PID Algoritmasında Röle kullanmak

Başlatan Mucit23, 22 Ocak 2024, 18:17:48

Mucit23

Selamlar

PID Algoritması ile daha önce motor kontrol uygulamaları yaptım. Gayet güzel sonuçlar alıyordum. Fakat çıktığı olarak ben genelde PWM Duty Cycle değerini arttırıp azaltıyordum. PID'de röle kullanımında işler nasıl yürüyor? Daha önce PID sıcaklık kontrol cihazları incelemiştim. Belirli periyotlarda Röleyi ON OFF yapıyor. Bu on off algoritması nasıl işliyor sözlü olarak anlatabilecek olan var mı?

Erol YILMAZ

PID, Çıkış gücünü %40 olarak ayarladıysa,,

Çıkış periyodu : 5 sn ise;

5 sn x 40% = 2 sn ON + 3 sn OFF

Çıkış verirsin olur biter.

Bu 5 sn büyük zaman sabitli sıcaklık kontrolcüler için kabul edilebilir bi değerdir.
Bu süreler Elbette motor için olmaz.

Mucit23

Yahu ben niye kafayı karıştırıyorum ki. Aynen öyle abi. Yine PWM gibi düşünmek gerekiyor. Motor sürerken Frekans diyelim ki 10Khz ise T=0.1ms olur. Burada ise periyodu T değerini 5000ms yaparsam aynı şekilde çalışır. Timer PWM donanımında Prescaller ve Periyot değerlerini bu düşük frekanslarda çalışacak şekilde ayarlarsam sanırım olur.

DaRt

PWM donanımı düşük frekanslara izin veriyorsa olur. Ben en son yaptığım PID ve 2 KW ısıtıcı içeren sistemde PWM donanımı düşük frekanslara izin vermediği için 10 HZ timer interrupt ile yaptım. 2,5 saniyeye de bir orana göre aç kapa yaptım. Ayrıca normal röle değil SSR kullandım.