Selam tatlısukurnazı ve diğer tüm arkadaşlar

Başlatan ugurtarlaci, 23 Şubat 2006, 17:58:29

ugurtarlaci

Üstad, birkaç gündür forum sayfasındaki yazışmalarınızı okuyorumda, tecrübelerinizi paylaşıyor olmanız çok hoş. Aslında hepimiz bu şekilde paylaşımcı olabilsek  ve el birliği yapabilsek şu memlekette başaramayacağımız iş yok bence. Ben 10 -12 yıldır endüstriyel tasarımlar yapıyorum. Farklı dillerde farklı chiplerle çalıştım. Farklı endüstriyel cihazlar tasarladım ve  profesyonel olarak devam ediyorum. Ben Aslında bu form sayfalarını bugüne dek pek kullanamadım. Akılsızlık etmişim. Senin nezninde tüm arkadaşlara sesleniyorum. Paylaşalım arkadaşlar. Bende elimden geldiği kadar paylaşmak isterim. artık bu formu takip ediyorum sayenizde arkadaşlar. Bu arada renesas konusu ile yaklaşık 5 aydır araştırma safhasında ilgileniyorum. HEW yada IAR derleyici  tercihi konusunda ayrıntılı olarak bir tercih açıklamasında bulunursan sevinirim . şimdiden teşekkürler. CE - EMI,EMC testlerinden geçmiş tasarımlarım var, ihtiyacı olan arkadaşlarla tecrübelerimi bende paylaşmak isterim
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

aYe

Selam Uğur hocam,

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"CE - EMI,EMC testlerinden geçmiş tasarımlarım var, ihtiyacı olan arkadaşlarla tecrübelerimi bende paylaşmak isterim

Durduğunuz hata, ilk firsatta bu başlık altında tecrübelerinizi aktarmaya başlayın.

Şimdiden teşekkürler...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mesmert

uğur arkadaşım seni bu düşünceden dolayı tebrik ederim fikirlerini bekliyoruz eğer döküman halinde ise foruma yüklersen herkes faydalanır

saygılar.....

ugurtarlaci

Elbette arkadaşlar, ne demek. EMC ile CE etiketi gerekli olan bir ürün üzerinde çalıştığımda içli dışlı oldum diyebilirim. Zaten herkes böyle tanışmazmı bu tanışmaktan korktuğu konuyla. Karşılaşanlar iyi bilir, gerçekten ciddi problem arkadaşlar. Teorik bilgiyi bi safhadan sonra terketmek durumundasınız. Bu testlerde özellikle bildiklerinizden dahi şüphe etmeye başlayacaksınız. Ama herşeyde olduğu gibi bu konununda ısrarla üstüne gidildiğinde güzel işler çıkıyor.

Şöyle söyleyeyim,EMC labaratuarlarında PIC gibi EMC konusunda son derece beceriksiz olan bu işlemcinin ana besleme hattına 4000V luk hızlı geçiş ve yıldırım benzetmesi (BURST) sinyalleri uygulandı .Şu bildiğimiz zavallı PIC geçti  bu testlerden . Statik enerji benzetmesi (ESD) 8000 volt seviyelerindeydi ve PIC banamısın demedi. Tabii bunlar PIC in bu işlerde yeterli olduğunu göstermiyor. Elli takla atıyorsunuz ve PIC in tüm açık kapılarını yazılımsal ve donanımsal olarak kapatıyorunuz. Ama tüm bunlar yazılımsal olarak ve donanımsal olarak maliyetli işler. Bu nedenle RENESAS ı bende ısrarla öneriyorum arkadaşlar. İsteyen arkadaşlara tükçe ve ingilizce dökümanda sağlayabilirm.

şunu unutmayalım arkadaşlar, iş doğru işlemciyi seçmek ve baskılıdevreyi kurallarına göre çizmekle başlıyor. Baskılıdevrede yapacağınız ciddi bir kural hatası sizi günlerce upraştırabilir.  

