Ağdaki Yazıcıyı ekleme sorunu

Başlatan Mucit23, 02 Temmuz 2024, 15:01:10

Mucit23

Selamlar

Bi tane yazıcım var. Windows10 yüklü bilgisayarıma USB den bağlı ve yazıcı o bilgisayarda düzgün bir şekilde çalışıyor. Ben bu yazıcıya aynı ağda bulunan başka bir Windows 11 yüklü PC ile erişmeye çalışıyorum. Fakat bir türlü erişemiyorum sorun yaşıyorum.

İki bilgisayarında dosya paylaşımı açık. Bazı durumlar var gözlemlediğim.

Windows 10 kurulu yazıcının bağlı olduğu bilgisayara, Windows11 kurulu pc ile Ağ üzerinden dosya erişimi yapabiliyorum. Fakat yazıcıya erişemiyorum. Ağ içerisinde PC yi görüyorum. Yazıcıyı da görüyorum.

Windows11 PC de yazıcı ekleme kısmında ağdaki yazıcıyı eklemek istediğimde benden yazıcının bağlı olduğu PC ye erişmek için şifre istiyor. Fakat Windows10 pc de şifreli paylaşım kapalı.


Ağ içerisinden erişmeye çalıştığımda ise aşağıdaki hatayı veriyor.


Yazıcıya erişemiyorum ama windows 10 pc deki dosyalara erişebiliyorum.

Windows 10 PC den Windows 11 PC ye ise erişemiyorum. Dosya erişim izni yok diyor. Dosya paylaşım ayarları aynı.

Sorunun windows 11 tarafında olduğunu düşünüyorum. Ama çözümü bulamadım. Bi güvenlik güncellemesi ile bu sorunların oluştuğu söyleniyor. Ama nasıl çözeceğim bilmiyorum. Daha önce iki PC de windows 10 çalışıyorken sorun yoktu.

Çözümü bilen var mı? Yazıcıyı ağda paylaşmam çok önemli.


M.Salim GÜLLÜCE

win 11 ile bir çok şey sınırlandı.
Muhtemelen o sebepten giremiyorsun.
Bilgisayara kullanıcı adı ve şifre tanımlayarak girersen aynı şifrelerle kullanabilirsin diye biliyorum.

Hep benimde başımı ağruıttığından ağ yazıcısını tercih ediyorum.

Mucit23

Abi bilgisayarın girişinde parola var. Ama kullanıcı adı nedir bilmiyorum. Birçok kombinasyonu denedim bulamadım. Normalde Bilgisayar adı ve şifresi ile giriş yapmak istediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.


istinaf duvarı

Saim hocamın da dediği gibi en temizi ağa doğrudan bağlanabilen bir yazıcı kullanmak. Windows üzerinden yazıcı paylaştırmak her zaman sorun olmuştur.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Temmuz 2024, 16:04:03Abi bilgisayarın girişinde parola var. Ama kullanıcı adı nedir bilmiyorum. Birçok kombinasyonu denedim bulamadım. Normalde Bilgisayar adı ve şifresi ile giriş yapmak istediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.

Kullanıcı adın belgelerim klasörünün içinde bulunduğu kullanıcı klasörüdür.
Bu benimki mesela.
Oturum hangi isimle açılmışsa o.


MC_Skywalker

#5
Bir ihtimal şu işlem işe yarıyabilir. IT işi yaptığımda çok zaman işimi görmüştü.

Yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın işletim sistemi PRO değise pro kurun ve Statik IP verin. Yazıcının adını kısa ve özel karakter içermeyecek şekilde değiştirin. Yazıcıyı biğer bilgisayatlara bağlaken IPadresi\yaziciadi şeklinde bulup ekleyin. Bunu yaparken sürücü yazılımının tüm hepsini yüklemeyin en basit sürümünü destek sayfasından indirip onu kullanın.

Mucit23

#6
Aradan biraz zaman geçti sorunu çözdüm. Windows 11 de gelen güvenlik güncelleştirmesi sonucunda artık şifre korumasız ağ paylaşımında yazıcı eklenmiyordu.  Yapılması gereken kısaca şifre korumalı paylaşımı açmak. Ve bilgisayarda açılış parolası olmak zorunda anladığım kadarıyla. Bu şekilde yazıcıya bağlanıp PC ye ekleyebildim.