12 Volt 102 Amp lik akü için Şarz Cihazı/Devresi

Başlatan Epsilon, 17 Nisan 2024, 12:27:54

Epsilon

Başlıkta da belirttiğim gibi 12 volt (102 Amp) araç aküsünü şarz edebilecek bir şarz cihazı veya bildiğiniz denediğiniz sağlıklı bir şarz devresi arıyorum.

Birkaç tane farklı güç ve modellerde PC güç kaynağı var.Bunlardan sizin çalıştığından emin olduğunuz 14,4 volt 10 amper verebilecek modifikasyonlar varmıdır?
İnternetteki şarz cihazlarının pek çoğunun bu akımı veremiyeceği ortada o akımı verebilecek olanlarda çok pahalı
Yoksa 12 volt çıkışlı güçlü bir trafoya 20 amper köprümü bağlayayım?

ilyas KAYA

https://amzn.eu/d/eGO6NRi

Einhell 10Amper olani kullanıyorum. 72 amper ve 60 amper akulerde denedim gayet güzel yeşil ışık yakana kadar sarj ediyor. 100A olmasi sadece süreyi uzatacaktir.

Kopru diyot ile yaparsanız akünün sulfatlasma riski olur.

sedronjames

Alıntı yapılan: Epsilon - 17 Nisan 2024, 12:27:54Başlıkta da belirttiğim gibi 12 volt (102 Amp) araç aküsünü şarz edebilecek bir şarz cihazı veya bildiğiniz denediğiniz sağlıklı bir şarz devresi arıyorum.

Birkaç tane farklı güç ve modellerde PC güç kaynağı var.Bunlardan sizin çalıştığından emin olduğunuz 14,4 volt 10 amper verebilecek modifikasyonlar varmıdır?
İnternetteki şarz cihazlarının pek çoğunun bu akımı veremiyeceği ortada o akımı verebilecek olanlarda çok pahalı
Yoksa 12 volt çıkışlı güçlü bir trafoya 20 amper köprümü bağlayayım?

hocam biz üretimini yapıyoruz. özelden mesaj atarsan istediğin özellikleri, bir fiyat verebilirim.

Epsilon

mustafa_cmbz

Polonya elektronik var orada Server lardan çıkma güç kaynakları satıyorlar ihtiyacı olanların Facebook sayfalarına göz atmalarında fayda var 70a 100a çeşitli voltajlarda hatta modifiye edilebilir güç kaynakları satıyorlar.

seron

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 17 Nisan 2024, 13:27:04https://amzn.eu/d/eGO6NRi

Einhell 10Amper olani kullanıyorum. 72 amper ve 60 amper akulerde denedim gayet güzel yeşil ışık yakana kadar sarj ediyor. 100A olmasi sadece süreyi uzatacaktir.

Kopru diyot ile yaparsanız akünün sulfatlasma riski olur.

Einhell'den birşey almayın bence. Youtube'da söküm videolarını izledim. Türkiye'ye kazık ürün gönderiyorlar. Türkiyedeki ürünlerin içinde bir trafo ile bir köprü var sadece. Ama aynı ürünü bir yabancı söküyor, içine tristörlü devre koymuşlar.  Model numarasına kadar aynıydı.

Şurada bir otomatik şarj kesici var, denendi düzgün çalışıyor:
https://320volt.com/aku-sarj-kontrol-modulu-ne555-voltaj-izleyici-devresi/

Bu devrede Ah ayrımı yoktur. Vbatt'ı takip eder. Uygun seviyeye gelince kaynağın 220V bağlantısını keser. Yalnız oradaki şemalarda şarj adaptörü direkt olarak aküye bağlı görünüyor. Bu yanlış bir uygulamadır. Güçlü bir doğrultuculu trafonun çıkışına seri 0,1 ohm 50W direnç bağlanmalıdır(102Ah akü için söylüyorum). O da bulunamazsa 12V-100W akkor otomobil ampulü seri bağlanabilir. Bu tür uygulamalarda şarj akımını mutlaka sınırlayın.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: seron - 18 Nisan 2024, 02:57:28Einhell'den birşey almayın bence. Youtube'da söküm videolarını izledim. Türkiye'ye kazık ürün gönderiyorlar. Türkiyedeki ürünlerin içinde bir trafo ile bir köprü var sadece. Ama aynı ürünü bir yabancı söküyor, içine tristörlü devre koymuşlar.  Model numarasına kadar aynıydı.

