PIC12F675 Lityum Pil Şarj Devresi

Başlatan seron, 08 Nisan 2024, 23:21:24

seron

Bu devre yapılmamış ve test edilmemiştir. Dolayısıyla bu devreyi yapıp yapmamak size kalmıştır. Doğru çalışmayabilir ve size zaman+para kaybettirebilir. Uyarıldınız.

NOT: yazılım bilmediğim için bu devrenin kodu yoktur; ekleyen olursa takip eden iletilerden faydalanabilirsiniz.

Aslında TP modülleri dururken bu devreye rağbet olacağını sanmıyorum.

Ancak çevremdeki bazı kişilerden aldığım duyumlara göre TP modüllerinin bazıları arızalı çıkıyor, bazıları da kısa bir kullanımdan sonra bozuluyormuş. Tahminim o ki kaçak yapan havyayla montaj yapılıyorsa bileşenlere zarar veriliyordur, bilemiyorum.

Bu devre, lityum tabanlı pilleri ideal şekilde şarj yapar. Her ne kadar hantal bir devre olsa da, şarj eğrisi çok idealdir.

Rsense1 ve Rsense2 için uygun direnç grafiği:

Çalışma Prensibi:

Şarj ilk başladığında GP0, GP1 ve GP2 çıkışı LOW'dur.

Bu evre, şarjın ilk evresidir. Akım normal şarj akımının üçde biridir(tabloya bakınız). Bu şekilde pilin 3,6Volta erişmesi beklenir.

Pil 3,6 volta eriştiğinde GP0, HIGH olur. Bu, çıkış gerilimini 4,3V seviyesine çekmeye zorlar. Aynı anda Q3 iletime geçmiş, akım bir anda Imax olmuştur. Şarjın 2. evresi başlamıştır.

Bir süre sonra pil 4,25V seviyesine geldiğinde ise GP1 ve GP2 pini HIGH; GP0 LOW olur. Bu durum Q2'nin beyzini eksiye çeker ve çıkış gücü tamamen kesilir. GP1'in HIGH olmasıyla "Pil doldu" LED'i parlar. Akım kesilir, şarj sona erer.

İstenirse küçük modifikasyonlarla birden fazla pili seri şekilde şarj ettirebilirsiniz. Bunun için Q1'in emiterindeki zener diyodunu yukarı oynamak gerekecektir.

Besleme gerilimi 5V ise 2,25mm pin konnektör kısadevre edilmelidir. Böylece besleme doğrudan MCU'yu sorunsuz besler.

Besleme gerilimi 7,5Volt'un üzerindeyse pin konnektör açık devre olmalıdır; böylece 7805 uygun regülasyonu sağlayacaktır.

Devreyi daha da geliştirebilir, ya da "downgrade" edebilirim. Yani full transistörlü hale getirebilirim, işlemci şart değil. Hatta şimdi yazarken karar verdim onu da başka başlıkta vereyim...
;)

Beğenilirse PCB'sini çizebilirim.

EDIT: MCU'suz analog versiyonunu çizdim, burada paylaşıyorum: https://www.picproje.org/index.php/topic,83509.0.html

İyi çalışmalar.

power20

Denenmemiş bilinmeyen bir devreyi "güzel göründüğü için" yapmaya çalışan olur mu acaba?

seron

Alıntı yapılan: power20 - 08 Nisan 2024, 23:55:56Denenmemiş bilinmeyen bir devreyi "güzel göründüğü için" yapmaya çalışan olur mu acaba?

Haklısınız hocam. Yazımın başına uyarı ekleyeyim, kimsenin günahına girmeyelim.

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: seron - 08 Nisan 2024, 23:21:24Bu devre yapılmamış ve test edilmemiştir. Dolayısıyla bu devreyi yapıp yapmamak size kalmıştır. Doğru çalışmayabilir ve size zaman+para kaybettirebilir. Uyarıldınız.

NOT: yazılım bilmediğim için bu devrenin kodu yoktur; ekleyen olursa takip eden iletilerden faydalanabilirsiniz.

Aslında TP modülleri dururken bu devreye rağbet olacağını sanmıyorum.

Ancak çevremdeki bazı kişilerden aldığım duyumlara göre TP modüllerinin bazıları arızalı çıkıyor, bazıları da kısa bir kullanımdan sonra bozuluyormuş. Tahminim o ki kaçak yapan havyayla montaj yapılıyorsa bileşenlere zarar veriliyordur, bilemiyorum.

