İndüksiyon ısıtıcı mosfet sürümü

Başlatan furkanbey60, 13 Mart 2024, 03:53:55

mustafa_cmbz

Ben konuya şöyle bir soru sorarak dahil olsam.

Bu indüksiyon ısıtıcılar ile metal eriyecek sıcaklığı elde Edebilirmiyiz.. Mesela altın gümüş VS gibi.

Melih1802

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 16 Mart 2024, 16:53:23Ben konuya şöyle bir soru sorarak dahil olsam.

Bu indüksiyon ısıtıcılar ile metal eriyecek sıcaklığı elde Edebilirmiyiz.. Mesela altın gümüş VS gibi.

Seyrettiğim elektronik kompanentlerden altın ve gümüş çıkartma videolarında direkt metalin üzerine yoğun şekilde alev gerekiyormuş yoksa metal ergimeye girecek ısıya ulaşamıyor.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Melih1802 - 16 Mart 2024, 17:02:48Seyrettiğim elektronik kompanentlerden altın ve gümüş çıkartma videolarında direkt metalin üzerine yoğun şekilde alev gerekiyormuş yoksa metal ergimeye girecek ısıya ulaşamıyor.

Bunu kalayı almak için yaptıklarını izletmiştim bende bu işte tam olarak formül yöntem verende yok gibi..

0M42

Alıntı yapılan: Melih1802 - 16 Mart 2024, 17:02:48Seyrettiğim elektronik kompanentlerden altın ve gümüş çıkartma videolarında direkt metalin üzerine yoğun şekilde alev gerekiyormuş yoksa metal ergimeye girecek ısıya ulaşamıyor.

İndüksiyon ısıtma sistemlerinde uygulanan frekans metalin cinsine göre değişiyor demir/çelik için ideal frekans 30 ile 100 khz arası, bakır altın gibi metaller için ise 400 khz ve üzeri diye biliyorum. Metalin hacmine göre de frekans değişiklik gösterebiliyor. Aynı pota içerisinde farklı metalleri aynı anda eritmek isteyince materyallerin bazıları zarar görebilir.. Uygulanan sabit frekans dolayısıyla bazılarının diğerlerinden daha erken ısınması daha erken erimesi gibi nedenlerden ötürü.

Ben demir ve çelik malzemeler üzerinde çokça kez kullandım uygulamalar yaptım çalıştığım frekanslar 30 ile 100 khz. arasında oldu. Bakır, alüminyüm, altın yada gümüş gibi madenler ile çalışmadım ama daha yüksek frekansta rezonansa gireceğinden maliyet çok yükselecektir.

50x50x50 mm bir çelik küpü 40 khz. frekansta 20 kw. bir güç ile eritebilirsiniz ama aynı ölçüde bir bakırı yada altını farazi yazıyorum 300 khz. üzeri frekansta ve 50 kw. üzeri bir güç te eritebilirsiniz.

furkanbey60

Alıntı yapılan: 0M42 - 18 Mart 2024, 01:58:49İndüksiyon ısıtma sistemlerinde uygulanan frekans metalin cinsine göre değişiyor demir/çelik için ideal frekans 30 ile 100 khz arası, bakır altın gibi metaller için ise 400 khz ve üzeri diye biliyorum. Metalin hacmine göre de frekans değişiklik gösterebiliyor. Aynı pota içerisinde farklı metalleri aynı anda eritmek isteyince materyallerin bazıları zarar görebilir.. Uygulanan sabit frekans dolayısıyla bazılarının diğerlerinden daha erken ısınması daha erken erimesi gibi nedenlerden ötürü.

Ben demir ve çelik malzemeler üzerinde çokça kez kullandım uygulamalar yaptım çalıştığım frekanslar 30 ile 100 khz. arasında oldu. Bakır, alüminyüm, altın yada gümüş gibi madenler ile çalışmadım ama daha yüksek frekansta rezonansa gireceğinden maliyet çok yükselecektir.

50x50x50 mm bir çelik küpü 40 khz. frekansta 20 kw. bir güç ile eritebilirsiniz ama aynı ölçüde bir bakırı yada altını farazi yazıyorum 300 khz. üzeri frekansta ve 50 kw. üzeri bir güç te eritebilirsiniz.
Ben bu altta görünen hazlr ZVS devresini getirteceğim ne yaptıysam olmuyor durmadan mosfet bozuyorum ya bende var bi sorun yada  güç kaynaklarımda var bir sorun

Bu smps ler indüksiyon çalıştırmak için uygun mu sizce hepsi aymı 12 volt 40 amper çok yüksek güçlü 40 amperin 40 ınıda sonuna kadar çekebildiğim çok güzel kartı var. seri bağlayıp 48 volta ulaştırıyorum ama indüksiyonu çalıştırmıyor Genel anlamda smpsler indüksiyonn çalıştırmak için uygun değiller herhalde. Hadi diyelim ben kötü devre yapıyorum bu getirttiğim hazır yapılı devreyi de, smpsler 4 ü seri bağlı olarak 48 volt verdiğimde mosfetleri bozarsa anlayacağım ki smpsler sıkıntılı benim elimle yaptığım devrelerimde sıkıntı yokmuş deneyim kazanmalarım bana mali bir bedele mal olsa da bazen gözü görmüyor insanın hırs yapınca. 

