ST E-design sitesi SMPS tasarımları hk.

Başlatan Mnemonic, 25 Mart 2024, 10:44:35

Mnemonic

Herkese merhaba,

St E-Design sitesindeki SMPS tasarımı hakkında birşey danışmak istiyorum. Burada kafamı karıştıran birşey var.
Resimde de göreceğiniz gibi 2 adet notr ucu mevcut. Bunlardan kesik çizgili olanı devre nötürü kapalı üçgen olanı ise ortak bağlantı ucu olarak var sayıyorum(bunu belirtir hiç bir not yok).
Bu noktada VDD besleme kondansatörünü ortak uca bağlıyor. Ayrıca hangi entegre kullanılırsa kullanılsın bu site üzerindeki tasarımlar bu şekilde
Ama ST datasheet, Application note, örnek proje neye bakarsanız bakın VDD kondansatörü direk devre nötürüne bağlı durumda. Bunlardan hangisi doğru emin olamıyorum.
Bu iki nötrün birbirinden ayrı olduğundan emin olamıyorum. ayrı ise hangisi doğru emin olamıyorum
Değerli yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim

analog06

İki toprak arasında izolasyon yok , zaten datasheeti incelerseniz aynı işaretler ile belirtilmiş bi taraf buck regülatörün ddönüş yolu diğer taraf HV startup devresinin bu nedenle sizde tek noktada ferrit ile birleştirseniz daha uygun olacaktır.

Mnemonic

Evet non isolated bir smps devresi. İki notr arası ferit koymaktan mı bahsediyorsunuz, tam anlayamadım. Bu bana ne sağlayacak. Ayrıca bu bağlantıyı yapmaz isem çalışır mı?

Pyrodigy

Bu tarz devrelerde Sistemde Analog besleme ve Okuma, Yazma yapıldığı varsayıldığı için ( adc nin hassas olduğunu belirtmeme gerek yok ) topraklar ayrılmış durumda. Kullanıcı CM Filter yapabilir diye bu şekilde ayrılmış.
İzolesiz ve adc siz bir sisteminiz var ise her iki toprağı birbirine doğrudan veya 0R ile bağlamanız yeterli olacaktır.
Persistance is the name of the game in this business....

Mnemonic

Bilgi için teşekkür ederim. peki bağlamadığım taktirde sistem çalışacakmıdır ?

birde benim asıl sorum şu idi aslında VDD kondansatörü bütün pdflerde direk şase iken E-Design sitesinde hem bağımsız şase bir hata olma olasılığı vardı. iki şaseyi birbirinden ayrı tutmalımıyım bağlamalımıyım

Epsilon

@Mnemonic
Tasarımı yaptıktan sonra E-Design da üst solda Convert CAD (veya Import) seçeneğine tıklarsanız PCB programında açılacak dosyaya'da  dönüştürüyordu diye hatırlıyorum.
Böylece PCB yi görünce nereye bağlı olması gerektiğinden emin olursunuz.

Epsilon

Evet doğru hatırlamışım
Video da 07:30 da izah ediyor

Mnemonic

@Epsilon evet dediğinizi yaptım ve uygulamadan kontrol ettim. teşekkür ederim.

Ama bu durumda aklıma takılan 2. soru daha da takılmaya başladı. tüm PDF, EN, örnek devre dokümanlarında VDD kondansatörünü direk notr olarak bağlarken E-Design üzerinde singal GND üzerinden izole bir şekilde bağlıyor. Niye böyle bir ayrım var? hangisi daha iyi veya birinin çalışmama durumu söz konusu olabilir mi?

Epsilon

Alıntı yapılan: Mnemonic - 25 Mart 2024, 14:56:29@Epsilon

Ama bu durumda aklıma takılan 2. soru daha da takılmaya başladı. tüm PDF, EN, örnek devre dokümanlarında VDD kondansatörünü direk notr olarak bağlarken E-Design üzerinde singal GND üzerinden izole bir şekilde bağlıyor. Niye böyle bir ayrım var? hangisi daha iyi veya birinin çalışmama durumu söz konusu olabilir mi?

ST nn web sitesinde   "Community" bölümü var.Orada sorulan sorulara ST nin uzmanları cevap veriyor.Oraya da sorabilirsinz