Bu devre, lityum tabanlı pilleri ideal şekilde şarj yapar. Her ne kadar hantal bir devre olsa da, şarj eğrisi çok idealdir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Rsense1 ve Rsense2 için uygun direnç grafiği:

Çalışma Prensibi:

Şarj ilk başladığında GP0, GP1 ve GP2 çıkışı LOW'dur.

Bu evre, şarjın ilk evresidir. Akım normal şarj akımının üçde biridir(tabloya bakınız). Bu şekilde pilin 3,6Volta erişmesi beklenir.

Pil 3,6 volta eriştiğinde GP0, HIGH olur. Bu, çıkış gerilimini 4,3V seviyesine çekmeye zorlar. Aynı anda Q3 iletime geçmiş, akım bir anda Imax olmuştur. Şarjın 2. evresi başlamıştır.

Bir süre sonra pil 4,25V seviyesine geldiğinde ise GP1 ve GP2 pini HIGH; GP0 LOW olur. Bu durum Q2'nin beyzini eksiye çeker ve çıkış gücü tamamen kesilir. GP1'in HIGH olmasıyla "Pil doldu" LED'i parlar. Akım kesilir, şarj sona erer.

İstenirse küçük modifikasyonlarla birden fazla pili seri şekilde şarj ettirebilirsiniz. Bunun için Q1'in emiterindeki zener diyodunu yukarı oynamak gerekecektir.

Besleme gerilimi 5V ise 2,25mm pin konnektör kısadevre edilmelidir. Böylece besleme doğrudan MCU'yu sorunsuz besler.

Besleme gerilimi 7,5Volt'un üzerindeyse pin konnektör açık devre olmalıdır; böylece 7805 uygun regülasyonu sağlayacaktır.

Devreyi daha da geliştirebilir, ya da "downgrade" edebilirim. Yani full transistörlü hale getirebilirim, işlemci şart değil. Hatta şimdi yazarken karar verdim onu da başka başlıkta vereyim...
;)

Beğenilirse PCB'sini çizebilirim.

EDIT: MCU'suz analog versiyonunu çizdim, burada paylaşıyorum: https://www.picproje.org/index.php/topic,83509.0.html

İyi çalışmalar.

Testlerini yapacaksan yazılımı ben yazabilirim. Elimde PIC12F675 olmadığından test etmem mümkün değil.

seron

Hocam maalesef test yapamam.

Ama bugün içinde devre şemasını eklemeye çalışacağım. Siz de kod eklerseniz 10 numara olur yapmak isteyen için.

EDİT: Baskı şemalarını içeren PDF'ler eklenmiştir. Denemek isteyenler indirebilir.

Baskı için PDF'leri buradan indirin: https://disk.yandex.com.tr/d/Wbf22-B8bJVMYQ

fide

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2024, 19:33:14Hocam maalesef test yapamam.

Ama bugün içinde devre şemasını eklemeye çalışacağım. Siz de kod eklerseniz 10 numara olur yapmak isteyen için.

EDİT: Baskı şemalarını içeren PDF'ler eklenmiştir. Denemek isteyenler indirebilir.

Baskı için PDF'leri buradan indirin: https://disk.yandex.com.tr/d/Wbf22-B8bJVMYQ

@seron sizden küçük bir ricada bulunsam.
2009dan beri proteus kullanıyorum. Takoz tarafları olsa da kulanmaya alıştım. KiCad'e geçmek istiyorum ama çizim için kullanım videosu izlemem lazım.
Ricam şu: camtasia yada benzeri bir prg ile basit bir pcbnin baştan başlayıp gerber çıktısını almaya kadar geçen süreci ekran kaydı yöntemi ile kayıt edip YouTube/sosyal mecraya yükleyebilir misiniz?

Bırakmak istediğim ürünler
Windows
Proteus
Ofis

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Hocam ricanızı emir telakki ettim.

Şansınıza geçenlerde bir arkadaş da istedi. Oturdum yapabildiğim kadar bir video serisi yaptım. Altında faydalı başka paylaşımlar da var.

Buyrun burada: https://elektronikprojeler.com/kicad-eda/kicad-dersleri-yeni!/msg84226/?topicseen#msg84226

Ek bilgiler:

Windowsu bırakırsanız çok şaşalarsınız, baştan uyarayım.

