Bir Elektrik Sorusu.

Başlatan JOKERAS, 09 Şubat 2024, 16:58:43

JOKERAS

Şemada görüldüğü üzere Tavanda bir Ampulümüz var.
Duvarda da bir Anahtarımız.Bu Tesisatı değiştirme Şansım sıfır.
Çünkü Kabloların geçtiği borular tıkanık,yani tesisata ekstra bir kablo ekleme
durumumuz yok.Mevcut durumda çözüm bulmak gerekiyor.
Vatandaş diyorki, ben Duvara ikili anahtar,tavana da bir lamba daha istiyorum.
Tavandaki lambaları duvara takılacak İkili anahtar ile açıp kapatmalıyım diyor.

Ne yaparız nasıl çözeriz bunu?

umberto

Dimmer Mantığı gibi olabilir mi?

2 tane ampulu paralel bağlarsınız. Anahtar tarafında da  2 anahtarın birine diyot takıp tek anahtar basıldığında yarım dalga doğrultma ile 2 ampul yarım güç yanar (tek ampul gücünde) ikinci anahtara basıldığında diyot devreden çıkar ve iki ampul tam güçte yanar.

Olabilir mi sizce?

muuzoo

Bu konuda uzman değilim ama uzun zaman önce 1-wire protokolu hakkında bir şeyler okumuştum. Belki işinize yarar. 1-Wire destekli aydınlatma ürünleri vardı.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

JOKERAS

Alıntı yapılan: umberto - 09 Şubat 2024, 17:02:05Dimmer Mantığı gibi olabilir mi?

2 tane ampulu paralel bağlarsınız. Anahtar tarafında da  2 anahtarın birine diyot takıp tek anahtar basıldığında yarım dalga doğrultma ile 2 ampul yarım güç yanar (tek ampul gücünde) ikinci anahtara basıldığında diyot devreden çıkar ve iki ampul tam güçte yanar.

Olabilir mi sizce?
Umberto ,  Lambalar bağımsız açıp kapatılabilinecek.

umberto

JOKERAS

Bir soru yazdığınızı görünce belki olabilir diye aklıma gelen yolu paylaştım. Bu kadar komik ve alaycı karşılayacağınızı bilseydim yazmazdım.

Ufo sobalar ve elektrik süpürgeleri dahil birçok elektrikli cihazda yarım güç , tam güç seçimi bu şekil köprü diyot üzerinden yarım dalga - tam dalga doğrultma şeklinde yapılıyor.

Düzeltme: İlk mesajınızda lambaların bağımsız yanmasını belirtmediğiniz için bu çözümü önermiştim.

ilyas KAYA

Akıllı ev sistemi koyun anahtarlara sadece elektrik bağlayın. 2 li anahtar kablosuz olarak lambaları açıp kapayabiliyor. Uzaktan kumandanın elektrik ile çalışanı gibi. Yada yine ayni mantık ile çalışan buat içine girebilecek kadar küçük tetikleme anahtarı da olur.

Daha ucuz bisey olsun derseniz de küçük bir minik smps ile 12v uzaktan kumandayi besleyin.  kumandanın butonlarindan da kablo çekip standart anahtar tipi butona bağlayın.  Alıcınıda duya takın.

Yada dedigim gibi hepsini komple lamba duylari dahil akilli ev sistemine dönüştürün. Böylece telefondan da açıp kapatabilirler

JOKERAS

Alıntı yapılan: umberto - 09 Şubat 2024, 17:36:32JOKERAS

Bir soru yazdığınızı görünce belki olabilir diye aklıma gelen yolu paylaştım. Bu kadar komik ve alaycı karşılayacağınızı bilseydim yazmazdım.

Ufo sobalar ve elektrik süpürgeleri dahil birçok elektrikli cihazda yarım güç , tam güç seçimi bu şekil köprü diyot üzerinden yarım dalga - tam dalga doğrultma şeklinde yapılıyor.

