Frekans genliği

Başlatan sifirzero, 07 Nisan 2024, 19:44:37

sifirzero

Merhaba arkadaşlar. Metal dedektör devresi var 12f683 chip kullanarak yapmis. Frekans üreten cikistaki frekansi ölctum osiloskop ile. Metal nesle yaklastirdigimda frekans sabit genlik hareketli. Bu durumu anlayan bilen arkas vaar ise aciklayabilir mi. Genlik azaldikca voltajda düsme meydana geliyor
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Hattusa

bahseyyiğiniz devre ile alakalı şema mevcutmudur? çift bobinlimi devre? yani anlatımınız vlf dedektörü anımsatıyor ancak, BFO sistem olması lazım
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

sifirzero

Evet bfo sistemi. Soru frekans genligi kontrol etme
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Hattusa

BFO sistemlerde (dedektörler için bahsediyorum) TX bobininde frekans sabittir, RX bobini akortlanır ve serbest salınım durumundadır.eğer RX bobinine mıknatıslanan metal yaklaştırıldığında frekans artacaktır, yok mıknatıslanmayan metallerde ise RX bobininde frekans düşecektir. ancak verdiğiniz devrede TX-RX bobini aynı bobin kullanıldığı için frekans değişemediği için genlikte değişim olmaktadır. eğer devreyi osilaskopta inceleyebiliyorsanız. genliği şu şekilde inceleyin.
a- metal yok genlik sabit bir değer
b- demir ve türevinde genlikte daralma
c- bakır ve türevinde genlikte açılma gözlemleyeceksiniz.
bunun sebebi de yukarıda anlattığım gibi frekansın yükselmesi demek genliğin daralması, frekansın düşmesi de genliğin açılması şeklindedir.

başka basit bir deney olarakta bir bobini endüktans ölçümü yapın, ölçüm anında bobine bir demir yaklaştırdığınızda endüktansın arttığını, bakırı yaklaştırdığınızda da düştüğünü göreceksiniz

amacınız basit bir dedektör yapmaksa bu devre verimli bir devre değildir. serbest osilator veya RX-TX ayrı olanlar daha verimli ve gelişmeye açıktır.

bir alaylı olarak benim anlatabildiğim bu kadardır.

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

sifirzero

Guzel bilgiler icin Çok tesekkurler. Hergun yeni bilgi ogreniyoruz