7805 TO-220 Dayanabilir mi?

Başlatan picmanya, 26 Mart 2024, 13:09:13

picmanya

Daha ucuz bir yöntem bilmediğim için,
7805 TO-220 1,5 A. regüle entegresi ile,
DC 24 V. dan, 5 V. gerilim elde ettim.
Regüle çıkışından akım olarak 60 mA. civarında, sabit sayılabilecek bir akım çekiyorum.
Regüle üzerinde kalan voltaj : 24 - 5 = 19 V. civarı olmalı.
Regüledeki ısı kaybı ise : 19 X 0,06 A. = 1,14 W. civarı olmalı.
Regülenin çok ısındığını fark edebiliyorum.
Metal soğutucu kullanamıyorum ve regülenin gövdesini metal bir yere bağlamamda mümkün değil.
Tek yüzlü pcb ye, regüleyi fazla alan kaplatmadan, direkt dik olarak takıp kullanmam gerekli.
Bulunduğu ortamında yazın en fazla 40 derece sıcaklıkda olacağı düşünülürse,
Regüle bu halde uzun süre sorun çıkartmadan çalışabilir mi?

Sorun çakartır derseniz dar alanda bunun gibi uygun fiyata mal edebileceğim başka bir alternatif varmıdır?

İzole DC/DC konverter ve LM2575-5 tarzında pahalı çözümlere kapalıyım.
Voltajın 4,9 - 5,1 aralığında sabit olması gerekmesinden dolayıda,
Güçlü gerilim bölücü dirençlerlede işlemi yapamam.
Çünkü 24V. giriş gerilimi bir miktar dalgalanarak gelebiliyor ve regüle çıkışından 60 mA. olan akımda sabit olarak çekilmiyor.

Ne söylenebilir / tavsiye edilebilir.

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: picmanya - 26 Mart 2024, 13:09:13Daha ucuz bir yöntem bilmediğim için,
7805 TO-220 1,5 A. regüle entegresi ile,
DC 24 V. dan, 5 V. gerilim elde ettim.
Regüle çıkışından akım olarak 60 mA. civarında, sabit sayılabilecek bir akım çekiyorum.
Regüle üzerinde kalan voltaj : 24 - 5 = 19 V. civarı olmalı.
Regüledeki ısı kaybı ise : 19 X 0,06 A. = 1,14 W. civarı olmalı.
Regülenin çok ısındığını fark edebiliyorum.
Metal soğutucu kullanamıyorum ve regülenin gövdesini metal bir yere bağlamamda mümkün değil.
Tek yüzlü pcb ye, regüleyi fazla alan kaplatmadan, direkt dik olarak takıp kullanmam gerekli.
Bulunduğu ortamında yazın en fazla 40 derece sıcaklıkda olacağı düşünülürse,
Regüle bu halde uzun süre sorun çıkartmadan çalışabilir mi?

Sorun çakartır derseniz dar alanda bunun gibi uygun fiyata mal edebileceğim başka bir alternatif varmıdır?

İzole DC/DC konverter ve LM2575-5 tarzında pahalı çözümlere kapalıyım.
Voltajın 4,9 - 5,1 aralığında sabit olması gerekmesinden dolayıda,
Güçlü gerilim bölücü dirençlerlede işlemi yapamam.
Çünkü 24V. giriş gerilimi bir miktar dalgalanarak gelebiliyor ve regüle çıkışından 60 mA. olan akımda sabit olarak çekilmiyor.

Ne söylenebilir / tavsiye edilebilir.

Bu şekilde kullanım teorik olarak mümkün olsa da önerilmez. Regülatörün ömrünü ciddi oranda kısaltacaktır. 24V'u 7812 ile 12V'a düşürüp ardından 7805 ile 5V'a düşürün.  Bu şekilde 100mA'nın altındaki akımlarda soğutucusuz kullanabilirsiniz. Kartı koyduğunuz yerin havalandırması iyiyse TO-220 kılıf 1W'a kadar olan ısıları soğutucu olmadan dışarı atabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

watlı bir zenere seri kullanın. 15 volt zener işinizi görecektir.
1 Watt lık bir zener yeterli olacaktır.

sezgin05

Roman Black'in 2 transistörlü Black Regülatörleri işinize yarayabilir.
https://romanblack.com/smps/smps.htm

Epsilon

Lm317HV takın girişi 57 volta kadar sorun olmaz
O da pahalı gelir derseniz @M.Salim GÜLLÜCE nin dediği gibi zenerle halledin

Yıllar önce 320volt.com da aşağıdaki yazıyı tercüme etmiştim .
Oradaki hesaba göre, watlı zener ve  wattlı direnç takın

https://320volt.com/zener-diyot-ve-direncinin-secilmesi/

farukozer23

Sıcaklığı ölçerek buna karar verebiliriz.