Şurada bir otomatik şarj kesici var, denendi düzgün çalışıyor:
https://320volt.com/aku-sarj-kontrol-modulu-ne555-voltaj-izleyici-devresi/

Bu devrede Ah ayrımı yoktur. Vbatt'ı takip eder. Uygun seviyeye gelince kaynağın 220V bağlantısını keser. Yalnız oradaki şemalarda şarj adaptörü direkt olarak aküye bağlı görünüyor. Bu yanlış bir uygulamadır. Güçlü bir doğrultuculu trafonun çıkışına seri 0,1 ohm 50W direnç bağlanmalıdır(102Ah akü için söylüyorum). O da bulunamazsa 12V-100W akkor otomobil ampulü seri bağlanabilir. Bu tür uygulamalarda şarj akımını mutlaka sınırlayın.

Einhell in 2 rengi var. Mavi olanlar dandikdir, kırmızı olanları Avrupa için üretilendir. Kırmızı renkli olanları tercih edebilirsiniz.

seron

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 18 Nisan 2024, 05:42:28Einhell in 2 rengi var. Mavi olanlar dandikdir, kırmızı olanları Avrupa için üretilendir. Kırmızı renkli olanları tercih edebilirsiniz.

Videoda sökülen cihazların ikisi de kırmızıydı hocam. Model numaraları aynı olmasına rağmen avrupalının söktüğü farklı bizimkinin söktüğü farklı çıktı.

* * *

Dayanamadım, şeytana uydum. Teorik bir devre çizdim.

Uygun güç kaynağı temin edilebilirse basit bir kesici ile şarj bitince otomatik kestirebilirsiniz.

Çalışma şekli çok basittir. Akü dolduğunda zener'in kırılma gerilimi aşılır ve zener transistörleri tetikleyerek röleyi açtırır. Röle, güç kaynağının 220V girişine kumanda etmektedir.

Devrede yapay bir histerez bölgesi oluşturmak istedim. Bunu yapabilmek için kondansatör ve 33k dirençle zaman gecikmesi bulunmaktadır. Çünkü akü dolduğunda şarj akımı kesildikten kısa süre sonra şarj tekrar başlayabilir ve röle kısa aralıklarla açılıp kapanmak isteyebilir. Bunun önüne geçmek için gecikme devresinden faydalandım.

Zener diyodu;

Jel aküler için 14V
Sulu aküler için 15V seçilmelidir.

Devrenin baskı şemasını da veriyorum, beğenirseniz indirip kullanın.

Denemek isterseniz baskı için PDF'ler burada: https://disk.yandex.com.tr/d/8aTclhcZSRpCsg

Şarj edecek güç kaynağına seri bağlanacak direncin hesaplaması:

Her türlü eleştiriye açığım.

power20

Alıntı yapılan: seron - 18 Nisan 2024, 07:36:01Her türlü eleştiriye açığım.

Baskı devre işin sonunda çizilir. Teorik, denenmemiş devrelerde bunu yayınlamak abes kaçıyor.  Gülüp geçilecektir.

PCByi gören biri "demek ki gerçekten çalışıyor PCB bile çizilmiş" diye düşünmek ister

Bunun yerine "falanca projede kullandım. 3 senedir çalışan devredir. Baskı devresi budur" şeklinde olsa daha çok saygı duyulacaktır.

Hiç olmazsa "yeğenin oyuncağı için yaptım 1 hafta çalışıyor sorun çıkmadı " gibi bir bilgi yararlı olacaktır. 

Teorik şema tamam, tartışalım kavga edelim. birisi bunu  çalıştırmak isterse kendisi pcb çizer veya talep eder.

seron

Alıntı yapılan: power20 - 18 Nisan 2024, 07:51:05Baskı devre işin sonunda çizilir. Teorik, denenmemiş devrelerde bunu yayınlamak abes kaçıyor.  Gülüp geçilecektir.

Bunun yerine "falanca projede kullandım. 3 senedir çalışan devredir. Baskı devresi budur" şeklinde olsa daha çok saygı duyulacaktır.

Hiç olmazsa "yeğenin oyuncağı için yaptım 1 hafta çalışıyor sorun çıkmadı " gibi bir bilgi yararlı olacaktır. 

Teorik şema tamam, tartışalım kavga edelim. birisi bunu  çalıştırmak isterse kendisi pcb çizer veya talep eder.

Teşekkür ederim hocam.

Vakti olan, imkanı olan birinin yapıp geribildirim göndermesini kolaylaştırmak amacıyla paylaşıyorum. Böylece işimiz hızlanmış olur.

Ya da bir başka kişi çok beğenir, alır kullanır, memnun kalır. Fayda üretmiş oluruz.

Vesselam.