AC220 volt faz veya notr akımını nasıl bir devre ölçerim.

Başlatan Mr.Thinking, 19 Mart 2024, 01:28:40

Mr.Thinking

Ac220 volt faz veya notr hattından geçen max 10 amper AC akımı nasıl bir devre tasarımı ile ölçebilirim?
Daha sonra işlemci kullanmadan, akım çekiliyorsa role açacak, çekilmiyorsa role kapalı kalacak şekilde bir devre ortaya çıkarmalıyım.
Tercihen akım trafosu kullanmak istemiyorum.
Acs712 bu işi yapar mı. Çıkışın +2.5 volt olması hasebiyle bir transistöre girip bu transistörle roleyi aç-kapa nasıl yapacağım.
Notr veya faz hattına konulan sadece bir şönt direnç ve opampla bu iş yapılabilir mi?
Önerebileceğiniz bir şema veya hazır bir devre var mı?
ego=1/Knowledge

mehmet

SCT-013 ile uygun olabilir. Ayrıca
çıkışına bir komparatör bağlayıp
mcu olmadan isteğiniz işi yapabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mustafa_cmbz

Yük sabit akım Çekiyorsa ve akımı ölçümlemek istemiyorsa sadece devreye girdiğinde akım çekmeye başladığında algılama yapmak istiyorsan kanımca en ucuz 3 bacaklı hall sensörler ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 19 Mart 2024, 08:27:06Yük sabit akım Çekiyorsa ve akımı ölçümlemek istemiyorsa sadece devreye girdiğinde akım çekmeye başladığında algılama yapmak istiyorsan kanımca en ucuz 3 bacaklı hall sensörler ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Bu 3 bacaklı hall sensör nasıl kullanılıyor. Bir nüve gerektirmiyor mu? Nasıl kullanılacak o hall sensör örnek verir misiniz?

Bu arada ACS712 AC AKım ölçmede berbat ötesi. Saç yolduruyor.
ACS712 ve LM358 ikilisi ile AC akımda bu işi beceremedim. Acaba opamp seçimim mi yanlış.
DC de sorun yok. Her türlü yolu var. Ama ben ac de akım trafosu kullanmadan yapabileceğim bir ac akım ölçme devre elemanı bulamadım.
Penssiz multimetrelerde bu AC akım ölçme işi nasıl yapılıyor?
ego=1/Knowledge

mg1980

Ekmek makinasının çalışma şeklini ortaya çıkarmak için bir transducer bobin ve LM 358 opampla bir çalışma yapmıştım.. opamp çıkını opto ile Arduino'ya girip özellikle pişirme, ısıtma aşamalarındaki pwm açma kapama sürelerini belirlemede sonuç aldığımı söyleyebilirim..

Epsilon

AC712 kullanmadım.

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 03 Nisan 2024, 11:40:36Bu arada ACS712 AC AKım ölçmede berbat ötesi. Saç yolduruyor.
ACS712 ve LM358 ikilisi ile AC akımda bu işi beceremedim. Acaba opamp seçimim mi yanlış.
DC de sorun yok. Her türlü yolu var. Ama ben ac de akım trafosu kullanmadan yapabileceğim bir ac akım ölçme
DC de sorun yok derken, sensörün çıkışında akıma göre okunan değerler,datasheete göre tutarlımı demek istediniz?
Belki chip (veya modül) patates olabilir.
Zaten devre çok basit.AC kısmı (1 ve 2.Akımı ölçülecek devreye seri giriyor.Çıkısta 2 tane kapasitör  var)

Data Sheet

Aşağıda OPAMP ile kullanımına ait bir video var
15.dakikada opampın bağlantı şeması var.Videonun biraz ilerisinde'de akım çekilmiyorken kalibrasyon kısmı var.
Siz hangi akım seviyesinde röleyi aktif edecekseniz opamp ın kazancını ona göre ayarlarsınız

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 03 Nisan 2024, 11:40:36Bu 3 bacaklı hall sensör nasıl kullanılıyor. Bir nüve gerektirmiyor mu? Nasıl kullanılacak o hall sensör örnek verir misiniz?

hocam normalde halka nüve leri kesip araya sokuyorlar hall sensörü ölçüm yaparken ama yukarıda özellikle belirttim

Yük sabit akım Çekiyorsa ve akımı ölçümlemek istemiyorsa sadece devreye girdiğinde akım çekmeye başladığında algılama yapmak istiyorsan kanımca en ucuz 3 bacaklı hall sensörler ile yapılabilir diye düşünüyorum.

bunuda senin şu ifadenden dolayı yazdım : Daha sonra işlemci kullanmadan, akım çekiliyorsa role açacak, çekilmiyorsa role kapalı kalacak şekilde bir devre ortaya çıkarmalıyım.

yani demek istediğim şu sadece yüke enerji verdiğinde sabit bir akım çekiyorsa yani atıyorum lamba çalıştıracaksın anahtarı kapattın akım çekmeye başladı diyelim 1a çeksede 10a çeksede fark etmeyecek ise yani amaç akım çektiğini görmek ise yapılabilir diye düşünüyorum.tam ne yapmak istediğini bilmiyorum fakat yükü anahtarlıyacağın kontaklar kart üzerinde ise ( röle kontakları diye düşünelim ) bu hall sensörü kart üzerinde yolun üzerine yatırır isen ( nüve gibi değil sadece bakır yolun üzerine yatırmanktan bahsediyorum ) röle kapattığında akım akmaya başladığında röle çıkışındaki bakır yolda manyetik alan endükleneceği için bu manyetik alanın bir miktarı nüve olmaksızın hall sensörü kesecektir.Bu neticede hall sensörün çıkışı mutlaka etkilenecektir kullandığın hall sensörün çıkışına göre pwm mi üretir 1-0 mı verir ona göre seçmen daha mantıklı olur..

