalıyım.

ego=1/Knowledge

Melih1802

LOADCELL yerine ENCODER düşünür müsün?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Melih1802 - 04 Ocak 2024, 12:04:11LOADCELL yerine ENCODER düşünür müsün?
Düşünmeye başladım bile...
ego=1/Knowledge

frat

Encoder bu iş için uygun olmaz, Encoder ile motor ya da hareketin pozisyon & hız bilgisini alabilirsiniz.
Loadcell olabilir ama iyi bir dc motorla akım geri bildirimini ölçerek de loadcell kullanmadan yapabilirsiniz, motorun çektiği akım ürettiği tork ile orantılıdır.Tork sabitini bularak ya da motor datasheetinden de bakarak, PID kontrolle istediğiniz akım değerinde tutarak projeyi yapabilirsiniz. Motorun redüktörlü olması kontrol çözünürlüğünü de arttıracaktır.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

alikeskinkilic

:D biraz bulandırayım kafaları tüm bahsettiğiniz yöntemler ufak tefek hata payları ile çalışır örneğin ısı değişirse gerginlik değişir loadcell in de formu bozulur ölçüm küsüratlı çıkar en iyi gerginlik kontrol yöntemi frekansı ölçmektir eğer mesafe sabitse frekans aynı gerginlik için hep aynı sonucu verecektir ısı değiştiğinde uygun bir pid algoritması ile gerginliği kontrol edebilirsin.frekansı nasıl ölçeceğin ise biraz karışık olabilir harici opamplı bir devre yapıp sabit bir aralıktaki değerin zaman aralığını high lov şeklinde işlemciye verip saydırabilirsin. 
Hep meraktan

alikeskinkilic

tabi örnekleme süresi geldiğinde teli tıngırdatman gerekecek onu bir rc servo ile yapabilirsin tıpkı gitar akord etmek gibi
Hep meraktan

Melih1802

Alıntı yapılan: frat - 04 Ocak 2024, 15:15:51Encoder bu iş için uygun olmaz, Encoder ile motor ya da hareketin pozisyon & hız bilgisini alabilirsiniz.
Loadcell olabilir ama iyi bir dc motorla akım geri bildirimini ölçerek de loadcell kullanmadan yapabilirsiniz, motorun çektiği akım ürettiği tork ile orantılıdır.Tork sabitini bularak ya da motor datasheetinden de bakarak, PID kontrolle istediğiniz akım değerinde tutarak projeyi yapabilirsiniz. Motorun redüktörlü olması kontrol çözünürlüğünü de arttıracaktır.

Neden uygun olmaz. Bu kadar kesin yazmanızın altındaki teknik bilgiyi merak ettim, paylaşırsanız sevinirim.

frat

Aslında 2. cümlemde de nedenini açıklamıştım. Motorlara bağlanan encoderların tüm türevleri hareket karşılığında dijital ya da analog sinyal (örn. Resolver) verir. Bu sensörler hareket oldukça bilgi veriyor ve bundan kaynaklı zaten projelerde hız, konum bilgileri için kullanılıyorlar. Projede istenen ise gerginlik yani bir kuvvetin ölçümü, bu kuvvet ölçümünü bir encoder çıkış veremez.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

Melih1802

Yani gerginliğin encoder üzerindeki pals değişimleri iş yapmaz mı?

yas

Hidrolik basınç ölçmekte alternatif bir çözüm olabilir.

alikeskinkilic

Alıntı yapılan: Melih1802 - 04 Ocak 2024, 18:09:00Yani gerginliğin encoder üzerindeki pals değişimleri iş yapmaz mı?

hocam enkoder ile sadece hareketi ölçersin arkadaşlar da bahsetmişzaten sadece hareketile ilgili bilgiler veriri ne yöne ne kadar gittiği ne hızla gittiği gibi gerginlik  güç ile benim üstte bahsettiğim yöntemi kullanırsan da frekansın değişimi ile ilgili."Enkoder yok yok unut "
Hep meraktan

