Kondansatör deşarjı hk.

Başlatan Mnemonic, 12 Mart 2024, 21:11:18

Mnemonic

Merhabalar,
bir devrede 310V Bara gerilimi kondansatörünü(940uF) inrush ile şarj ediyorum ve bunu bir röle ile kontrol ediyorum.
sıkıntı röleyi emniyet için bıraktığımda kondansatörler şarjlı kalıyor. röle çift yönlü diğer pin üzerinden deşarj için direnç koymak istediğimde 10 saniye için 30W direnç koymam gerekiyor. bunu yapmanın daha ekonomonik ve kolay bir yolu varmıdır?

triyak

sistem üzerinde harcamanın bir yolu yok mu?

Mnemonic

Maalesef. röle ile ayırınca kondansatörler şarjda kalıyor

asma

Merhaba

Kondansatör voltajını ne kadar sürede hangi seviyeye indirmek istiyorsun ki 30W lık direnç gerekiyor?
Mesela 22K/5W direnç kullansan 2T süresinde güvenli değere inse yeterli değil mi?  (sanırım 41sn)
Devrenin bulunduğu yere de bir yazı as "İşe başlamadan önce 1dk düşün" oldu bitti. (hatta 33K/5W kullanabilirsin artık)

Kolay gelsin.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mnemonic - 12 Mart 2024, 21:11:18Merhabalar,
bir devrede 310V Bara gerilimi kondansatörünü(940uF) inrush ile şarj ediyorum ve bunu bir röle ile kontrol ediyorum.
sıkıntı röleyi emniyet için bıraktığımda kondansatörler şarjlı kalıyor. röle çift yönlü diğer pin üzerinden deşarj için direnç koymak istediğimde 10 saniye için 30W direnç koymam gerekiyor. bunu yapmanın daha ekonomonik ve kolay bir yolu varmıdır?
10 saniye ve 30 watt ı nasıl hesapladın.?
Kapasitör üzerindeki enerji belli.
Formülün ve direnç değerin ne?

Mnemonic

3K Ohm direnç kullandığın zaman deşarj süresi 10 saniye sürüyor. 3K Ohm için ise  T0 akımı 103mA çıkıyor dolayısı ile 31W direnç gerekiyor.
güç hesabıda P = I2*R

asma

Tamam
Ben anlamıyorum ve yeterli bilgim yok.

Kondansatör deşarj olurken zamana göre gerilim değeri bir eğri oluşturur.
Bu olay RxC (sn) değeri kadar sürelere bölünüp 5 bölüme ayrılarak incelenmiş. 5. süre sonunda sıfıra indiği kabul edilir.
Yani T=5xRxC kadar sürede kondansatör deşarj olur.
Senin örneğinde 14sn sürüyor olması lazım , 10sn değil.
Benim önerimde 50V altına inmiş ise yeterince şarj olmuştur öngörüsü ile 3 liralık dirençle ucuza bu işi 40sn de mümkün olacağı yönündeydi.

Merakımdan soruyorum.
Bu işin olmazsa olmazı 10sn mi 0Volt mu?
Ayrıca 30W lık metal gövdeli direncin kapladığı yer ve montaj sorunu için mi alternatif yol arıyorsun yoksa maliyeti azaltmak için mi? (elbette ikisi de istenir ancak önceliğin hangisi)

Yani 1 taş direnç ile 40sn ise 4 tanesi ile 10sn de 40V civarına iner voltaj. Halen 10-15 Liraya mümkün.

Kolay gelsin.

Epsilon

Her saniye-paralel bağlı diençten dolayı-voltajı düşen bir devrede P=I2XR formülü  kullanılamaz.
T süresi ,eğer kondansatör üzerindeki voltaj 750 volttan yüksek olsaydı 1 dakika varsayılarak hesaba katılırdı.
Burada 310 volt olduğundan 1 dakikanın 1/5 i olan 12  saniye olarak  hesaba katılır.
R=T/C den
12/0,00940 dan
R yaklaşık 13K çıkar.
5 Wattlık bir direnç yeterli olabilir

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Mart 2024, 14:16:06Her saniye-paralel bağlı diençten dolayı-voltajı düşen bir devrede P=I2XR formülü  kullanılamaz.
T süresi ,eğer kondansatör üzerindeki voltaj 750 volttan yüksek olsaydı 1 dakika varsayılarak hesaba katılırdı.
Burada 310 volt olduğundan 1 dakikanın 1/5 i olan 12  saniye olarak  hesaba katılır.
R=T/C den
12/0,00940 dan
R yaklaşık 13K çıkar.
5 Wattlık bir direnç yeterli olabilir

Alsında burada önemli bir faktör daha war.
Bir direncin ne kadar pik akım taşıyacağı ve pik süresi devreye girer.
Sürekli aynı sabit akım geçseydi gerekli watt değeri belirlenebilirdi.
Burada sürekli azalan lineer olmayan bir akım war.

Mnemonic

P=I2XR kullanılamaz demişsiniz ama zaten ben onu T0 için söyledim. sizinde söylediğiniz gibi her an şarj gerilimi düçeceği içn akım logaritmik olarak azalacak. Genede ilk saniye için 25W altına pek düşmüyor.

