Full MCU Kontrollü SMPS Güç Kaynağı

Başlatan devrecii, 26 Şubat 2024, 00:47:14

power20

Alıntı yapılan: devrecii - 02 Mart 2024, 11:46:07%40 ile %41 arasında gitgeller  çıkışta gürültüye neden oluyor. Sadece adc okuma değil sorun.

ADC ile okunan değeri biraz sağırlaştırsak devre çıkışın hala düzgün olduğunu kabul ederek çalışmaya devam etse nasıl olur? Bu durumda örneğin 12.2 volt gerekliyken aslında 12V verecek ve orada stabil olarak kalacaktır.  Bence sorun sadece geri beslemeyi yorumlamak suretiyle çözülebilir. İstenen değeri tam olarak vermez fakat yaklaşık stabil bir değeri sağlayabilir 

devrecii

Alıntı yapılan: Epsilon - 02 Mart 2024, 12:40:26Acaba UC384X (Muhtemelen UC3845) gibi bir chip eklenerek bu iş denense ,olmazmı acaba?

spi  DAC çıkışı pwm kontrolcusune gönderilir sorunsuz olur ama biz burada yeni bişeyler deniyoruz :D

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Mart 2024, 15:05:25PWM Frekansı nedir?

45khz

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 02 Mart 2024, 15:03:51İşlemcinizde bölücü olayı yok mu. Yüzde olarak değilde duty oranı olarak kullanamıyor musunuz.
Örneğin; %100 pwm de max duty 1024 olsa ve bunu 0 volt ile max gerilim çıkışı arasında paylaştırsanız.

Var 45khz için 0 ile 170 arası değer alabiliyor. Daha yüksek çözünürlük mumkün değil frekansın düşmesi gerekir.

Alıntı yapılan: power20 - 02 Mart 2024, 15:11:00ADC ile okunan değeri biraz sağırlaştırsak devre çıkışın hala düzgün olduğunu kabul ederek çalışmaya devam etse nasıl olur? Bu durumda örneğin 12.2 volt gerekliyken aslında 12V verecek ve orada stabil olarak kalacaktır.  Bence sorun sadece geri beslemeyi yorumlamak suretiyle çözülebilir. İstenen değeri tam olarak vermez fakat yaklaşık stabil bir değeri sağlayabilir

3.3v 1A yükümüz var ve pwm %10 da çıkışta hiç gütültü yok çalışıyor ama yük birden bile 1.1A çekmeye başladı  bu da diyelim %10.5 işte burada yine gürültü oluşacak, Yada voltaj düşecek.

Ayrıca bu gürültüler çok da önemli değil güç kaynağı birçok iş için yeterlidir, ben denemek için 19v çıkışı notebooka verdim hiçbir sorunyok bir de kutuya kulağınmı dayadığımda çok küçük bir ses var

Amaç güç kaynağımız olsun değil kendimizi yetiştirmek. 

Aklıma yeni bir fikir geldi onu da bi deneyeyim.

power20

Adcyi 4 bit yapınız. Hassasiyet azalacaktır

Epsilon

Alıntı yapılan: devrecii - 02 Mart 2024, 15:31:41spi  DAC çıkışı pwm kontrolcusune gönderilir sorunsuz olur ama biz burada yeni bişeyler deniyoruz :D

Bir tane elimizde örneğin TL431 ,UC384x ve TFT ekranı ile (Belki buna akım limitleme özelliğide eklenir) yapalım elimizde bir tane olsun ,diğer extrem SMPS de diğer versiyonunda olsa güzel olmazmı?

Mucit23

STM32F103'de 72Mhz için %0.1 çözünürlük için Ya 72Khz yapıp PSC değerini 1 yapacaksın yada PSC değerini 2 yapıp 36Khz ile çalışacaksın.

Bir diğer seçenek MCU'yu tam 48Mhz ile çalıştırmak. Bu şekilde 48Khz %0.1 PWM çözünürlüğü elde edebilirsin. Ama yerinde olsam 72Khz de çalışıp pid algoritmasını iyileştirmeye çalışırım. STM32F1 baya hızlı. PID altından kalkar diye düşünüyorum.  :)  72Khz düşük ripıl açısından da faydalı olacaktır.