Herkese kolay gelsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mikro29

herkese selam,
piclerle kendi çapımda bişeyler yapmaya çalışıyorum...piclerle alakalı(diğer mikrokontrolörlerde dahil) görebildiğim türkçe içerikli sitelerin en iyisi...
@ugurtarlaci hocam renesas hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim
renesas nerde bulunur, programlayıcı nerde satılır veya yapabilirmiyiz

mikro29@hotmail.com

yardımlarınızı bekliyorum....

tevfik_kadi

İstanbulda electro elektronik olacaktı sanırım ordan temin edebilirsiniz m16c30624ü.

aYe

Selam,

Electro hususunda dikkat edilmesi gereken hususlar;

Seminerlerinde verdikleri fiyatları baz almayın 0.7euro dedikleri R8C'leri seminerden sadece 1 gün sonra 4euro'dan fatura edip satarlar.

10 söylediklerinden 9'u yalan 1 tanesi şaibelidir.

Yıllık ihtiyacınızı almadan sakın tasarım yapmaya kalkmayın.
Geçen sene 8.8euroluk (çin ve avrupa fiyatı) m30624'ün fiyatları 30euro civarlarına kadar firladı.
Tabiki çok saygı değer elektronun katkılarıyla.

Ben daha önce signal elektronik diye bir firma aracılığıyla sorunsuz bir miktar aldım.
Bu firmanın bilgileri aklımda yok ama bu ve bunun gibi bir çok alternatif firma bulabilirsiniz.
Mecbur kalmadıkça elektronun kapısını çalmayın.

Tabi paranız çoksa diyecek laf yok...

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

sekerb

Daha iki hafta once  tanesi 18YTL`den M30624 aldim. Ellerinde 16 bin adet falan oldugunu soyluyorlardi. Fakat belirtmeliyim ki elektro ile daha once calismadim yani onceki vukuatlari hakkinda fikrim yok. bu durumda ortaya cikan sonuc "alacaksan bir an once al".

ugurtarlaci

Mikro29 arkadasım. Açıkçası ben renesas hakkındaki araştırmalarımdan kaynaklanarak RENESASI öneriyorum. Bende bu aleti takdir ettiğim için öneriyorum. Uzun bir süre araştırmadan , özellikle işlemciler konusunda yatırıma girmiyorum.  Yatırım diyorum çünkü benim yatırımdan kastım harcanılan zaman ve emektir. Fakat eğer Pic ile yeni uygulamalar yapıyorum diyorsan bence devam et. Çünkü kim ne derse desin Pic  ve Atmel türü işlemciler birçok insana mikrokontroleri tanıtmış ve önayak olmuştur. bu nedenle ben özellikle Microchip firmasını takdir ediyorum. Birçok orta seviye iş için yeterli olabiliyor. Ancak ileri aşamalarda bu işlemcinin yetmediğini anlayacaksın. Benim nacizane tavsiyem mikrokontroler kullanmaya yeni başladıysan Pic ile bir süre uğraşmaya devam et , çünkü RENSAS gibi üst seviye komplex aygıtlar seni bu işten soğutabilir ilk aşamada.

Kolay gelsin

Ziya

Arkadaşlar, dün buraya bir mesaj atmıştım ve orada bahsettiğim konular hakkında sonraki mesajlarda sorular soracaktım. Bir süre bilgisayarın başından uzaklaştıktan sonra döndüğümde mesajı yerinde göremedim. Böyle olunca sorularımı soramadım. Mesajı tekrar yazmaya da üşendim. Mesajımı gören oldu mu? Yoksa farkında olmadan birilerinin damarına basacak bir şeyler mi yazmışım (farkında olmadan vukuat mı çıkarttım yoksa) ?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

YARGICH

Selam,

Hocam dün sabah 5'e kadar oturdum ama bu başlık altından bir cevap gelmedi. En azından sizin adınızdan bir mesaj gelmedi.

Bilgilerinize, İyi Çalışmalar
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

aYe

Selam Ziya hocam,

Ben de bu başlık altında herhangi bir mesajınızı görmedim.

Ama şunu da merak ettim; hadi birimizin damarına bastınız, birimizde çok kızdı felan, iyi de nasıl silecek ki yazdıklarınızı?

Forumda bunu yapabilecek kişilerin bazı özel izin ve yetkilerinin olması lazım, ki bu kişilerde kısıtlıdır.

Sanırım onlara danışmanızda fayda var.

İyi çalışmalar.

Ziya

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Selam Ziya hocam,

Ben de bu başlık altında herhangi bir mesajınızı görmedim.