Mr.Thinking

Evet. Encoder biraz problemli olur. Belli bir puls sayısına kadar halatı alıp götürür ama iş hassas bir gerginlik oluşturmaya geldiğinde çok hata yapar. Encoder deliklerinin mikrometrik veya nanometrik boyutta olması gerekiyor ki bu, hem bu boyutta bir encoder çemberi bulmak ve hem de okuyucu sensor boyutu açısından çok zor.
Hala akım ve kg ölçme arasında gelip gidiyorum. Kolay olması açısından akımı tercih etme olasılığım yüksek ama hassaslık açısından da aklım loadcell e kayıyor. Loadcell kullanacak olursam bir adc çip kombinasyonu oluşturmalı veya enstrumantal olarak bir yükseltici kullanmalıyım ve bu işin ne kadar sorun çıkaracağını kestiremiyorum. Çünkü pcb yi baskıya verdiğimde fikir değişikliği zaman alacak.
Ya her iki fikir için de ayrı pcb bastırmalıyım ya da opsiyonel özellikli bir pcb hazırlamalıyım.
Bu arada mekanizma tamamıyla hazır. Bu nedenle extra mekanik aksam gerektirecek hidrolik ölçe veya frekans ölçme işleri bana uzak gibi. Yine de fikirleriniz için teşekkür ederim.
ego=1/Knowledge

Mucit23

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 05 Ocak 2024, 09:29:11Evet. Encoder biraz problemli olur. Belli bir puls sayısına kadar halatı alıp götürür ama iş hassas bir gerginlik oluşturmaya geldiğinde çok hata yapar. Encoder deliklerinin mikrometrik veya nanometrik boyutta olması gerekiyor ki bu, hem bu boyutta bir encoder çemberi bulmak ve hem de okuyucu sensor boyutu açısından çok zor.
Hala akım ve kg ölçme arasında gelip gidiyorum. Kolay olması açısından akımı tercih etme olasılığım yüksek ama hassaslık açısından da aklım loadcell e kayıyor. Loadcell kullanacak olursam bir adc çip kombinasyonu oluşturmalı veya enstrumantal olarak bir yükseltici kullanmalıyım ve bu işin ne kadar sorun çıkaracağını kestiremiyorum. Çünkü pcb yi baskıya verdiğimde fikir değişikliği zaman alacak.
Ya her iki fikir için de ayrı pcb bastırmalıyım ya da opsiyonel özellikli bir pcb hazırlamalıyım.
Bu arada mekanizma tamamıyla hazır. Bu nedenle extra mekanik aksam gerektirecek hidrolik ölçe veya frekans ölçme işleri bana uzak gibi. Yine de fikirleriniz için teşekkür ederim.

Loadcell kullan. Endüstriyel bir Loadcell Transmitter ile Loadcell den aldığın sinyali 0-10V veya 4-20mA arasına dönüştür. Kendi sistemine o şekilde gir. İşin endüstriyel boyutta mantıklı olanı budur.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Ocak 2024, 10:44:49Loadcell kullan. Endüstriyel bir Loadcell Transmitter ile Loadcell den aldığın sinyali 0-10V veya 4-20mA arasına dönüştür. Kendi sistemine o şekilde gir. İşin endüstriyel boyutta mantıklı olanı budur.
Çok haklısın ama akım ölçerek bunu yapabilirsem birçok zorluktan kurtulurum diye düşündüm. Fakat ne kadar hassas olur kestiremiyorum. Neyse, önce akımdan gideyim. 3-5 tel gereyim. Sonra bu tellerin birbiri ile aynı frekansı oluşturup oluşturmadıklarına bir audio frekans analaizer uygulaması ile bakayım. Sonuca göre de loadcell kullanıp kullanmayacağıma karar veririm. 
ego=1/Knowledge

alikeskinkilic

tel hep aynı kalınlıkta ve aynı malzemede ise loadcell iş yapar.ama telin mukavemeti değişik olduğu durumlarda birinin alaşımı hafif farklı olduğunda gerilme sonucunda uzama eğilimi değişecek bilmem sonucu çok etkilermi.   aslında frekans ölçmek o kadar da zor değil bir demir çekirdekli bobin sarıyorsun eğer telin metal ise yakınına bir yere yerleştiriyorsun elektro gitar gibi.eğer tel plastik gibi birşey ise de telin oturduğu kasnağa bir piezo ile ölçüm yapabilirsin
Hep meraktan