S7 200 programlama mantığı (LAD?? STL??)

Başlatan mckmk03, 01 Mart 2006, 02:07:32

mckmk03

merhaba arkadaşlar
             uzun zamandır SIEMENS s7 200 ile uğraşıyorum ve LADDER ile programlıyorum.Profesyonel işlemler için ladder ın yavaş kaldığını düşünüyorum...
            Daha büyük ve profesyonel prosesler için STL nin yaygın olduğunu okudum Fakat STL de merdiven mantığına bağlı bir mantıkla yazılıyor.
            STL nin programlama mantığı nasıl????
          nasıl bir mantıkla yazılıyor.Oldukça zor olduğunu düşünüyorum.STL ile program yazan arkadaşlar varmı.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

picusta

Ladder ile lojik devreyi çiziyorsun. halbuki STL'de ise algoritmayi dogrudan yaziyorsun. Ladder'i elektrikçiler tercih eder, STL'i bilgisayarcilar.
Ladder'in yavas kaldigini niye düsünüyosun? Mikroislemcinin ASM (Instruction List) diline STL'den daha yakin.

ground

Hız konusunda ne demek istediğini tam anlayamadım..

Program yazarken ki zaman açısından hızmı? Yoksa Programın işleyişi yada ürettiği kod ve işlemciyi etkilemesi açısındanmı?

Ladder programlama , programı görüntülemek ve simulasyon kullanabilmek açısından önemlidir..

Not: Ladder sadeleştirme yöntemleride kullanılırsa programı optimum hale getirebilirsiniz..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

mckmk03

yavaş kalıyo derken kod üretmek açısından demek istedim.ladder ile etkili ve komplike işlemler yapabilen sistemleri programlamak açışından daha geride kalıyor sanırım.
         daha doğrusu insanın hayal gücünü sınırlıyor sanırım.siz ne dersiniz bu konu hakkında??

OZERYAL3M

bence yanlış düşünüyorsun hız , kolaylık ve hata yapma açısındfan LADDER daha iyi STL'de dallanmaları, seri paralelleri ve MOV_B counter v.b. komutların nasıl kodlandığını iyi bilmen gerekir. yani hata riskin çok fazla zaten arka planda microwın32 STL oluşturuyor öğrenmek istersen onları incelemeni tavsiye ederim. kolay gelsin