7805 TO-220 Dayanabilir mi?

Başlatan picmanya, 26 Mart 2024, 13:09:13

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: bulut_01 - 27 Mart 2024, 13:37:13120R şart değil 100R taksan olur.
Eğer cevabınız bana ise bende onu diyorum; 1W 100R 1206 kılıf direnç varmı piyasada, yoksa 2 tane 1/2 watt 200R direnci paralel bağlasam sorun yaşar mıyım.
ego=1/Knowledge

bulut_01

1206 kasa 1w olamaz yok öyle bir dünya
YENİLMEZ..

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: bulut_01 - 27 Mart 2024, 14:11:211206 kasa 1w olamaz yok öyle bir dünya
Yine sorumun cevabı değil. Teşekkürler.
Bende 1w 1206 yok diyorum zaten neyi anlamıyorsunuz?
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

1206 kilif yerine 1210 kullanabilirsiniz. Yan yana 3 tane 1206 gibidir

elektronik kassabı

Kullanılabilir. Termal direnç kavramını araştırıp öğrenirseniz bunu siz de anlayabilirsiniz. Açın pdf kılavuzu, mesela şimdi TI'nin lm7805 entegresi için bakıyorum. "Thermal Information" kısmında ihtiyacım olan termal direnç değerleri verilmiş. Soğutucusuz çalıştırmak için "Junction-to-ambient thermal resistance" değerine bakmak lazım. TO-220 için 23.9°C/W diyor. Yani 1 watt güç ısıya dönüştüğünde, serbest hava konveksiyonuna engel olmamak şartıyla, kılıf sıcaklığı bir kondansatörün serbest deşarjı gibi 23.9°C artacak ve orda dengede duracak. Ortam sıcaklığı 40 civarı olduğuna göre kılıf sıcaklığı 40+23.9 olacak. Sınır 125°C.

picmanya

Birzamanlar başka bir yerde seri dirençle böyle bir çözümü denemiştim. Pek hoşuma gitmemişti ve kullanmamıştım.
Burada seri watlı direnci, ancak dik olarak karta takabilirim. Verilen mühendislik hesaplardan da pek anlamam.
O anda bulunan uygun fiyatlı 7805 TO-220 kılıf regülesi alınıp takılır. Kimisinde 1A. olduğu yazıyor.
100 dereceye çıkartmamakda fayda var. 50-60 dereceyi geçmemek mantıklı olabilir.

Çok ucuz-makul ve sorunsuz, mümkünse bedavaya çok yakın maliyetli bir çözüm lazım. Sudan ucuz olmalı.

Seri direnci denemeden önce şunu uygulamayı düşündüm.! Daha önce yapmamıştım uygun olurmu acaba?

LM7805 TO-220 kılıf regülenin bacakları dibinde kalın daha sonra ince olarak uzuyor.
Biz bunu ince kısımlarına kadar pcb ye takıyor ve biraz yukarıda bırakıyoruz. Burda regülenin karta ısı transferi zayıflıyor.
Regüleyi karta kökleyerek, ayaklarının dibine kadar sıfır sokarak taksam ve lehimlesem.
Ve regülenin çevresindeki bakır yolları kalınlaştırsam, ısıyı karta transfer ederek paylaştırsam diyorum.
Hatta bu kalınlaştırılan yollara maske yapmaz ve lehimde kaplayabiliriz.

Bu durumda regülenin gireceği ped deliklerinin yanları (en azından orta bacak tarafları ve orta bacağın kendisi) çok ince kalacağından hiç olmayacaktır.
Regüle takıldığında lehimleme sonrasında pedlerinin her iki yakası irtibatlanacaktır.

Tekrar düşündümde; regülenin orta bacağı azcık yamultulup, diğerlerinden biraz ötede karta takılsa, pedlerin incelmesine gerekde kalmaz diyecem amma,
bu durumda regüle bacakları karta tam sokulup takılamaz.

asma

Sudan ucuz şeklinde tabir olmamalı  ;) Yerine göre değişir.

En ucuz yöntem seri direçtir.
Giriş gerilimi - en düşük giriş gerilimi / en yüksek akım = Bu değerden yüksek olmamalı.
Güç harcaması iki elemana bölerken de hakkaniyetli olacan.  :D
Direnç 1W ise 7805 için soğutucusuz 1.4W uygun ise  dirençte 0.5W 7805 te 0.7W harcanacak şekilde direnç seçilir.

100 ohm ve 60mA için:
Toplam harcanan güç (19x60) 1.14W
Dirençte : 360mW
7805 te : 780mW
7805 girişi min. 18V oluyor. 8V altına düşmesin yeter.
Yani çok ta uygun değil.

https://robiz.net/to220heatsink?search=so%C4%9Futucu%20&description=true
Bu ürünü sığdıramıyor veya pahalı buluyor olabilirsin. En uygun çözüm bence bu. Yine el yakacak kadar ısınır.

Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: picmanya - 28 Mart 2024, 14:13:29LM7805 TO-220 kılıf regülenin bacakları dibinde kalın daha sonra ince olarak uzuyor.
Biz bunu ince kısımlarına kadar pcb ye takıyor ve biraz yukarıda bırakıyoruz. Burda regülenin karta ısı transferi zayıflıyor.
Regüleyi karta kökleyerek, ayaklarının dibine kadar sıfır sokarak taksam ve lehimlesem.
Ve regülenin çevresindeki bakır yolları kalınlaştırsam, ısıyı karta transfer ederek paylaştırsam diyorum.
Hatta bu kalınlaştırılan yollara maske yapmaz ve lehimde kaplayabiliriz.

