4-10 adet arası kanal içeren, dip kılıf, makul p-kanal entegre varmıdır?

Başlatan picmanya, 23 Mart 2024, 13:41:32

picmanya

1 adet ULN2803 dip kılıf entegresinin giriş ve çıkışlarını 2 şerli halde paralel bağlayarak, toplam 4 adet bağımsız 0V.ye çeken çıkış elde ettim.
Devre / Fiyat performansı çok iyi geldi.

Aynı işlemi +24V. içinde yapmam gerekiyor. Bu iş için UDN serisi entegrelerin fiyatı pahalı kalıyor.
Bu işlemi daha makul fiyatlı yapabileceğim, PNP taransistörler veya p-kanal mosfet/fet ler içeren bir dip kılıf entegre paketi varmıdır?

Amacım arıza durumunda değiştirilebilen bir dip kılıf entegre ile işlemi halletmek. Entegre 4-10 adet arası kanal içerebilir.

mehmet

P-ch mosfet veya pnp transistörler
genelde pahalıdırlar.
İmkan dahilinde ise n-ch/npn tipi
malzeme ile çözmelisniz. Ya da
pahalı seriden devam edeceksiniz.

TPIC6B595 uygun olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

picmanya

TPIC6B595 seri haberleşmeli, işlemci kullanımı gerektiriyor. Birde çıkışları n-kanal bu yüzden işimi görmüyor.
Bana bunun gibi yüksek akım çıkışlı, pnp veya p-kanal, paralel giriş kontrollü veya 3 kontrol girişli 8 çıkışlı yada 4 kontrol girişli 16 çıkışlı dekoder tipde de olur, bir eleman lazım. 2 giriş 4 çıkış dekoderede razı olacağım.

Okan AKÇA

High side mosfetli entegre kullanmak en mantıklısı ancak fiyatlari yüksek

picmanya

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 24 Mart 2024, 08:22:16High side mosfetli entegre kullanmak en mantıklısı ancak fiyatlari yüksek
UDN entegresinin ve p-kanal mosfetlerin niye pahalı olduğunu anlayabilmiş de değilim.
Dip kılıfda, bir kaç tane veya daha fazla p-kanal mosfet içeren, entegre adı vermeniz mümkünmüdür?
Akım voltaj olarak ULN2803 ayarında olsa işimi fazlasıyla görecek. DC+24 V. kontrol edilecek.

power20

Okan AKÇA

picmanya

Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim.
SOT-23 kılıf p-ch. 30-40V. 3-4A. mosfetlerle,
kendim Dip kılıf tipinde sokete takılabilen bir pcb tasarımıyla işi halledeceğim.

picmanya

Önerilen ürünleri inceledim aradığım değiller. 
_______________________________________________________________________________________________________________
Bilmediğimden soruyorum...

İçerisi yazılımla sonradan yapılandırılabilir dip-kılıflı çiplerde, pal-gal-cpld deniyor sanıyorum,
bunların içerisinde p-kanal 0,5 A. lik (diyotu olmasada oluyor) çoklu ayrık çıkışlar oluşturmak mümkünmü?
çipin kullanımı; seri - paralel yada dekoder tarzı bir girişle olabilir.  standart olması açısından 4-8 çıkış kanallı olması iyi olurdu.
Aynı anda yalnızca tek bir çıkış kanalı aktif edilerek kullanılacak. Aynı anda birden fazla çıkış kesinlikle aktif edilmeyecek.