Ama şunu da merak ettim; hadi birimizin damarına bastınız, birimizde çok kızdı felan, iyi de nasıl silecek ki yazdıklarınızı?

Forumda bunu yapabilecek kişilerin bazı özel izin ve yetkilerinin olması lazım, ki bu kişilerde kısıtlıdır.

Sanırım onlara danışmanızda fayda var.

İyi çalışmalar.

A.S. @YARGICH ve tatlisukurnazi,

şimdi ben de karıştırdım, acaba başka bir başlığa mı yazdım ki? Ama aynı anda iki başlığa mesaj yazmamki. Bazen Önizleme yapıyorum, acaba dalgınlıkla önizlemeyi seçip gönderdim sanmış olabilirmiyim? Belki.  Vaktinizi aldığım için özür diliyorum.

Dün bahsettiğim şuydu: Jallistte bir Hollandalı arkadaş, piclerin EMI testini kabaca kendisi manyetolu çakmakla yaptığını yazmıştı. Malum piezoelektrik malzemeye basınç uygulanırsa gerilim ortaya çıkıyor ve bu gerilim basınca göre binlerce voltu bulabiliyor. Bu şekilde devre üzerinde manyetoyu birkaç kez çaktığında işlemci kilitlenme yada sapıtma yapmıyorsa tasarımının EMI uyumlu olabileceğini söylemişti. Her ne kadar bunun müşteri memnuniyeti açısından bir geçerliliği olmasa da en azından kendisini tatmin ettiğini anlıyoruz. Bu yöntem en azından tasarımcının EMI uyumlu belgesi almadan önce uygulayabileceği bir yöntem olabilir mi? Bir manyeto ne kadar EM alan oluşturabilir?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ugurtarlaci

Saygıdeğer Zi_Ya hocam. Bu bahsettiğiniz arkadaşın yaptığı testlere benzer birçok basit testi hepimiz yapmışızdır. Florasan lamba testi, Ark Yapan kontaktörlerle yapılan testler, Kaynak makinası yanında yapılan testler gibi. Elbette bu testler son derece iptidai fakat bu testleri yapan arkadaşları yadırgamıyorum. Nedenine gelince. Bu testleri yapabileceğimiz cihazlar o denli pahalı aygıtlar ki , düşünün başarı elektronik gibi bir firmanın mühendisleri ile aynı yerde test yaptım ben. Yani Başarı elektronik bile bu cihazların bir çoğuna sahip değil. Zaten Sektörümüz içinde iş yapan birçok firma ve kişinin EMC kavramından haberi bile yok. Ne zaman çakılıp kalıyor , işte o zaman başını kaşımaya başlıyorlar.

EMC testleri çok fazla alternatifi kapsıyor ve her bir alternatif test için diyebilirim ki farklı bir cihaz ve ortam var.  Örneğin Hızlı geçiş teslerinde (EFT) Besleme hattınıza farklı açılarda ve farklı darbe aralıkları ile palsler uygulanıyor. Bu cihaz sadece bu amaçlı üretilmiş diyebilirim. (Yaklaşık 20.000 USD) Bizlerin basit tekniklerle yaptığı bu nacizane tesler sadece bir türde noise üretebilir. Buna göre yaptığımız cihazı yorumlarsak  ve cihazımız diyelimki kilitlenmedi, demekki cihazımız bizim ürettiğimiz noise karşı kendini koruyabiliyor. Peki ya diğer durumlar...!!!!!!

aYe

@Ziya

Hocam bir ara forum da 0-6000 volt ayarlı 25ma veren bir devre şeması vermiştim.
Bu şema Nasa'nin marsa gönderdiği bir robot'un acayip bir fotoraf çekme devresinin bir kısmıydı.
Sigara paketi büyüklüğünü geçmeyecek bu devrenin Delinme , EMC, ESD gibi ön testlerin masaüstünde ucuz yollu yapabileceği düşüncesiyle paylaşmıştım ama 25ma ne işe yarar vs. benzeri tepkiler alınca, mod arkadaşlardan rica edip başlığı sildirtmiştim.
Bu tip cihazların 2000 dolarlardan başladığını pek bilen de yok sanırım.

Eğer işime yarar derseniz, işyerine geçince bulup size mail atarım.

İyi çalışmalar.