Airfel DIGI Fix Duo Kombinin HT hata çözümü nedir?

Başlatan Epsilon, 17 Şubat 2024, 14:35:20

Epsilon

Evimde Airfel DIGI Fix Duo model kombi HT hatası verdi. Kombiyi açtığımda dijital göstergede sıcaklık neredeyse 10 saniyede 75 dereceye kadar çıkıyor.
Büyük ihtimalle kombinin NTC sensörü suyun kireçli olması gibi sebeplerden dolayıdoğru değerler göndermiyor.
Bu kombinin NTC sensörünü söküp ,dış yüzeyini temizlemek istiyorum.
Bu konularda hiç bilgim olmadığı için tecrübesi olan  arkadaşlar işlem adımlarında yardımcı olurlasa çok memnun olurum
Araştırdığım kadarıyla sıraya şunları yapmam gerekiyormuş:

1.   Kombinin elektriğini kesiyorum ve kombiye ye gelen yeşil renkli vanayı(Soğuk su vanası) boruya dik hale getirip kapatıyorum.

2.   Mutfaktaki bataryayı açıyorum ve konumunu sıcak suyu açma ya getiriyorum, dolaşımdaki suyun boşalmasını,bitmesini bekliyorum.

3.   Bakır borunun içine vidalı NTC nin soketini çıkarıyorum.Fazla yada az  sıkıp sıkmadığımı anlamak için somunun bana yakın köşesine ufak bir çizik yada noktasal boya sürerek işaretliyorum( zira fazla sıkınca boruyu çatlatma az sıkınca oradan su sızması ihtimali varmış) ve somunu çıkartıyorum.

4.   Söktüğüm NTC nin suya temas eden kısımlarınını güzelce temizliyorum

5.   NTC yi işaretli yere kadar sıkıyorum ve soketini takıyorum

6.   Su boşaldığından basınçta düştüğünden kombinin altındaki mavi vanayı açıp suyun dolmasını sağlıyorum alttaki gösterge 1,5 bar dan biraz fazla olunca mavi vanayı kapatıyorum.

7.   Kombiyi açıyorum .Sıcaklığın mantıklı artmasını ve hata olduğunda çıkan anahtar  ikonunun  çıkmamasını bekliyorum

triyak

Temizlemek yerine yenisini alıp takin, ucuz bir parça. (50 60tl)

işaretleme ile parça sıkamazsiniz, çok zorlamayın yeterli.

Epsilon

@wanted0035

Evet NTC de satın alacağım.Yenisi ile kirli iken gönderdiği değerlerle temizlendikten sonra gönderdiği değerleri'de test edeceğim.

O halde cevabınızdan,işlemlerimde hata yok diye anlıyorum