Pilli Cihazlar için Ters Voltaj Koruması hakkında fikir alışverişi

Başlatan Mucit23, 10 Ocak 2024, 16:49:11

Mucit23

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 12 Ocak 2024, 12:34:19Bu sistem, max ne kadar akım çekiyor?
10ma civarı pik akımı var. Sonra uykuya dalıyor.

200mA bir 1206 kılıfta bir PTC ve Ters paralel bağlı bir 1n4148 iş görecektir.
Bu ürün olur gibi. Özdisan da bolca bulunuyor.

https://ozdisan.com/devre-koruyucular/sigorta-bilesenleri/ptc-sigortalar/1206L020YR/416952

Deneme yapacağım.

Mr.Thinking

Ptc olmaz. Ben son pilli projemde kullandım. Ama gerilimi ve akımı çok düşürüyor. Olmadı yani. Hatta şu arduinolardaki girişte bulunan bir ptc midir nedir onu denedim. O daha da akımı ve gerilimi düşürdü.
Bir ara 2 kalem pille çalışan bir fitness bisikleti ekranı tamir etmiştim. To92 kılıf 3 pinli bir şeydi, very lowdropout özelliğinde bir regülatör vardı üzerinde. Adını siz bu başlığı açtığınızdan beri düşünüyorum ama bir türlü hatırlayamıyorum. 3.3 voltu girdiğimde çıkışta sadece 3.1 volta düşüyordu. 0.2 volt bir düşüm vardı sadece. Ama ters gerilim korumalımıydı hatırlamıyorum.
Hatırlarsam buraya yazacağım.
ego=1/Knowledge

istinaf duvarı

Kullandığınız devreyi ölçüp akım limitlerini bir tespit etmeniz lazım öncelikle. Maksimum çekeceği akım nedir, normal kullanımda ne kadar akım çekiyor, bunları bir tespit edin. 

Alıntı yapılan: mg1980 - 12 Ocak 2024, 13:34:44@istinaf duvarı hocam, PTC bildiğim kadarıyla ısıyla direnci artan bir eleman.. bu durumda paralel diyotun ters voltajda kısa devre olması ile PTC üzerinde ısı oluşması ve direncinin artması sonucu akımı sınırlayacağını söylersek yanlış söylemiş olur muyuz.. sistemi tahmin etmekle birlikte devre bağlantısını verebilir misiniz... bir de PTC değeri ne olmalı, nasıl seçilmeli.. şimdiden teşekkür ederim..
PTC'nin bağlı olduğu hattaki nominal yük akımı PTC'nin Hold akımından daha az olmalıdır. PTC'leri hold akımına göre satarlar. Satıcılar bu değerden bahseder.
Yükün çektiği voltaj ve akım ve cihazın çalışması gereken minimum voltaj tespit edilir. Buradan hareketle (V=ixR'den)cihazın girişinde voltaj düşümünü limitler dahilinde tutacak bir değer seçilir. Örneğin 0,3ohm dirençli bir PTC ile 100mA akımda 0,03V bir voltaj kaybı olacaktır. Bu şekilde kullanılacak PTC değerini tespit ettikten sonra PTC'nin trip akımından daha düşük olmayan bir diyot seçilerek PTC'den sonraya ters paralel olarak bağlanır. PTC'nin trip akımı 1 amper ise en az 1 amper diyot seçilir.