Proteus'u bırakı KiCAD'a geçerseniz, simülasyon hariç herşeyi yaparsınız. Hatta KiCAD'ın proteus'dan katbekat üstün olduğunu iddia ediyorum.

Ofisi bırakır LibreOffice'e geçerseniz, ilk başta farketmezsiniz. Ama zamanla detay özelliklerde sınıfta kaldığını, bazı sorunlara boyun eğmek zorunda kaldığınızı farkedeceksiniz. Çok zorlanmazsam LibreOffice ile devam ediyorum. Ancak çok ciddi bir durum olursa mecbur MS office kullanmak zorunda kalıyorum.

Verdiğim eğitim seti başlangıç için çok ideal. Video serisini bitirince derhal pratik amaçlı rassal çalışmalar yapmalısınız.

fide

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2024, 23:05:54:

Windowsu bırakırsanız çok şaşalarsınız, baştan uyarayım.

Proteus'u bırakı KiCAD'a geçerseniz, simülasyon hariç herşeyi yaparsınız. Hatta KiCAD'ın proteus'dan katbekat üstün olduğunu iddia ediyorum.

Ofisi bırakır LibreOffice'e geçerseniz, ilk başta farketmezsiniz. Ama zamanla detay özelliklerde sınıfta kaldığını, bazı sorunlara boyun eğmek zorunda kaldığınızı farkedeceksiniz. Çok zorlanmazsam LibreOffice ile devam ediyorum. Ancak çok ciddi bir durum olursa mecbur MS office kullanmak zorunda kalıyorum.

Makinemde linux Mint / Ubuntu kurulu zaten. Raspberry pi ve Jetson için debian tabanlı işletim sistemlerini yıllardır kullanıyorum. Profesyonel seviyede değilim ama işimi görüyorum.

Proteusta ihtiyacım olan her türlü footprinti kendim çiziyorum. GSM modüller, sim kart konnektörleri, qfp ve qfn çip footprintleri.

Windows ve proteusu bırakmaktan kastım makinemde komple bunları çıkarmak.
Proeus üzerinde birçok hazır footprintim var. Bunları KiCad'e import edebilsem bugün silerim Proteus'u
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Hocam uzun süredir kullanıyorsanız daha iyi. Alışma süreciyle vakit kaybedilmeyecek demektir.

Alıntı yapılan: fide - 12 Nisan 2024, 02:20:47Proeus üzerinde birçok hazır footprintim var. Bunları KiCad'e import edebilsem bugün silerim Proteus'u

Ona birşey diyemem hocam. Bahsettiğiniz şey hakkında bilgi sahibi değilim. Ben orjinal footprintlerle çalışıyorum. Başka arkadaşlar footprint ekliyorlar ama nasıl yaptıklarını bilmiyorum.

Epsilon

Alıntı yapılan: fide - 12 Nisan 2024, 02:20:47Proeus üzerinde birçok hazır footprintim var. Bunları KiCad'e import edebilsem bugün silerim Proteus'u
Bende KiCAD e geçmek istiyorum bu konuyu biraz araştırdım:
KiCad,EasyEDA,Mouser ve Digikey deki 3D Footprint leri import edebiliyormuş.
Proteus dan almak içinde gerber dosyalarından alınabildiğini başka biride  DXF dosya ya dönüştürüp import edilebildiğini söylemişler
Ayrıca birde phyton da yazılmış bir programdan bahsedilmiş.(GitHub indirme linkini ekledim)

Github Linki

Acaba  32 bit Windows 7  için aşağıdaki linkteki KiCAD in hangisini yüklemeliyim hepsi sanki 64 bit için
KiCAD Versiyonları

KiCAD e footprint ekleme hakkında video

Epsilon

Acaba  32 bit Windows 7  için aşağıdaki linkteki KiCAD in hangisini yüklemeliyim hepsi sanki 64 bit için
KiCAD Versiyonları
[/quote]

32 bit Windows 7 makinalar içn en son sürüm :
kicad-5.1.0_1-x86_64
sanırım.
Bunu yükledim çalıştırdı.
Tamamen Saçmalık
Yarım saaten fazla kurulum işlemlerinden ve 5 gb dosyayı açtıktan sonra , çalıştır dedğimde "Sistem uygun değil mesajı verdi" >:(

Anlaşılan Eski 5.0.0 sürümünü geri yükleyeceğim