Rulo ambalaj paketinin kolayca diğer makinaya takan mekanik Sistem

Başlatan Epsilon, 04 Haziran 2024, 20:57:40

Epsilon

Bir makinada üretilmiş yaklaşık 5 ila 15 cm arasında değişik enlerde  olan ürünlerler var bunlar büyük bir makaraya sarılmış durumda .Sarılan bu   bobinlerin iç çapı genelde aynı ve 10 cm gibi kalınlığında buna sarılan bobinlerin çapıda 25 cm ile 40 cm arasında değişebiliyor.
Örnek resimdeki gibi

Bu rulonun ağırlığı 25-40 kg arasında değişiyor.
Amaç örneğin zeminden yüsekliği 40 cm olan makinadan bu ruloyu çok fazla güç harcamadan küçük bir arabaya almak ortalama 50 mt uzaktaki,yerden yüksekliği 60 cm olan aynı çaptaki diğer makinanın miline kolayca takan mekanik küçük tekerlekli taşıyıcı tasarlamak.

Bunu ekonomik ve mekanik olarak kolayca nasıl yapabilirim
* İki  konu önemli takılmış milden malzemeyi kolayca yeni boş mile alabilmek ve diğer makinaya takmak için yerden yüksekleiğini kolayca değiştirebilmek.(Krikolu ,yada mini calaskallı sistem gibi)
*Çok önemli bir konu değil ama amaç fikirlerinizi almak.
 ilyas KAYA

Linear aktuator ile yukari asagi indirip kaldırabilirsin hocam. Ayni şekilde ileri geri de yine linear aktuator ile kolayca bu işlemi yaparsınız.

triyak

Bu sarılan bobinler, makineye takıldığı durumda bir mile mi geçiriliyor? Bu milin içi dolu mu boş mu?
Mesela resimdeki gibi yük taşıma arabasına dik bir mil kaynatılsa, tezgahtan bobini alabilir misiniz?


Yada bobin tezgahta takılıyken, altına araba girebiliyorsa kalıp taşıma arabası kullanabilirsiniz. Gerçi girmese bile personeli indir bindir işinden her halükarda kurtaracaktır.

Epsilon

Milin içi dolu.ilk örnek oldukça uygun.Teşekkürler.
Amaç,bir bayanın bile 5-10 saniyede bu ruloyu ilk makinanın milinden çekip alabilmesi  hemen yanındaki makinaya bu sefer itekleterek hızlıca takabilmesi
Çıkartma ve takma işlemlerinde çeneli actuatör süper olur.
@ilyas KAYA hocam çok teşekkürler.
@triyak teşekkürler
Her 2 fikrin karması olacak sanırım

gokturkakay

Hocam koyduğunuz resimdeki film ambalajlardan üreten bir fabrikada çalışıyorum. Baskısı biten bobinleri makineden indirmek veya yeni bobin takmak için kullanılan bir kaldıraç palet kullanıyoruz mavi çizgi ile çizilen kısımda rulmanlar var. Bu sayede bobini kolayca palete alabiliyoruz. Biz bu paletlerle genelde 150-200 kg bobinleri çıkartıp taşıyoruz. Bugüne kadar gayet iyi çalıştı. Böyle bir palette düşünebilirsiniz