ESP32 ile Ağ üzerinde PC ye veri gönderme

Başlatan Mucit23, 20 Ocak 2024, 11:04:46

Mucit23

Muhtemelen bunu yapmak çok basit internette de örnekleri vardır. Arduinoda örnekler içerisine baktığımda Wifi üzerinden yapılan birçok haberleşme çeşidi var. Benim daha önce bu konularda uygulama yapmışlığım yok ama geçen merak ettim şöyle bir uygulama yapmak istedim.

Aynı ağ içerisinde bulunan veya uzakta bulunan bir bilgisayara, bilgisayarda kendi yazmış olduğum uygulamaya veri göndermek istiyorum. Veri dediğim basit sayısal veriler, string vs.

Bunun için hangi haberleşme yapısını kullanmak gerekiyor? Windows tarafını ilk etapda test etmek için hazır bir uygulama varmıdır?

MrDarK

Tcp veya udp soket oluşturup windows üzerinde server olarak çalışan bir cihaza bağlanarak yapabilirsin. Veya ble kullanarak veri gönderebilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

elektronart

Realterm veya putty ile soket bağlantısı kurup test edebilirsin. Soket bağlantısını UDP veya TCP olarak seçebilirsin. Aynı ağda isen işin nispeten daha kolay, doğrudan IP ile bağlantı kurabilirsin. Internet üzerinden ise arada bir gateway olması veya port yönlerdirmesi yapmak gerekiyor. Eğer bahsettiğin gibi basit veriler kullanacaksan yerelde doğrudan bağlantı uygulanabilir ancak internet işin içine girdiğinde MQTT kullanmanı öneririm.
Açık Elektronik

Mucit23

Hocam TCP bağlantısı yetecektir bana. String şeklinde sayısal verileri göndereceğim sadece. Söylediğiniz yazılımlara bi bakayım. Bilgisayarda TCP Server çalışması lazım.

fide

#4
PC tarafında fastapi veya flask ile kolayca veriyi Python kullanarak alabilirsiniz.

Esp32 üzerinde Arduino'da denemedim ama Micropython'da socket ve thread içinde soket oluşturarak hem PC den esp32'ye hem de esp32den pcye wifi üzerinden veri gönderebilirsiniz.
Arduino'da da aynı işi yapacak kütüphane vardır.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

MrDarK

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Ocak 2024, 16:50:44Hocam TCP bağlantısı yetecektir bana. String şeklinde sayısal verileri göndereceğim sadece. Söylediğiniz yazılımlara bi bakayım. Bilgisayarda TCP Server çalışması lazım.

C# ile tcp işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca veriyi çözümleyip ayrıştırmak kolay olacaktır.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK