Optoküplör Sıcaklıktan Etkilenmesi

Başlatan veliusta, 08 Nisan 2024, 19:45:19

Erol YILMAZ

Çıkışı 0 volta inebilen,
Lojik çıkışlı opto kullanmak lazım.

fide

Optoları açık / kapalı şekilde düşünüyoruz ama optokuplor bir yerde ayarlı direnç gibi davranıyor. İçindeki LED ne kadar parlak yanarsa transistör emetör-collector arası direnç o kadar düşüyor. Ledin doygun yanması yada sadece minimal ışıldamasına göre transistör kısmen iletime geçiyor. Bu noktada transistör lojik kapı yerine trimpot benzeri davranış gösteriyor.

Transistör tarafına uğraşmak yerine LED tarafına besleme yapıp ledin sınır değerlerin biraz altında (datasheet Max akımının~%50 ~%60 gibi) çalıştırmayı deneyin.

Diğer taraftan seri port hattı üzerindeki 1.5k direnç, veri gönderirken verinin bazen doğru bazen hatalı iletilmesine sebep oluyor. Optonun transistör tarafındaki 2 adet 100K direnç nasıl tepki gösterir bilmiyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Epsilon

Linkteki sayfadaki Figure:5 de sağ üstteki devre tam olarak sizin aradığınız devre olmalı.

Orada opto ile ,TL431 li voltaj referans devresi,hata ampliikatörü var toplam  12 komponentli  bir devre.

Şekil 6 daki grafiğe göre de optoların datasheetinden benzer değerdeki optoyu  seçersiniz

Linki

Okan AKÇA

smittriger çıkışlı opto kullan sorunun çözülecektir.

mfurkan7

Optokuplörün datasheetini paylasabilir misiniz? L271 optosunu blamadim. Onun yerine forumda birisinin kullandigi PC817 ile bir analiz yapmaya calistim. Sonuc olarak bence sizin kullandiginiz optoda bir sorun olabilir. Parca acaba sahte olabilir mi? Böyle durumlari cokca duyduk.
Asagida ortam sicakligini  -40°C'den 125°C'ye 25°C arttirarak cikis gerilimini ölcüyorum. Cikistaki hata orani %0.35 olarak hesapladim.

Sadece optonun sicakligini degistirince de herhangi bir etki gözlemlemedim simülasyonda. Belki gercek parca olursa analiz daha dogru olur. Bu opto modeli hatali da olabilir.

fide

Optoya bağlı direnç toleransları da hesaba katılmalı bence. Opto ısınırken onlar da ısınıyor olabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mfurkan7

Evet kesinlikle. Direnclerin de isi transfer katsayisi oluyor. Simulasyonda onlari da ekleyebiliyorum. Ekleyince de sonuclar oldukca degisiyor. Ancak sorunun sahibi havya ile optoyo dokununca degisim oluyor deyince sorun muhtemelen optodadir diye düsündüm.