3.7 v 12 v mini apu devresi

Başlatan neşelimeşeodunu, 17 Mart 2024, 13:22:19

neşelimeşeodunu

Çocukluktan beri bu sayfayı takip ederim konu açıp birşeyler sormak bu zamana denk geldi hepinize teşekkürler.

farklı şehirlerde  5 adet mini bilgisayarım var yaklaşık 12 volt 2.5 amper kadar maksimum akım çekme kapasitesine sahip fakat elektrik kesintisi yaşandığında cihazlar hasar görmekte dijital ve analog elektronikte tecrubem var fakat güç elektroniği kısmında yetersizim.

bu cihazlar için uygun maliyetli küçük boyutlu  bir apu yani yedek güç ünitesi tasarlamak istiyorum. 12 volt besleme benim için yeterli batarya olarak 3.7 voltluk standart 18650 kullanabilirim.

şebeke kesildiğinde bu sistem beslemeye girmeli 30 saniye boyunca şebeke hala gelmediyse anakart üstündeki on off pinine sinyal göndermeli ki cihaz kendini uyku moduna alsın.

teknik olarak devre 4 modülden oluşuyor diyebiliriz.

1.batarya şarj devresi
2.şebeke kesintisi algılayıcı
3.3.7 volt to 12 volt booster
4.kapatma sinyali gönderme

batarya şarj devresi işin kolay kısmı, 3.7 volt to 12 volt booster olarak mc34063 kullanmak istiyorum çıkış akımı yetersiz olduğundan harici bir mosfet veya güç transistörü ile besleme yapabilirim fakat şebeke kesintisini nasıl algılamam ve apu devresini beslemeye sokmam gerektiği konusunda tam bir fikir sahibi değilim 12 volt hattından yapmayı düşünüyorum ama duruma göre 220 hattından bu işlemi yapabilirim op amp ile karşılaştırıcı devre veya farklı bir tasarım olabilir daha basit yapılı ve işlevsel.

triyak

adaptör ile mini bilgisayar arasına bir diyot bağlayın öncelikle.(+ hattı)

Sonra 12v booster ile mini bilgisayarı baska bir diyot ile birbirine bağlayın(+ hattı)

Boost çıkışını, adaptör çıkışından 0.5v daha düşük olarak ayarlayın.

Diyot olarak schottky diyot kullanın.

Şebeke kesintisini algılamak için adaptör çıkışından sinyal alarak transistorlu bir yapı ile bilgisayara kapatma sinyali uygulayabilirsin.