arduino 5 volt ile 12v artı tetkleme

Başlatan Saliihh, 02 Şubat 2024, 15:27:06

Saliihh

Linea 1,3 multijet araca direksiyondan kontrollü hız sabitleme sistemi yapacağım.Hız sabitleme normalde aracın ecu'sunun desteklediği bir sistem ama düşük paket olduğu için tesisat yok.Sİstem belirli pinlere 12v artı vererek çalışıyor... direksiyon tuşlarından gelen tek bir data kablosu var. Dirençler vasıtasıyla canbus ile haberleşiyor. Bende araya "T" ek yapıp anolog okuma yapacağım . Ve sağlalnan koşula göre dijital pinleri açacağım. Normalde 4 kanallı röle ile yapabilirim. (hız sabitleme için 4 pin gerekli hız+/hız-/on-of/hafıza). Ama direksiyonun altında fazla yer kaplamasını istemiyorum .Ecu'nun ne kadar akım çektiğini bilmiyorum. Bu sitemi röle kullanmadan daha kompakt nasıl yapabilirm ? Yani 5 volt ile  12v+ tetikleme yapmam gerekli.Birde dijiat pinler high olduğu sürece açık olması gerekli yani uzun yolda on/off pini sürekli ilemtimde olcak.(sistemin çalışması için)
 biraz araştırdım ama pek bilgim olmadığı içn sormak istedim. mesela tip120 transisitör olur mu?
ve gerekli dirençler nedir ?
yardımcı olursanız müteşekkir olurum

tunayk

Hız sabitleme hayati riskleri barındıran bir konu. Bu yolla bu işe girmeyiniz. Allah muhafaza kendinize veya bir başkasına çok ciddi zararlar verebilirsiniz.