Aynı kılıfta 2 ayrı malzeme.

Başlatan Melih1802, 24 Şubat 2024, 21:13:32

Melih1802

Dar bir çizim alanında aynı kılıf içinde birbirinden bağımsız PNP Transistor ve bir bağımsız diyot olacak.
Böyle bir malzeme biliyor musunuz? PNP Transistor ve Diyot Standart olacak, 1N4148 v.b gibi.

M.Salim GÜLLÜCE

hiç rastlamadım. 2 transistör tek kılıfta var ama bir diyot bir transistör tek kılıfta yok.
Sot 23 kılıfında ayrı ayrı kullanmak daha kolay değilmi?
Ayrıca dual transistörün birini diyot gibi de kullanabilirsin sanırım

BC846

Melih1802

Tam böyle bir malzeme kullanmaya karar verip yazarken cevabınızı gördüm.

Teşekkür Ederim.

yas

Diyod hangi amaçla kullanılacak?

Melih1802

2 ayrı noktadan aynı LED'i tetiklemek durumunda kalıyorum. Bir noktadan sinyal geldiğinde diğer kanalı tetiklemesin diye kullanacağım.

yas

Hiç denemedim bir sorun çıkarmı bilmiyorum. Ama teorik olarak çalışıcaktır. Hepimizin transistör ölçmeyi bildiğini varsayarak biz tez ileri sürmek istiyorum. NPN bir transistörü ölçerken içerisinde 2 adet diyod varmış ve bu diyodların katodları beyzde birleşikmiş gibi ölçüyoruz. PNP transistörde ise anodları birleşikmiş gibi ölçüyoruz. Aslında transistör, beyzi ortak diğer uçları boşta 2 diyod gibi teoride. Bazı entegre devrelerin iç şema yapısı ifade edilirken anlamsız transistör bağlantıları ile gösterimler var. Mesela beyz ile kollektör yada beyz ile emitör gibi. Bunlar sanki diyod olarak kullanılmış gibi bir izlenim vermekte. İsterseniz bir NPN trasistörün kollektör ve beyzini birleştirip anod, emitörünü ise katod gibi kullanarak bir deney yapın. İşinizi görürse dual kılıfdaki trasistörün birini o şekilde kullanırsınız.

sadogan

yas

@Melih1802 aynı soruya mekatronik forumda denk geldim. Aynı öneri yapılmış.

Diyod yük akımı fazla olduğu için yukarıda önerdiğim yöntem işe yaramayacak.

Eğer led grubunu sürmesi gereken kaynağın biri pozitif diğeri negatif ise, dual transistörlerden npn-pnp bir kombinasyon seçip, pnp olanla yükü sürebilirsin. Negatif sinyal gelen noktayı pnp transistörün beyzine, pozitif sinyal gelen noktayı npn transistörün beyzine ve npn transistörün kollektörünüde pnp transistörün beyzine bağlayıp sonuca ulaşabilirsiniz.

Melih1802

Alıntı yapılan: yas - 25 Şubat 2024, 11:32:51@Melih1802 aynı soruya mekatronik forumda denk geldim. Aynı öneri yapılmış.

Diyod yük akımı fazla olduğu için yukarıda önerdiğim yöntem işe yaramayacak.

Eğer led grubunu sürmesi gereken kaynağın biri pozitif diğeri negatif ise, dual transistörlerden npn-pnp bir kombinasyon seçip, pnp olanla yükü sürebilirsin. Negatif sinyal gelen noktayı pnp transistörün beyzine, pozitif sinyal gelen noktayı npn transistörün beyzine ve npn transistörün kollektörünüde pnp transistörün beyzine bağlayıp sonuca ulaşabilirsiniz.

Çift Transistor çizimini terk ettim. BAV99 ve BC807 ile tekrardan çizdim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yas - 25 Şubat 2024, 08:37:21Hiç denemedim bir sorun çıkarmı bilmiyorum. Ama teorik olarak çalışıcaktır. Hepimizin transistör ölçmeyi bildiğini varsayarak biz tez ileri sürmek istiyorum. NPN bir transistörü ölçerken içerisinde 2 adet diyod varmış ve bu diyodların katodları beyzde birleşikmiş gibi ölçüyoruz. PNP transistörde ise anodları birleşikmiş gibi ölçüyoruz. Aslında transistör, beyzi ortak diğer uçları boşta 2 diyod gibi teoride. Bazı entegre devrelerin iç şema yapısı ifade edilirken anlamsız transistör bağlantıları ile gösterimler var. Mesela beyz ile kollektör yada beyz ile emitör gibi. Bunlar sanki diyod olarak kullanılmış gibi bir izlenim vermekte. İsterseniz bir NPN trasistörün kollektör ve beyzini birleştirip anod, emitörünü ise katod gibi kullanarak bir deney yapın. İşinizi görürse dual kılıfdaki trasistörün birini o şekilde kullanırsınız.

Şu kadarını söyleyebilirimki base ile emitter arasdı zener karakterinde olduğundan kollektör base birleştirmek mantıklı değil.
Ancak zaman zaman emitter diyodunu zener yerine kullandığım olmuştur.
Sadece diyot gibi kullanılmak istenirse collector base arası daha çok 4148 e benzer. emitter boşta bırakılırsa bir sıkıntı da yapmaz.
Her transistörün emitter base kırılma (zener) gerilimi ise farklıdır.
Mesela bu BC807 için verilen değerler.

Melih1802

Çizimi yaptım fakat yeni versiyon çizersem sot23-6 kılıfta diyotlu mosfet düşünebilirim.