Ses Kaydı Gürültü Temizleme (CMSIS-DSP)

Başlatan ktulgar, 22 Mart 2024, 12:11:54

ktulgar

Merhaba,
Gerçek zamanlı olarak gürültü temizleme projem var. Projemde "Spectral Subtraction" metodunu kullanacağım.Bir anda gerçek zamanlı uygulamaya geçmeden önce CMSIS_DSP kütüphanesine aşinalık kazanmak için uygulamalayı sd kart ile yaptım.İlgilenenler inceleyebilir.
Kod

cemugur

Alıntı yapılan: ktulgar - 22 Mart 2024, 12:11:54Merhaba,
Gerçek zamanlı olarak gürültü temizleme projem var. Projemde "Spectral Subtraction" metodunu kullanacağım.Bir anda gerçek zamanlı uygulamaya geçmeden önce CMSIS_DSP kütüphanesine aşinalık kazanmak için uygulamalayı sd kart ile yaptım.İlgilenenler inceleyebilir.
Kod

Merhaba,

Gerçek zamanlı gürültü temizleme projeniz için "Spectral Subtraction" metodunu kullanmanız oldukça yaygın ve etkili bir yöntemdir. Gerçek zamanlı işleme başlamadan önce CMSIS_DSP kütüphanesiyle deneyim kazanmanız çok iyi bir adım. Bu kütüphane, ARM Cortex-M işlemciler için optimize edilmiş bir dizi dijital sinyal işleme fonksiyonları içerir ve ses işleme uygulamaları için oldukça uygundur.

SD kart üzerinde yaptığınız uygulama, gerçek zamanlı işlemeye geçmeden önce algoritmanızın performansını değerlendirmenizi sağlar. Bu tür bir prototipleme aşaması, daha karmaşık ve hız kritik uygulamalar için algoritmanızı optimize etme ve doğrulama fırsatı verir.

power20

Acaba ben mi yanlış anladım, elimizde gürültünün saf hali bulunacak ki gürültülü sesten çıkaralım?

Yani toplantı kaydı var diyelim arkadan tren sesi duyuluyor. Bunu düzeltmek için öncelikle toplantısız tren sesi gerekecek?

Bu durumda gerçek uygulama için çift mikrofon kullanılır. Biri gürültüyü alır. Diğeri asıl kayıt için kullanılır

M.Salim GÜLLÜCE

sesleri gerçek zamanlı çevre gürültüsünden ayıklama teknolojisi her cep telefonunda zaten wardır.
Ayıklama yöntemi ise 2 ayrı mikrofon ile digital ses sinyalleri alınarak yapılır. 1. mikrofon konuşmacının ağzına yakın 2. si ise ağzından uzak noktaya konulur.
Birbirinden farklı sesler korunurken aynı sesler ortam sesleri kabul edilip digital olarak filitre edilir.
geriye kalan ses sadece konuşmacıya ait olur.
Google asistan ile bunu test edebilirsiniz TV yada radyonuz açıkken sadece sizin konuşmalarınızı metne döküp değerlendirdiğini göreceksiniz.