Smpsler yerine bu mikrodalga trafosuna kendim becerebildiğim kadar özenerek sardığım 14.80 15 volt 180 amper sürekli güç aldığım trafoya yüksek mikrofarad kapasitesine sahip kondansatör ile mi beslemeliyim 15 ac volt 50V 4700 uF kondansatör ile 21 volta ulaşıyor 48 volta ulaştırabilmek için 50 volt 22.000 uF lık elektrolitik kondansatör buldum bunu mu kullanmalıyım. 

Velhasıl kelam sizin fikriniz nedir smpsler vozuyor bozmuyor mu diye denemeye gerek var mı yoksa gerçekten uygun değiller mi, özel sarılı trafo ile mi besleyim direk.
Kaç gündür gündemi bu konu ile meşgul ediyorum herkesin affına sığınıyorum.

Melih1802

Alıntı yapılan: 0M42 - 18 Mart 2024, 01:58:49İndüksiyon ısıtma sistemlerinde uygulanan frekans metalin cinsine göre değişiyor demir/çelik için ideal frekans 30 ile 100 khz arası, bakır altın gibi metaller için ise 400 khz ve üzeri diye biliyorum. Metalin hacmine göre de frekans değişiklik gösterebiliyor. Aynı pota içerisinde farklı metalleri aynı anda eritmek isteyince materyallerin bazıları zarar görebilir.. Uygulanan sabit frekans dolayısıyla bazılarının diğerlerinden daha erken ısınması daha erken erimesi gibi nedenlerden ötürü.

Cevabım indiksiyon için değildi.

0M42

Alıntı yapılan: furkanbey60 - 18 Mart 2024, 03:17:35Ben bu altta görünen hazlr ZVS devresini getirteceğim ne yaptıysam olmuyor durmadan mosfet bozuyorum ya bende var bi sorun yada  güç kaynaklarımda var bir sorun

Bu smps ler indüksiyon çalıştırmak için uygun mu sizce hepsi aymı 12 volt 40 amper çok yüksek güçlü 40 amperin 40 ınıda sonuna kadar çekebildiğim çok güzel kartı var. seri bağlayıp 48 volta ulaştırıyorum ama indüksiyonu çalıştırmıyor Genel anlamda smpsler indüksiyonn çalıştırmak için uygun değiller herhalde. Hadi diyelim ben kötü devre yapıyorum bu getirttiğim hazır yapılı devreyi de, smpsler 4 ü seri bağlı olarak 48 volt verdiğimde mosfetleri bozarsa anlayacağım ki smpsler sıkıntılı benim elimle yaptığım devrelerimde sıkıntı yokmuş deneyim kazanmalarım bana mali bir bedele mal olsa da bazen gözü görmüyor insanın hırs yapınca. 

Smpsler yerine bu mikrodalga trafosuna kendim becerebildiğim kadar özenerek sardığım 14.80 15 volt 180 amper sürekli güç aldığım trafoya yüksek mikrofarad kapasitesine sahip kondansatör ile mi beslemeliyim 15 ac volt 50V 4700 uF kondansatör ile 21 volta ulaşıyor 48 volta ulaştırabilmek için 50 volt 22.000 uF lık elektrolitik kondansatör buldum bunu mu kullanmalıyım. 

Velhasıl kelam sizin fikriniz nedir smpsler vozuyor bozmuyor mu diye denemeye gerek var mı yoksa gerçekten uygun değiller mi, özel sarılı trafo ile mi besleyim direk.
Kaç gündür gündemi bu konu ile meşgul ediyorum herkesin affına sığınıyorum.

Smps ile indüksiyon çalıştırmak mantıklı değil akım koruma devreleri problem oluyor transformatörlü bir besleme kullansanız daha iyi..  Smps kullanılacaksa ind. sistemin gerek duyduğu gücün 2 katından fazla olmalı gücü. Piyadaki beslemelerin çoğu yazdığının yarısını karşılayabiliyor. Atm cihazlarından çıkan smps beslemeler var 100 amper yazıyorsa 100 amperi veriyor ama fiyatları yüksek gelebilir. Yada sıfırdan bir smps tasarlayıp akım koruma kısmını değiştirmek lazım.

Trafolu bir sistem kullanın indüksiyonda besleme gerilimi için regülasyona da gerek yok filtre kondansatörler güçlü olsun yeter.

furkanbey60

Alıntı yapılan: 0M42 - 18 Mart 2024, 10:44:04Smps ile indüksiyon çalıştırmak mantıklı değil akım koruma devreleri problem oluyor transformatörlü bir besleme kullansanız daha iyi..  Smps kullanılacaksa ind. sistemin gerek duyduğu gücün 2 katından fazla olmalı gücü. Piyadaki beslemelerin çoğu yazdığının yarısını karşılayabiliyor. Atm cihazlarından çıkan smps beslemeler var 100 amper yazıyorsa 100 amperi veriyor ama fiyatları yüksek gelebilir. Yada sıfırdan bir smps tasarlayıp akım koruma kısmını değiştirmek lazım.

Trafolu bir sistem kullanın indüksiyonda besleme gerilimi için regülasyona da gerek yok filtre kondansatörler güçlü olsun yeter.
AC 15 volt köprü diyota girip 12 volta düşüyor daha sonra 4700 uF 50V elektrolitik kapasitörle 21 volta ulaşıyor geri, bbu devreyi beslemek için tek köprü diyot yetmeyecektir en az 4 tane paralel bağlamam gerek ve AC 15V daha da düşüektir 6,7Volta kadar düşer diye tahmin ediyorum çünkü yükü tek diyottan aldığımda diyot duman oluyor, alttaki resimdeki kondansantörü buldum 48 50 volt civarlarına çıkarır mı bu

0M42

Diyotların iletken hale geçebilmesi için kendi üzerinde harcayacağı belirli bir voltaja ihtiyacı vardır. Voltaj düşümü bu yüzden olur ama köprü diyotları paralellersen paralel eklediğin adet kadar voltaj düşmez bir tane de ne kadar düşüyorsa o seviyede kalır. Ama paralellemeye gerek yok kbpc5010 kullan birde soğutucuya bağla yeterli olur.

Kondansatör de aynı şekilde kapasite dahilinde bir tane de bağlasan 5 tane de bağlasan tek bir tanesinin etkisi kadar voltajda artma olur. Voltajı yükseltmek istiyorsan istediğin voltaja göre bir güç kaynağı seçmen gerekiyor. Gerilimin 50 volt çekilecek akım da 30 amper ise 2x6800 uf 100 volt kapasiteli doğrultma devresi ile başlayabilirsin.

furkanbey60

Alıntı yapılan: 0M42 - 18 Mart 2024, 13:22:44Diyotların iletken hale geçebilmesi için kendi üzerinde harcayacağı belirli bir voltaja ihtiyacı vardır. Voltaj düşümü bu yüzden olur ama köprü diyotları paralellersen paralel eklediğin adet kadar voltaj düşmez bir tane de ne kadar düşüyorsa o seviyede kalır. Ama paralellemeye gerek yok kbpc5010 kullan birde soğutucuya bağla yeterli olur.

Kondansatör de aynı şekilde kapasite dahilinde bir tane de bağlasan 5 tane de bağlasan tek bir tanesinin etkisi kadar voltajda artma olur. Voltajı yükseltmek istiyorsan istediğin voltaja göre bir güç kaynağı seçmen gerekiyor. Gerilimin 50 volt çekilecek akım da 30 amper ise 2x6800 uf 100 volt kapasiteli doğrultma devresi ile başlayabilirsin.
valla daha geç oldu artık 50 volt 22.000 uF kapasitörü satın aldım iptal seçeneği yok kargoya verilir. 50 voltu ya görür ya görmez sımırda çalışır. 13 voltu 47 50 arası voltaja yükseltti diyelim Kapasitesi 50 volt diye uzun süreli çalışmaz mı şişme mi olur. 45/50 volt besleme gerilimine 1000 uF lık 50 V kapasitesine sahip kondansatör şişmesi yüksek ihtimal olur da, şuanki durum 13 voltu 50 ye getirmeye çalışıyoruz yine şişme yaşanır mı aklımda soru işareti var.

mg1980

13 volt AC gerilim köprü diyottan sonra 21 volt civarına kadar yükselir kondansatörle beraber... (13x1.6)..50 volta yükselmesi söz konusu değil..

0M42

13 voltu sadece kondansatör ile 50 volt seviyesine çıkaramazsın

furkanbey60

valla gerisini bilmiyorum bakalım sağolun yardımlar için