PD = (Tj(max) - TA) / θJA

PD: Max güç
Tj(max): Datasheet teki değer. 7805 ST'nin datasheet inde bu değer TO-220 için 50 olarak verilmiş
θJA: Ölçülen değer

Erol YILMAZ

24V beslemeye seri koyacağın bir adet 150 Ohm 1W'lık direnç,
ısı kaybını paylaşarak problemi çözecektir.

tunayk

Size pahalı kaçabilir ancak gün gelir birine lazım olabilir. Özellikle yer sorunu olduğunda çok güzel çözüm

https://recom-power.com/pdf/Innoline/R-78B-2.0.pdf

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 26 Mart 2024, 15:55:4824V beslemeye seri koyacağın bir adet 150 Ohm 1W'lık direnç,
ısı kaybını paylaşarak problemi çözecektir.

Yıllardır 120R olarak kullanırım. Ne ısınma ne de yanma problemi oldu. Pic , rf modul, 2 tane led ve 4 tane role sürüyorum.

Bu teknik bence en ucuz yöntem

seron

Merhabalar.

5V 60mA ile besleyeceğiniz proje yazılım tabanlı bir entegre (MCU vs) ise beslemenin sağlıklı olması önemlidir. 7805 iyi bir seçim olsa da bahsettiğiniz şartlarda soğutucusuz kullanmak önerilmez. Kısa bir süre sonra regülatör bozulacaktır. Hele ki piyasadaki entegrelerin kalitesi gözönünde bulundurulursa projenize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle soğutucu kullanmalısınız.

Ne kadar yer var, sığdırabilir misiniz bilmiyorum. Zener diyodu önerisine katılıyorum. Şurada zener hesaplayıcı var, bakabilirsiniz:
https://elektronikprojeler.com/guc-elektronigi-genel/zener-hesaplayici-zener-calculator/msg81711/#msg81711

Harici link atmak yasal mı hatırlamıyorum, değilse özür dilerim, başka bir forumdan gönderiyorum.

Bir diğer önerim, transistörlü temel regülatör devresidir. Onu da şuna bakarak kurabilirsiniz:

https://elektronikprojeler.com/guc-elektronigi-genel/entegresiz-mcu-islemci-besleme/

Bu linkteki devre küçücük bir PCB'ye kurularak bir pinheader ile entegre gibi kullanılabilir. Oldukça güvenilir bir devredir. 78XX'e göre daha az ısı açığa çıkacağını umuyorum (ama emin değilim). Test etmenizde fayda var.

İyi çalışmalar.

Okan AKÇA

Mc34063 ile 7v kadar düşürüp kullanmak daha mantıklı ısı kaybı çok az olacaktır.

dumansiz

Aynı şekilde kullandım. Bende ki yük RF modüldü. Ne kadar akım çektiğini hatırlamıyorum ama 7805'in soğutucusu daha büyük olan çeşidini kullandım. "Double gauge" ya da "Dual gauge" şeklinde aratabilirsiniz.

Mr.Thinking

Benimde böyle bir sorunum var. 7815 i 36volt ile sürüyorum. Isı açığa çıkıyor.
Bahsettiğiniz 120R-150R seri direnç yöntemi için yer olarak sadece 1206 kılıflık bir ferritbead i sökerek onun yerine bu direnci takabilirim. Ama 1W 1206 kılıf 120R piyasada yok. Bunun yerine 1/2watt 2 adet 220R direnci paralel bağlayıp kullansam olur mu?
7815 ile mosfet gate driver ve işlemciyi besleyen 7805 i çalıştırıyorum.
ego=1/Knowledge

bulut_01

120R şart değil 100R taksan olur.
YENİLMEZ..