Step Down Regulator

Başlatan fetmo222, 03 Mart 2024, 19:55:09

fetmo222

Merhaba arkadaşlar

Öncelikle bu konularda yeniyim. Soracağım sorularda biraz daha nazik davranabilirseniz çok sevinirim.

Ben bir buck converter devresi tasarlamak istiyorum. 24volt giriş 12 volt çıkış olacak şekilde ayarlamak istiyorum. Mosfet ve mosfeti nasıl süreceğim hakkında bir bilgim yok ve entegre kullanmak istemiyorum. PIC16F877A mikrodenetleyici ile pwm sinyalini üretmek istiyorum. Bana bir yol gösterebilir misiniz ? Kaynak bulamadım hep entegreli devreler var

Epsilon

Merhaba
Bu tür bir soruya pek cevap veren olacağını zannetmiyorum.Nitekimde bu geçen sürede cevap veren olmamış.
Çünkü sorduğunuz sorular,kısa sürede anlatılacak konular değil.
Tavsiyem konuları basitten başlayarak sindire sindire araştırarak öğrenin

Eğer bu bir okul projesi ise bu konuda daha bilgili veya bir üst sınıftaki arkadaşlarınızdan yardımlaşarak hızlı ilerlemeye çalışarak tamamlamaya çalışın.

fide

Öncelikle LM2576 hazır devre ve 12R, 15R, 5R1 gibi çeşitli omajlarda taş dirençler edin. Taş dirençler en az 10-15watt olursa iyi olur.

Sonrasında LM1576 Çıkışını 12V (yada daha düşük) bir voltaja ayarla. Bir de skop ihtiyacın olacak. Artık laboratuvar yada bir tanıdıktan mı bulursun bilmiyorum.

LM2576 devresinde LM2576 4 nolu pinine skop probu bağla. Devreye enerji ver ve dalga formunu foto çek yada skop dijitalse kaydet.

Sonra taş dirençleri teker teker LM2576 çıkışına bağlayıp dalga formundaki değişimi izle. Geçen akıma göre dalga formundaki değişim arasında bağıntı kurmaya çalış.

Tabi burda bobinin değeri, anahtarlama frekansı, Ton süresi, çıkış voltajı üzerindeki dalgalanma gibi çok fazla değişken işin içine girecek.

Sonrasında 16F877 mcu ADC'si ile analog voltaj okumayı öğren.
Sonrasında yazılım ile istediğin çıkış voltajını elde edene kadar Ton süresini artıran yada azaltan bir döngü oluştur. LM2576 yerine mosfet ve mosfet sürücü bağlayıp  istediğin gerilimi elde edne kadar kodunu revize et.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

hasankara

Mikrodenetleyicinin ilk enerjilenebilmesi için 24v ile 12v arasına besleme için nispeten yüksek omajlı direnç bağlayıp 12v daki kapasitörün dolmasını sağlanabilir. 12v ile mcu 5v arasınada başka bir direnç daha bağlanıp 5v kapasitörüdolrudulara MCU ilk anda kısa vadeli çalışması sağlanabilir. MCU pwm oluşturup anahtarlama başladığında ise sürekli beslenebilmesi için çıkış 12v'a anot, 5V ldo girişi katod olacak şekilde diyottan faydalanılabilir.

PWM sinyalinin mosfete uygulanabilmesi için gate driver ihtiyacı unutulmamalı.