Olmaz. Hiçbir işe yaramaz.

@asma 'nın önerisi gayet uygun. Çok da pahalı değil, bence bir düşünmelisiniz. Görünüm olarak da kötü durmayacaktır.

picmanya

Girişe seri direnç ve soğutucu yer kaplayacak ve masraf çıkaratacak. Bu kart için değmez.
Fazladan gereksiz yere 1 direncin hesabını yapmayı gerektiren bir uygulama bu.
69 $'a plc satılınca böyle oluyor.

1-1,5 A. lik regüleden en fazla 60 mA. çekilecek.
Regülede kalan ısı 19 V. X 0,06 A. = 1,14 W. ise,
regüle için müsade edilen ısı dağılım gücüde 1,5 W. ise,
regüleyi karta sıfır oturtup taktığımda, kalın olan ayak dip kısımlarından
pcb ye ve bakır yollarla ve bu yollara bağlı regülenin filtre kompanentleride bir miktar ısıyı
illa paylaşacaktır. özelliklede regülenin orta bacağına bu ısı transferinde çok güveniyorum.
soğuk havada kışın cam açıkken en zor bu orta bacak lehimleniyor. regüle gövdesi biraz ısınmadan, sağlam lehim zor oluyor.
direkt gövdeye çok iyi bağlı bu bacak. bunun yolunu hiç uzatmayıp, çok geniş alanlı bir bakır üstü ince sıcak lehim kaplı şaseye lehimleyeceğim.
hatta kartta en zor bu bacak lehim alacaktır diyebilirim.
havya önce geniş yüzeyli bakır alanı ve regüle gövdesini bir miktar ısıtınca lehim oluyordu. TO-220 lerin genelinde orta bacak böyle galiba.
bu haliyle benim için fiyat uygun oluyor. Daha ne olsun 5-6 TL. lik çözüm işte, pet su olmuş bizim kahvede 7 TL., bakkalda 5 TL.
pdf dosyasını birdaha inceledimde; regüle fazla ısınınca termal korumaya geçiyor falan deniyor.
Bozulmayıp kendini korumaya alıyorsa ve devreyi çalıştırmıyorsada işime gelir. Soğuyunca tekrar normal çalışsın yeterli.
Komple bozulmazsa yeterli olur.  Oldu bitti gitti, böyle yapalım bu işi...

Yazanlara Teşekkür Ederim.

Son anda;
pcb 105-115 dereceli FR4 - Epoksi olacağından, elimde bolca olup,
bedavaya hediye gelen termal macun silikondan regüle ayakları çevresine biraz sürüp regüleyi karta bu şekilde kökleyerekde takabilirim.
ısı biraz daha kolay pcb ye geçecekse tabiki. Bu kadar macun fazasıyla yeterli gelir beni emekli bile eder.

gevv

Alıntı yapılan: picmanya - 26 Mart 2024, 13:09:13Sorun çakartır derseniz dar alanda bunun gibi uygun fiyata mal edebileceğim başka bir alternatif varmıdır?

Alıntı yapılan: picmanya - 28 Mart 2024, 22:12:38Girişe seri direnç ve soğutucu yer kaplayacak ve masraf çıkaratacak. Bu kart için değmez.

Hocam dirençten daha düşük maliyetli ne olabilir   :D  siz kafanıza koymuşsunuz 0 maliyet olacak  :D

yapın gitsin arıza gelirse revize edersiniz elektronik bu belki yıllarca hiç bir şey olmaz  :)

aslında yeni nesil alternatifler vardır veya smd dc dc yapılır yer kaplamaz ama düşük adetler de 7805 kadar ucuz olmaz

picmanya

hazır satılan küçük FR4 tek yüz bakırlı kartda ufak bir deneme yaptım.
yolları gerektiği gibi falçata ile kazıyıp ayarladım.

7805 in ayaklarının çıktığı kısma ısı ileten silikonu sürüp,
regüleyi karta tam oturtarak lehimleyip,
ısının bir miktarınıda, kartın bakırlı kısmındaki alana yönlendirdiğimde dahi
regüle ısısı 60 mA. sabit yükde bir hayli fazla çıkıyor.
kartın bakırlı kısmınada bir miktar ısı dağılımı oluyor.Ama yetmiyor olmalıki,
Parmak regüleye bastırılarak uzun süre tutulamıyor.
demekki 40 derece üstü bir ısı oluşuyor olmalı.

regüle girişine direncide koymak gerekli galiba. söz dinleyip,
1 W. gücünde direnci, 7805 girişine dik olarak monte ederek kullanabilirim.
mesajlardan anladığım, en az 100 R en fazla 150 R değerli bir direnç taksam olacak herhalde.
regüle üzerinde düşen ısıl gücün üçte birini, dirence yönlendirmeyi deneyeceğim.
regüle ısısı parmakla dayanılır seviyeye indirilmeli.

mehmet

MC34063 smd serisi ile TO-220 kılıf
ölçüsüne yakın alanda 5V regülatör
yapabilirsiniz.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

power20