Dc motor fırçası karşılaştırma hakkında

Başlatan emre salman, 28 Şubat 2024, 16:19:25

emre salman

Herkese merhaba uzun zamandır paylaşımda bulunamamıştım. DC fırçalı motorlar ile ilgili bir kaç bilgiye ihtiyacım var. internette araştırarak net bilgiye ulaşamadım.

Elimde 3 farklı motor var bu motorların fırçaları birbirinden farklı.
Fırçalar neden birbirinden farklı bunu merak ediyorum, Aralarında kalite farkı var mıdır?
iki fırçanın arasında bulunan malzeme nedir?
Bu malzeme neden 2. motorda yok.

Sorunum şu 2. motor bir müddet çalıştıktan sonra Fırçalar bozuluyor.
Bozuk olanın fotoğrafınıda en sona ekledim.

DC motorlar ile tecrübesi olanlar bu konuda beni aydınlatabilir mi?

Hazırladığım devrede Akım kontrolü var yüksek akım çektiği anda enerjiyi kesiyorum.
Problemin yüksek akım çekmesi ile ilgili olmadığını düşünüyorum.

sürücü olarak DRV8833 kullanıyorum.
DRV8833 ün VM girişi boost converterdan alıyorum.

bu arada 1. motor 7000rpm
2. motor 14000 rpm
3. motor 14000 rpm

0M42

Sanırım maliyet odaklı. Bir tanesi kömürlü diğeri doğrudan metal sac'ı armatüre temas ettiriyor. Düşük güçlü motorlarda mantıklı olabilir ama bir seviyeden sonra bu fırçalardan yeterli akım geçmez kısa süede bozulur. Motor nispeten güçlüyse ve uzun ömür isteniliyorsa kömürlü sistem mantıklı olandır. Aynı özelliklerde iki motor olsa bir tanesinin fırçaları kömürsüz diğerinin fıçalarıda kömürlü olsa kömürlü olan için daha kaliteli bir motordur denebilir.

emre salman

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. bu konuda beni aydınlattınız.
Bir sorum daha olacak resimlerde üç farklı motor var acaba bunların ikiside kömürlü mü dikkat ederseniz bir tanesinin bakırı daha kalın ve siyah bir parça var sanırım ucundakide karbon bunların arasında fark yok mu?

0M42

O plastik parça fırçaların yüksek devirde rezonansa girmemesi için eklenmiş bir parça. Kömür genel olarak kullanılan bir tabir aslında grafit ve diğer alaşımların eklenmesiyle preslenen bir materyal.

ilyas KAYA

Bu kömürleri kalem pillerin içinden çıkarıp kendileri yapıyorlar ama denemedim.

emre salman

Değerli bilgiler için teşekkür ederim araştırmamda çok yardımcı oldunuz

LukeSkywalker

Gösterdiğiniz resimlerdeki en kaliteli fırça en alttaki resimde bulunandır.
Tabi karşılaştırma yaparken motorların güçleri de (üzerlerinde tutacakları voltaj ve çekecekleri akım) önem arzetmekte.

emre salman

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 29 Şubat 2024, 13:29:11Gösterdiğiniz resimlerdeki en kaliteli fırça en alttaki resimde bulunandır.
Tabi karşılaştırma yaparken motorların güçleri de (üzerlerinde tutacakları voltaj ve çekecekleri akım) önem arzetmekte.

En alttaki motor 3. Olan mı? En alttaki bozulan fırçanın resmiydi, 3 motordada çekilen akım ve voltaj aynı

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 29 Şubat 2024, 10:51:37Bu kömürleri kalem pillerin içinden çıkarıp kendileri yapıyorlar ama denemedim.

Kalem pilden çıkan kömür motor için çok iyi olmaz. Matkaplarda vs. kullanılan kömürden tedarik edip, gravür makinesi ve zımpara ile şekil vererek kullanmak daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Motor kömürleri oldukça yumuşak malzemeler olduğundan kolayca şekil verilebiliyor. Yalnız bu işi yaparken maske takın. Kömür tozu sağlığa zararlıdır.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 29 Şubat 2024, 22:42:14Kalemden çıkan kömür motor için çok iyi olmaz. Matkaplarda vs. kullanılan kömürden tedarik edip, gravür makinesi ve zımpara ile şekil vererek kullanmak daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Motor kömürleri oldukça yumuşak malzemeler olduğundan kolayca şekil verilebiliyor. Yalnız bu işi yaparken maske takın. Kömür tozu sağlığa zararlıdır.

Kalem demedim ki zaten kalem pil.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: emre salman - 29 Şubat 2024, 16:13:06En alttaki motor 3. Olan mı? En alttaki bozulan fırçanın resmiydi, 3 motordada çekilen akım ve voltaj aynı
Evet 3. olan.

Epsilon

@emre salman
Bu tür konularda Handbooklar vardır.Araştırmalarınızda  bu tür ekleme kelimelerle aramalar yapın.
Fırçalı bir DC motorun kalitesini anlamak için 3-4 parametre vardır ancak detayına indiğinizde bu parametreler 20 ye kadar çıkar.
Bu araştırmalardan sonra  o  bölgede kullanılanın nasıl bir malzeme olması gerektiğinide anlayabilirsiniz.