Selam tatlısukurnazı ve diğer tüm arkadaşlar

Başlatan ugurtarlaci, 23 Şubat 2006, 17:58:29

aster

olması gereken şekil 2 de ki, varistör patladıktan sonra enerjiyi nasıl kestirecek ki koruma yapsın?

standarda uyan çoğu elektrikli ev aletlerinde şebeke ilk girişte hem RC hem varistör bulunur

dün bir arızam vardı, bir servo nun DC 24V fren devresinde amcam frene paralel varistör koymuş

Sesli, telefon aramalı alarm cihazı

Digital AVO metre (spark gap ters yazılmış, atlama hücresi)

aYe

Selam,

Bu gdt'ler karaköyde çok fazla şekilde bulunuyor.
İlk nedir diye sorduğumda tiryak koruma için anot'larına paralel bağlıyorsun kısadevre durumunda otomat'i attırıp tiryakı koruyor demişlerdi.
Bir avuç almıştım ama hiç denemedim, yerlerini bulursam biraz kurcalayım bari.
Peki bu gdt'lerin fiyatları hangi seviyelerde?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aYe

Selam,

Şu malzeme tam olarak ne işe yarar?;

600 WATT PEAK POWER TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSORS P6KE SERIES

Ek: Bir de bu TransZorb TVS

Acaba her ikisi de aynı şey midir yada benzer işlevlerimi var?

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ugurtarlaci

@Tatlisukurnazi

Tatlisukurnazi hocam. Bu alet bir tür transorb. Bu aletler kısa süreli gerilim sömürme işlemi yaparlar ve bunu kendi üzerlerinde bitirirler. Oluşmuş beklenmedik pikleri kendi üzerlerinde ısıya çevirerek yok ederler. Bunların datasheetlerini incelersen zaman a bağlı bir ısı grafiği görürsün. Bahsettiğin alet 600 Wattır fakat bu durum yanlış yorumlanmamalıdır. 600 Watlık performans 1mS süre için geçerlidir. Yani uzun süreli gerilim yükselmelerinde bu arkadaşlar görevini gururla yapmanın rahatlığıyla emekli olurlar ve kısa süre sonra ( belki 2 mS) bu arkadaşları kaybederiz.

Seçeceğin Transorb da şunlara dikkat etmelisin.

- Kullanacağın yerdeki gerilim türü (AC-DC)
      - Kullanmak istediğin gerilim seviyesi

Bu ürünün Yönlü ve yönsüz tipleri var. yönsüz olanları AC gerilim tiplerinde kullanıma uygundur. Yönlü olanlarda bir diyoda benzer şekilde yön belirten bir çizgi görürsün .( - )

Ürünlerin üzerinde votaj hassasiyetleri yazar. 6,8 - 24 gibi. Bu ürünler üzerlerinde yazan voltajın %5 altı ve %5 üstü değerler altında çalışırlar. A serilerinde ise bu aralık, hassasiyet açısından daha dardır. Bu ürünlerde 300v - 400 voltlara kadar geniş spektrumda çeşit bulabilirsin.

Koalay gelsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

aYe

Selam Ugurtarlaci hocam,

aslinda sorunun emi emc ile alakası olmadığını biliyorum ama konu hazır bu tür pasif malzemelere gelmişken sizden bunlar hakkında bilgi alabilirim diye sormuştum.

Ben bunu smps clamp devresinde kullanmak istiyorum, o zaman aklıma şu soru geliyor;

110-220 girişe sahip universal tip bir smps'nin girişinde (PFC yokken) DC 0-300 arası bir voltaj olabilir.

Bu durumda clamp devresi üzerine düşecek voltaj değeri x'iken biz transorb voltajını neye göre seçicez?
%5 -+ pek kurtarır bir aralık gibi gözükmüyor.

İyi çalışmalar.

ugurtarlaci

@tatlisukurnazi

Üstad, bu gerilim sömürme ekipmanları aslında hep ani gerilim değişmelerine karşıdır. Bir SMPS sisteminde bu aygıtlar yine aynı amaçla kullanılabilir. Yani SMPS girişinde 180-300 aralığında bir gerilimiz var ise öncelikle bir varistör yada transorb ile 300 volt ve üzerini koruma altına almalısınız.

Bu ürünleri, iç içe geçmiş elekler olarak düşünelim. bir varistör %20 toleransla çalışır. Genel bir transorb %5 aralıkta hizmet verir. A serisi bir transorb ise %2.5. Daha sonra koyacağınız bir zener ise çok daha düşük bir tolerensa sahip olacaktır.

Dolayısı ile gerilimi temizlemeye bu veya benzeri bir sıra ile gidilirse en azından kompenentler görevlerini tam anlamı ile yerine getirmiş olacaktır. Zaten SMPS lerde giriş uçlarında meydana gelecek olan uzun süreli gerilim değişmelerini düzenlemek bu aygıtların işi olmasa gerek. o nedenle seçeceğiniz transorb veya varistörü max. giriş gerilimine göre seçmelisiniz.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

aYe

Selam,

Uğurtarlacı hocam, aslında ben sorunumu tam aktaramadım, sorduğum şebeke dışı bir amaç için kullanımdı ama yine de sağolun cevap için.

Bu arada dün smd varistör aradım sadece 230 volt epcos bulabildim, quasi resonant smps yapıyorum, çizim bitmek üzere, 12'ye kadar biterse kartı basıp deniyicem.

Yarın xilinx semineri var mecbur erken yatıcaz bugün.

İyi çalışmalar.