Basit bir opamp testi .

Başlatan Maxim, 21 Şubat 2006, 14:02:26

Maxim

Tek beslemeli iki farklı opampı test ettim , Lm324 ve Lm358 .
amacım Rail-to-Rail olmayan bu iki opamplardan hangisinin sıfıra daha yakın çıkış verebileceğini görmekti .
Proteus testinde ve bildiğim kadarı ile Lm358 daha uygun görünüyordu ,fakat devreyi aynı proteusta olduğu gibi çalıştırdığım zaman (gerçek olarak) girişe 0 volt verdiğim de LM358P 0.09 volt , LM324N ise 0.01 volt çıkış verdiğini gördüm .

Ne dersiniz bu duruma ?

proteus dosyası;
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP15/files/MaxiBoost/
altında "opamp_test.dsn" dosyasında.

argeelektronik

lm324 çok güzel bir opamp'tır özel devrelerde ses sistemlerinde genelde 324 tercih edilir
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

Maxim

Korkarım ben derdimi anlatamadım ,
arkadaşlar Lm358 ve Lm324 rail-to-rail opamp değiller ,ben hangisinin daha çok sıfıra yakın voltaj verebileceğini tek besleme ile test etmeye çalıştım Lm324 sıfıra daha yakın çıktı ve bu beni şaşırttı bildiğim kadarı ile Lm358 daha iyi olmalıydı .

Bu arada tel beslemeli rail-to-rail LMC6484 diye bir entegre keşfettim karaköyde bir kaç yere sordum bulamadım ,bu entegre hakkında bilgisi olan ve nerede bulabileceğimi bilen kimse varmı acaba ?

Klein

Marka farkı var mıydı?  özellikle LM358 marka farkı ollursa çok değişiyor. ST nin offset farkı özellikle çok yüksek. (bu arada ST 'ye de çamur atmayayım , bize kakaladıkları patates baskı da olabilir)