Diyot Sorunu

Başlatan 7heaven, 07 Nisan 2024, 13:14:54

7heaven

Merhaba
Resimde gösterdiğim köprü diyot da 1A 600v diyot kullanılmış. Ancak uzun süreli çalıştığı için sürekli bu diyotlar aşırı ısınıyor ve bir süre sonra bozuluyor..Burada kullanılan diyotların 1A 600v yerinine 1A 1000v kullansam sorun yaşarmışım teşekkürler

striger

sorun voltaj degil akım, sigorta 2A, min 2A kopru kullanmak lazim ki kopru bozulmadan sigorta atsın. 3A kopru is gorur.

7heaven

Alıntı yapılan: striger - 07 Nisan 2024, 13:30:00sorun voltaj degil akım, sigorta 2A, min 2A kopru kullanmak lazim ki kopru bozulmadan sigorta atsın. 3A kopru is gorur.
Bunu ben denedim ancak devrenin ilerisinde IRF830 transistör var bu transistör sogutucusunun üzerinde termal devre kesici var yüksek amperde bu sefer bu transistör aşırı ısınıyor ve devre 5 10 dk içinde kapanıyor evet diyotlar ısınmıyor ancak bu sefer transistör aşırı ısınıyor

a.zorba

C2202  270uf kondansator degişmekde fayda var.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

7heaven

Arkadaşlar sorunu buldum sanırım ama yinde bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar yazarsalar sevinirim orijinal diyot GP15J bu diyot switching diode geçiyor özeliklerinde 1A ile 50A arası çalışıyor ve 600v bu bizim kulandığımız normal diyotlardan farkı ne yani normalde 50A bir diyot taksam aynı şey olmuyor mu zaten akım çekildikçe yükselmiyor mu bu diyotun farkını bilen yazarsa sevinirim

HexfeT

Eğer bozulan diyotlar yerine orijinalinin değerlerini karşılayan (1.5A 600V) diyotlar kullanıyorsanız sorunun artık diyotlar ile alakası yoktur. 600V yerine 1000V, 1.5A yerine 15A diyot kullanmak bir şey değiştirmez. 
GP15J dokümanında bahsi geçen 50A diyotun 8.3ms süre için çıkabileceği max. değer. Bununla işimiz yok.

Asıl sorun diyotlardan fazla akım çekilmesine sebep olan başka bir arıza olmalı. Mesela C2202 270uf sorunlu olabilir. Şemanın gerisi görünmüyor. Belki de bu köprü diyot sonrasında bir regülatör var ve onun çıkışına aşırı yüklenen bir şey var. Belki çıkışındaki kapasitörler vs. bozuk. Yani diyotlar bozuluyor diye diyot konusuna saplanıp kalmak yanlış...