Düzeltme: İlk mesajınızda lambaların bağımsız yanmasını belirtmediğiniz için bu çözümü önermiştim.

Komik ve alaycı karşılamakmı? :du: Umberto ben kimseyle dalga geçmem!
Sizin önerdiğiniz yöntemi olduğunu düşündüğüm için size Methiye düzdüm.
Methiye düzmemi Alay etmek gibi algılamanızı gerçekten anlamıyorum!

Ben gerçekten çözdüğünüzü düşündüğüm için mesajı yazdım.Sonra dikkat edin
mesajı editledim.

Şahsen açtığım hiç bir konuda,hiç bir muhabbette birileri gibi İnsanlarla dalga geçmem.
İnsanları sınamak için,ne bileyim kendi kendini tatmin etmek için abuk subuk şeyler
ben yapmam.

Konuyu açtımki muhabbet olsun.Başka amacım yok.Eğer yanlış anladıysan Özür dilerim.

devrecii

Umbertoya ek  bu şekilde bağlarsan çalışır ama tek altersnanda olur bunu da  kondasatör eklersen tam ışık alabilirsin , hatta led lamba ise içini açıp kapasiteyi büyütebilirsin belki hiç gerek olmaz.

umberto

Alıntı yapılan: JOKERAS - 09 Şubat 2024, 17:49:38Komik ve alaycı karşılamakmı? :du: Umberto ben kimseyle dalga geçmem!

mesajı editledim.

Şahsen açtığım hiç bir konuda,hiç bir muhabbette birileri gibi İnsanlarla dalga geçmem.
İnsanları sınamak için,ne bileyim kendi kendini tatmin etmek için abuk subuk şeyler
ben yapmam.

Konuyu açtımki muhabbet olsun.Başka amacım yok.Eğer yanlış anladıysan Özür dilerim.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 09 Şubat 2024, 17:49:38Komik ve alaycı karşılamakmı? :du: Umberto ben kimseyle dalga geçmem!

mesajı editledim.

ben yapmam.

Jokeras

Sen kusura bakma kardeşim. Lahmacun ve döner yazınca alay ettiğinizi sandım. Mesainin son dakikaları kafalar dolduğu için yanlış anlamışım kusura bakma.

JOKERAS

Alıntı yapılan: devrecii - 09 Şubat 2024, 17:53:25Umbertoya ek  bu şekilde bağlarsan çalışır ama tek altersnanda olur bunu da  kondasatör eklersen tam ışık alabilirsin , hatta led lamba ise içini açıp kapasiteyi büyütebilirsin belki hiç gerek olmaz.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Süpersin devrecii.Yaa valla sen böyle her soruya Şak diye cevap verirsen
olmaz böyle.Seni Polise şikayet edeceğim. :'(

İşte Umeberto'da böyle düşündü diye düşünmüştüm ama yanlış anladı üzdü beni.

sedronjames

.

JOKERAS

Alıntı yapılan: umberto - 09 Şubat 2024, 17:58:06Jokeras

Sen kusura bakma kardeşim. Lahmacun ve döner yazınca alay ettiğinizi sandım. Mesainin son dakikaları kafalar dolduğu için yanlış anlamışım kusura bakma.

Eyvallah umberto.Bazen Lahmacun Tavuk döner, Nusret vs gır gır olsun diye yazıyorum.
Yoksa tekrar söylüyorum kimse ile Dalga geçmem.

JOKERAS

Olay şu.Ac faz'ın peryodu Pozitif ve Negatif Alternansya.Sıfırı zaten sıfır geçişi.
Simetrik besleme gibide düşünülebilinir.
İşte Komutatördeki Faza takacağımız 2 Diyot ile Alternansları ayrılmış oluyor.
Lamba tarafına takacağımız diyotlarla da Alternanslara yön vererek Lambalar ayrılmış oluyor.

parametre

Bazı cozumlerı verılmış

09 Şubat 2024, 21:40:29
Bazı cozumler