Kombi Sıcak Su ısınma soğuma problemi

Başlatan Mucit23, 14 Şubat 2024, 11:48:25

Mucit23

Selamlar

Evde Baymak Luna 3 Kombi var. Bu kombide yıllar önce bir sorun yaşamıştım. Kombi çalışırken sıcak su açıldığında baca gazı tıkalı diye arızaya geçip yaklaşık 10-15 sn sonra tekrar devreye giriyordu. Sorunun sebebi kombi içindeki fanın kanatçıklarının tozdan kirlenmesi ve debisinin düşmesiydi. Şans eseri bulmuştum arızayı Fanı temizleyip toparladım ve 3-4 senedir sorunsuz çalışıyordu.

Bugünlerde yine benzer bir arıza vermeye başladı. Sıcak su açıldığında bir süre sonra alevi kesip suyu soğutuyor yaklaşık bi 10 sn sonra tekrar ateşleme yapıp tekrar ısıtmaya başlıyor. Fakat bu sefer kombi arıza vermiyor. Arıza kodu olmadığı için fanla mı alakalı yoksa başka birşey mi emin olamadım.

Kombiyi girişmeden önce de  benzer arızalar yaşayan var mı yada konu hakkında bilgisi olan var mı fikir almak için sormak istedim.

ankyra

Kombinin kullanım suyu için olan ntc sinin üzerinde zamanla kireç tabakası oluşuyor. Bu tabaka ntc nin ısıyı algılayıp tepki vermesini geciktiriyor. Yani önce oluşan kireç tabakası ısınıyor, daha sonra ntc ısınıyor. Hemen ısınması gereken ntc geç ısındığı için alev boyunda büyük dalgalanmalar olabiliyor.

Sorunununz bu olabilir. NTC yi söküp temizlemek sorunu çözebiir.

Mucit23

Bu sorunu düşündüm fakat eledim. Çünkü sıcak suyu 60 dereceye ayarladığım zaman ortalama 57-58 derecelerde kapanıyor. Kapamak yerine alevin şiddetini düşürmeliydi. Ama yine de kontrol edeceğim.

sinus

Kombinin içinde atık suyun toplandığı bir hazne var. Kirlendiyse onu temizleyin.

Hatta genel bir temizlik yapsanız iyi olur.

Geçen yıl başıma gelmişti. Sıcak su açıldıktan birkaç dakika sonra kombi arızaya geçiyordu. Hazneyi temizleyince düzelmişti.

ECA falan ise internette servis manuali var.

triyak

kullanım suyu hattında türbin denen bir parça var, kombi suyun akıp akmadığını bu parça ile algılayıp suyu ısıtmaya başlıyor. Sizin bu parça arızalı gibi. Musluk açıkken kombi ekranından suyun sürekli akıp akmadığını kontrol edin.

umberto

Mucit23

Sorun bence de wanted0035 in belirttiği gibi sıcak suyun akışını algılayan pervaneli bir sensör var. Bu bozulmuş olabilir.
Eğer kalorifer peteklerinde de ısınma sorunu yapıyorsa, baca çıkışının iç tarafında prosistat denen minik davula benzeyen membranlı bir parça var. O bazen tıkanıyor.

Sıcak su gibi aniden yüksek harlı yanma gerektiren durumlarda, bacadan gaz atışı yapılamıyormuş gibi algılayıp, prorsistat ateşlemeyi kesiyor. Bunu da kontrol edebilirsin.

NTC'de de sorun olabilir. Bazen ntc içindeki bi metallerin bozulması sebebiyle aniden yüksek sıcaklık uygulanmış gibi iç direncini düşürüyor ve bir süre öyle kalıyor. Ntc yi de sıcaklık uygulayıp  direnç değişimini ölçebilirisn.

papsukkal

@Mucit23 sularınız kireçli mi? Yüksek ihtimal eşanjör kireç bağladığı için su debisi düşük.

Mucit23

Sorun tahmin ettiğim gibi baca fanının kanatçıklarının tozlanmasından kaynaklıymış. Fanın debisi düşünce kombi gazı kesiyor. Şuan fanı söküp yıkadım. Artık yapmıyor bunu. Dış ortam sanırım tozlu olduğu için kombinin içi de daha çabuk tozlanıyor.