Erol YILMAZ

Mucit23

Ben Binde bir çözünürlük için ARR=1000 için hesaplamıştım ama bu şekilde daha yüksek bir çözünürlük elde ediliyor. 

devrecii

Alıntı yapılan: devrecii - 01 Mart 2024, 22:28:19OPto çıkışlı bir güç kaynağı yapacağım her topolojiyi süreceğiz diye yazmıştım , stm32f103 ile denedim çalışıyor ve çok basit fakat ne yazık ki çıkış gürültülü  , proje yattı.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Opto çıkışlı sistem kusursuz çalıştı , yakında yeni bir video çekeceğim. Kurulum  çok daha kolay ve tüm power çiplerinde kullanılabilecek

Bu başlıktaki devre ile ilgi olarak  adc girişine + çıkış yönünden eklenen kapasitor, gürültüyü muazzam düşürüyor şemayı değiştireceğim ve kodda da bazı buglar var onları da düzelteceğim.

devrecii

Hocam malzeme ısmarladım

4 farklı topology olacak tny280  ile olan şu an çok güzel çalışıyor

uc3845 50V yüksek wattlı forward
uc3843 100v flyback
İr2153 50V half bridge yuksek wattlı  (bunu çok merak ediyorum gürültülü mü olacak çünkü pwm entegresi değil)

Ayrıca sg3525 ve tl494 kullanılırsa opto şart değil gate dirver bobin de olur .

Erol YILMAZ

stm8 yada stm32 kullanılmayacak mı?
Bu farklı çip olayını anlamadım...

Epsilon

Alıntı yapılan: devrecii - 04 Mart 2024, 20:25:26Hocam malzeme ısmarladım
Malzemeler beklerken acaba sprint layout yada başka bir PCB programına da baksanızmı? (Paint brush zor okunuyorda  :) )

devrecii

Pwm i bu çiplere yaptırıyoruz ya da gürültüyü kabul edeceğiz hocam, eğer gürültülü olsun bana yeter diyorsan bu başlıktaki devre yeterli olur.
Stm32 yada 8 olacak.  ben stm32 de yaptım.

Arıca bir konu daha var eğer çıkışta çok az yük varsa pwm milyonda birine inemeyeceği için burst yani dcm moduna geçiyor bu da gürültülü çıkış veriyor tüm pwm çipleri mesela tny280 de eğer çıkış voltajını 1V ayarlayıp çıkışa yük vermezsem çıkışta gürültülü bir ses duyuyorum bir dirençle hoparloya verince dızzz diye bir ses geliyor bu ses 0.01v ripple olsa bile duyuluyor.

devrecii

Alıntı yapılan: Epsilon - 04 Mart 2024, 20:34:01Malzemeler beklerken acaba sprint layout yada başka bir PCB programına da baksanızmı? (Paint brush zor okunuyorda  :) )
Hocam gözüm ağrıyor bunlarda çizim yaparken , malzemeleri hazır olarak , yine paintten devam edeceğim , drenç transistör libraryden  kopyala yapıştır olacak.

PCB programını incelemedim. Pcb yi elde çizerim daha iyi , gerçekten daha hızlı oluyor isterseniz bir deneyin

fide

Alıntı yapılan: devrecii - 04 Mart 2024, 20:41:44Hocam gözüm ağrıyor bunlarda çizim yaparken , malzemeleri hazır olarak , yine paintten devam edeceğim , drenç transistör libraryden  kopyala yapıştır olacak.

PCB programını incelemedim. Pcb yi elde çizerim daha iyi , gerçekten daha hızlı oluyor isterseniz bir deneyin

Projeyi ilgiyle takip ediyorum.
Pcb çizmek ve şematik çıkarmak yakın zamana kadar benim de kaçtığım işlerdi.

Şematik için easyeda, pcb tasarım için proteus kullanıyorum. KiCad öğrenmek istiyorum. Easyeda çok kolay. Hem bedava hem de lokal/cloud desteği var.

Pcb için KiCad hem Windows hem linux çalışması bakımından güzel bir alternatif
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sedronjames

bu konu başlığı işin içinde olanlar için cennet fakat yolun başında olanlar için çakıllı bir patika.
Yok mu bir babayiğit, bizim gibi yeni yetişmeye çalışanlar için şu patikaya asfalt dökecek...