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Mart 2024, 14:16:06Burada 310 volt olduğundan 1 dakikanın 1/5 i olan 12  saniye olarak  hesaba katılır.
Burada hesabı tam nasıl yaptınız anlayamadım ? ayrıca 13K bir direnç koyduğunuzda tam dejarj yaklaşık 40 saniye sürüyor 12 saniye değil

13 Mart 2024, 16:02:10
Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 13 Mart 2024, 15:56:30Bir direncin ne kadar pik akım taşıyacağı ve pik süresi devreye girer.
Ever zaten bende en başından beri hep T0 anı diyorum sonrasında logaritmik olarak düşüyor ama genede ilk saniye için 20W'ların üzerinde kalıyor. dolayısı ile hem direnç dayanımı hemde T0 için 30W değerde röle kontağı ömrü büyük dert. bir şekilde bir alternatif bulmam gerekli

Epsilon

Alıntı yapılan: Mnemonic - 13 Mart 2024, 16:00:36P=I2XR kullanılamaz demişsiniz ama zaten ben onu T0 için söyledim. sizinde söylediğiniz gibi her an şarj gerilimi düçeceği içn akım logaritmik olarak azalacak. Genede ilk saniye için 25W altına pek düşmüyor.
Burada hesabı tam nasıl yaptınız anlayamadım ? ayrıca 13K bir direnç koyduğunuzda tam dejarj yaklaşık 40 saniye sürüyor 12 saniye değil

Bu kadar önlem almaktaki amaç nedir? Neden sıfıra kadar düşmesi için hesaplanıyor.
Amatör biri sistemi kapatır kapatmaz, hemen cihazın röle uçlarına dokunacağımı varsayılıyor?
Kaldıki sistemin çıkışında voltaj olmayacaktır
Örnek hesaplama burada da tarif ediliyor.

ilyas KAYA

Rolenin nc ucuna bir tane kondansator daha bağlayın onun üzerine deşarj olsun. Tahminen zaman bazli olarak 1/3 gerilim kalacaktır 2 tarafta da. Onu da bir direnc ile boşaltırsiniz.

asma

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 14 Mart 2024, 00:11:46Rolenin nc ucuna bir tane kondansator daha bağlayın onun üzerine deşarj olsun. Tahminen zaman bazli olarak 1/3 gerilim kalacaktır 2 tarafta da. Onu da bir direnc ile boşaltırsiniz.
Zaten inrush akımı için röle bağlı akım direnç üzerinden geçiyor kapasitör şarj oluyor , sonra direnç kısa devre ediliyor NO kontakları ile tam güç elde etmek için.
NC boşta olduğu için ona direnç bağlayıp deşarj isteniyor. Aynı noktaya bağlayacağımız kondansatör , diğerine paralel olur , sıha artar , deşarj süresi uzar.
2x470uF bağlı buna bir o kadar daha bağlarsak ilk anda voltaj yarıya düşer anacak süre iki katına çıkar. Pratik değil maalesef.

Sabit akım devresi kurulabilir. (Contant current sink bjt) MJE13007 gibi bir transistörle olabilir.
SOA için RC leri kullandım. Düşük hFe için RB ler wattlı oldu. Ucuz to-220 bjt ile ancak bu kadar sade çizebildim. (55mA için)
Diyot(zener) veya transistör kullanmak tercih meselesi. Kalıp olarak alternatifini çizdim:

RB1=RB2:15K/2W
RC1=RC2:560ohm/2W
RE:12ohm/1/4W
D1=D2=1N4007
C1: 100nF (opsyonel)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mnemonic - 13 Mart 2024, 16:00:36Mart 13, 2024, 13:02:10 Ever zaten bende en başından beri hep T0 anı diyorum sonrasında logaritmik olarak düşüyor ama genede ilk saniye için 20W'ların üzerinde kalıyor. dolayısı ile hem direnç dayanımı hemde T0 için 30W değerde röle kontağı ömrü büyük dert. bir şekilde bir alternatif bulmam gerekli
Pik akımında süreye bağlı olarak wataj daha yüksek olur.
ilk 1 sn süresinde geçen akımın ve üzerine düşen gerilimin entegrasyonu gerekir.

Ama acizane başka bişey önerebilirim.
NTC kullanarak ısındıkça kısadevreye yürüyen watı uygun bir eleman işini görebilir.
İlk başta direnci yüksek olur. Üzerinden akan akımdan dolayı ısınır ve direncini azaltır.. Bu arada gerilimde düşeceğinden wataj sabit kalma eğilimine gider. nihayetinde en düşük değerde gerilimde sıfıra iner.
Kısmen sabit akımla deşarj olmuş olur.

Eskiden Tüplü TV Demagnetizasyon bobinine bunun tersi olan ptc kullanılırdı.

Mnemonic

@M.Salim GÜLLÜCE bu sön söylediğiniz oldukça mantıklı. uzunca bir zaman ben bunu sarj akımı limitlemek için kullandım. aynı şekilde şimdide deşarj için kullanabilirim.
teşekkür ederim