Denemedim bu mantığı sen hall sensör felan diyince acs akım sensörleride bu mantık ile çalışıyor diye aklımda kalmış ucuz yollu tavsiye etmek istedim.Hatta nüvesiz işe yarar ise ve düşündüğüm gibi kartın üzerinden geçen akıma göre 1-0 bilgisi alacak kadar bir netice elde edersen yanlış hatırlamıyorsam bu hall sensörlerin analog çıkışlı olanları da var idi bir projede kullanmak için araştırmıştım.

uzatıyım ama ne şekilde kullanacağını tam bilmiyorum sadece ucuz yollu dediğin için aklıma bu yöntem geldi denemek gerekiyor.

fide

220 hattı üzerine 1ohm direnç (akıma göre 0.1 ila 0.25 de olabilir) ve çift gözlü optokuplor ve optokuplor ledi için  akım sınırlama direnci koyun. 1ohm direnç üzerindeki voltaj 2V geçtiği zaman opto iletime geçip çıkışı açsın. Hem izole hem de dertsiz olur. Opto transistör çıkışı ile röleyi sürecek transistör arasına küçük bir kapasite koyarsanız alternans geçişlerine duyarsız hale getirebilirsiniz.

Çizimde küçük bir revize lazım. Transistör base için akım sınırlama direnci eklenmeli.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Alıntı yapılan: fide - 04 Nisan 2024, 22:11:49220 hattı üzerine 1ohm direnç (akıma göre 0.1 ila 0.25 de olabilir) ve çift gözlü optokuplor ve optokuplor ledi için  akım sınırlama direnci koyun. 1ohm direnç üzerindeki voltaj 2V geçtiği zaman opto iletime geçip çıkışı açsın. Hem izole hem de dertsiz olur. Opto transistör çıkışı ile röleyi sürecek transistör arasına küçük bir kapasite koyarsanız alternans geçişlerine duyarsız hale getirebilirsiniz.

Gayet güzel bir çözüm bence.

Alıntı yapılan: fide - 04 Nisan 2024, 22:11:49Çizimde küçük bir revize lazım. Transistör base için akım sınırlama direnci eklenmeli.

Gösterdiğim Direnç uygun seçilirse beyz direncine gerek kalmayabilir aslında.

fide

Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2024, 23:40:09Gayet güzel bir çözüm bence.

Gösterdiğim Direnç uygun seçilirse beyz direncine gerek kalmayabilir aslında.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Base direnci kondansatörün B-E arası diyot üzerinden boşlmaması için gerekli. Schmitt Trigger bir röle sürücü daha şık olabilir.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

frat

İkinci mesajda Mehmet bey'in çözümüne katılıyorum hem en temiz (gerçekten temiz) hem de ucuz olacaktır.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: fide - 04 Nisan 2024, 22:11:49220 hattı üzerine 1ohm direnç (akıma göre 0.1 ila 0.25 de olabilir) ve çift gözlü optokuplor ve optokuplor ledi için  akım sınırlama direnci koyun. 1ohm direnç üzerindeki voltaj 2V geçtiği zaman opto iletime geçip çıkışı açsın. Hem izole hem de dertsiz olur. Opto transistör çıkışı ile röleyi sürecek transistör arasına küçük bir kapasite koyarsanız alternans geçişlerine duyarsız hale getirebilirsiniz.

Çizimde küçük bir revize lazım. Transistör base için akım sınırlama direnci eklenmeli.

Evet bunu denemiştim. Bana da çok iyi bir fikir gibi gelmişti ama çektiğim akım 1-10 amper arası olduğundan bir şönt direnç değeri seçemedim. Şöntü 0.1 ohm kullandığımda ve 1 amper çektiğimde devre işe yaramadı. 1 ohm kullanıp 10 amper çektiğimde ise direnç çok ısındı. 5watt direnç kullanabileceğim kadar yer vardı.  25 watt 1 ohm bir direnç işimi görür belki ama yer bulmam gerekli...
Cevabınız için ve çizip uğraştığınız için teşekkür ederim @fide 
ego=1/Knowledge

seron

"Akım trafosu tercih etmiyorum" demişsiniz ama nötr kablosunu birkaç tur sararak aşağıdaki gibi bir çözüm deneyebilirsiniz.

seron

Merhabalar tekrar. Flood için özür dilerim.

@Mr.Thinking İşin akım ölçme kısmına karışamam ama akım çekilince röle çalıştırma için örnek bir devre çizdim ve baskı şemasını hazırladım.

PCB Görünümleri:

Baskı PDF'lerini BURADAN İNDİRİN>>> https://disk.yandex.com.tr/d/AFoYdf1n2THK9A

Sonradan NOT: "operation" yazacağıma "opreation" yazmışım. :D

İyi çalışmalar.

M_B

Alıntı yapılan: seron - 07 Nisan 2024, 19:05:58Merhabalar tekrar. Flood için özür dilerim.

@Mr.Thinking İşin akım ölçme kısmına karışamam ama akım çekilince röle çalıştırma için örnek bir devre çizdim ve baskı şemasını hazırladım.

PCB Görünümleri:

Baskı PDF'lerini BURADAN İNDİRİN>>> https://disk.yandex.com.tr/d/AFoYdf1n2THK9A

Sonradan NOT: "operation" yazacağıma "opreation" yazmışım. :D

İyi çalışmalar.
Merhabalar,
Pdf teki pcb cıktısını aldığınızda olculer bire bir tutuyor mu ?
Tutuyorsa bu sorunu nasıl aştınız?
Kicad te Pdf cıktılarda footprint olculeri bire bir ortuşmuyor.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet