windows' un bitmeyen güncellemesi

Başlatan magnetron, 07 Nisan 2024, 20:58:06

magnetron

merhaba forum,

laptopum win 10 yüklü , 7 8 senelik bir bilgisayar

harddisk var SSD yok

şikayetim windows'un 15 günde bir ,ayda bir güncelleme yapması

acaba benim laptopta bir sorun mu var yoksa herkesin bilgisayarı mı böyle

benim şikayetim güncelleme den önce günlerce bilgisayarı yavaşlatması

chrome geç açılıyor , bazen kitleniyor ,

beni deli ediyor windows'u yazanların ailesinin hatırını soruyorum devamlı

herkeste mi böyle acaba ?

kudretuzuner

Merhaba,
7-8 senelik olduğuna göre WİN8 den WİN10 geçmiştir. Aynı sıkıntı bende de var. Birinci PC'ye temiz lisanslı WİN11 aldım yükledim. sıkıntı bitti. İkinci PC' ye de WİN11 alacağım ama bir türlü gözüm almıyor çalışmalarımın hepsi burada projem biterse düşünüyorum.
Amatör

engerex

Öncelikle SSD öneririm. Epey fark yaratır.
Bazen boş vakit açıp güncelleme deneyin. Biriken güncelleme varsa boş vakitte atlatırsınız.
Format yerine ayarlardan sıfırlama yapabilirsiniz.

seron

Bilgisayarımda küçük kapasiteli (120GB sanırım) iki adet ayrı ayrı SSD var.

Birinde Windows 8.1 kurulu. Gayet de her işimi yapıyorum. Güncellemelerim kapalı. 8.1'den çok memnunum. Ancak bu benim ihtiyaçlarım için geçerli. Başkaları memnun olmayabilir ya da beğenmeyebilir. Son olarak çok hafif ve hızlı diye eklemek istiyorum. Güncel windowslara bu konuda ciddi fark atar.

Diğerinde Pardus kurulu. Şu an Pardus'dan yazıyorum. Her işimi bununla görüyorum. Gün aşırı, iki günde bir chrome güncellemesi geliyor, kabul ediyorum. Çok stabil, hafif, hızlı sistem. İhtiyaçlarımı görecek yazılımlarımı kurdum, rahat ediyorum.

Kısa bir süre önce herkes kullanıyor, ben de geçeyim artık eski kafalılıktan kurtulayım dedim, win10 kurdum. Aman Allahım! Başıma iş aldım. Şimdi anlatamayacağım kadar çok sorunla boğuştum. Ben bilgisayarı değil bilgisayar beni kullanıyor. Hatta D diskindeki içi oldukça önemli verilerle dolu bir klasör uçtu! Veri kurtarma programıyla geri getirdim. İlk defa böyle birşey başıma geldi. Disk sağlam...

Dolayısıyla güncele geçmeyi düşünmüyorum. Elimdekilerden memnunum. Şu aralar win8.1'e sadece age of empires-II oynamak için giriyorum. O da ayda yılda bir...

Bir sistem sizi illallah ettiriyorsa ısrarla onu kullanmayın bence.

0M42

Ssd kullanmamak büyük bir eksiklik

MCansız

belki artık linux zamani gelmistir.

Turşihan koş birtanem ! linux mint zamanı

birah birahh :D  :D

veliusta

Ben hiç güncellemiyorum. Şimdiye kadar bir zararını görmedim.
Windows 10'da güncelleyi kapatmak imkansız. İnternette çeşitli programlar olsada 1 ay sonra tekrar güncelleme aktif oluyor.
Kesin çözüm için Windows'in içinden dll dosyası sileceksin. Onu silsen bile sistem kendini tamir ediyor. O tamir edenin dll'sini bulup onuda silmen gerekiyor.
Anca böyle kapatılıyor. dll isimleri neydi hatırlamıyorum.

power20

seron

Alıntı yapılan: power20 - 09 Nisan 2024, 18:17:38Windows 7 mis.

Modern donanımlarda sıkıntı çıkarıyor hocam. Özellikle dizüstülerde ya dokunmatiği çalışmaz ya bluetooth çalışmaz, uğraş dur...

Mucit23

Günümüzde SSD olmayan bilgisayar kullanmak gerçekten eziyet. Normalde her sene mutlaka format atmak zorunda kalırdım PC ye. 2020 yılında 240gb ssd alıp takmıştım PC'ye. Harddiski de CD-rom yerine taktım. Depolamayı orda yapıyorum. Windows 10 ile kullanıyorum ve  4 senedir format atma ihtiyacım hiç olmadı. Aynı stabilitede çalışıyor bilgisayar. Sadece uygulama datalarından dolayı hafıza dolmak üzere. Bu yüzden bilgisayarı sıfırlamayı düşünüyorum.

5 seneden büyük PC ler için bu kombinasyonu kesinlikle tavsiye ederim. SSD alıp takın, Windows 11 kurun. Sorunsuz yıllarca kullanabilirsiniz.

seron

@Mucit23 hocam inanolsun 6 senedir format atmadım. Sistem Win8.1. Yoğun kullanıyorum sayılır.

EDİT: Üşenmedim windowsa geçip kontrol ettim 6 sene olmamış ama olmak üzere: