GÜMRÜK HAKKINDA

Başlatan Erol YILMAZ, 07 Mart 2006, 09:48:30

Erol YILMAZ

Başlık, yurtdışından IC, PCB geliştirme kiti getirirken ürün fiyatının  3-4 katı gümrük masrafları ile karşılaşan elektronikçi mağdurlara adanmıştır.
Hatta bu sample isteklerinde bile karşılaşılır hale gelmiştir.

Bu konuda neler yapabiliriz? Kimlere başvurabiliriz? Kanuni olarak neredeyiz? Gerçekten mağdur olmayı hak ediyormuyuz ?

Yorumlar ve konu hakkında bilgilerinizi rica ediyoruz.

tepe

Sayın Arkadasım
Proforma fatura ıle  numune bazında mal getırırsen ve uzerıne
NO VALUE-SAMPLE  Yazdırırsan  Gumruk Odemezsın.
Bılgılerıne
Tepe

mp3dragon

Ahh Erol sorma, yarama bastın.
Sample göndermeyi kesen Microchip'ten paramla (100 usd altı) malzeme getirtmeye kalktım. 500 USD üzeri gümrük masrafı çıktı. Bende gümrüğe terketmek zorunda kaldım.

@tepe,

Microchip'e öyle bir ağır mesaj yazdım ki İngiltere'den telefonla aradılar.
Malesef "NO VALUE-SAMPLE" yazamıyorlarmış paketin üstüne  :evil:
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

tepe

Sayın Arkadasım
Sız Yurt dısından bır sey almaya kalktıgınızda bununla ılgılı olarak,
ya fatura keserler veya bedelsız olarak yıne ön fatura keserler
bu kestıklerı fatura veya ön faturayı  mal ıle bırlıkte sıze gonderırler.
Sıze ufak bır zarf ıcınde numune gelıyorsa ,sızde rıca edın.Dısarıdan proforma faturanızın gorulebılecegı  naylon ceplı bır  zarf a  numunenın konulmasını.
Tabıı proforma faturaya bedelsız-Numune ıbaresını koydurmayı unutmayın
Gumruge gelen malınız.Gumrukten cekmeye kalktıgınızda numune oldugu ıcın sızden bır gumruk parası talep etmeyeceklerdır.Zaten Yururlukte olan kanunlara gore 500 US$ ye kadar bedelsız numune gonderme-alma serbest.
Bılgılerınıze
Tepe

OG

Alıntı YapSample göndermeyi kesen Microchip'ten paramla (100 usd altı) malzeme getirtmeye kalktım. 500 USD üzeri gümrük masrafı çıktı.
Bunu anlayamadım?

Ödediğiniz KDV+Gümrük vergisi değilmi? KDV=%18, GÜm Ver= %4

Herhalde gümrük komisyoncuların istediği ücretten bahsediyorsunuz.

TNT ile arada bir getirtiyorum, veya normal posta ile. İkisinde de adrese kadar getiriyorlar. Miktar küçük ise gümrük vergisi falan da yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mp3dragon

@OG,

Konşimento + TSE belgesi alımı + Gümrük + KDV + vs. 2 ayrı gümrük firması ve Microchip Türkiye ile görüştüm hatta onlar kendi gümrük işlemlerini yapan firmayı da devreye soktular ama sonuçta gümrüğe terketmek zorunda kaldım. TSE belgesi olmadan malı geçiremiyorsunuz eğer çok didiklerlerse türkçe kullanım kılavuzu bile isteyebilirler. Gümrük mevzuatı çok karışıktır. BuyMicrochip ten aldığım ürünler için Microchip İngiltereden de  aradılar, malesef ordan aldığınız ürünlere "Sample" ibaresi koyamıyorlarmış. Direkt olarak ithalat faturası kesiyorlar. Bu durumda gümrüğün insafına kalıyorsunuz. Sadece konşimento bedeli 100,- YTL üzerinde idi.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

OG

Küçük gönderilerde gümrük işini bizdeki komisyonculara bırakmayacaksınız. TNT ve benzeri firmalar küçük gönderilerde konşimento bedeli almıyorlar.

TSE, bir ara harakete geçirilen sonradan abarttık dedikleri ciddi bir saçmalık. Şu sıralarda bu gibi kalemlerde TSE devreye girmiyor. Olayı TSE'nin en hızlı zamanında yaşamış olmalısınız.

100 usd için gümrük vergisi yok. Olsaydı bile gümrük ver %4, KDV %18.

Yani ciddi bahtsız zamanda yakalanmışsınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mp3dragon

Bizzat TNT nin istediği konşimento bedeli idi. Daha sonra başka gümrük firmaları ile irtibata geçtim. Hepsi prosedür olarak aynı şeyi söyledi. Yani TSE+konşimento+kdv+gümrük+vs =~ 500 usd. Buna  Microchip'in kendisi dahil.

Bu arada bende daha önce çok defa TNT ile getirtmiştim. Ama son seferinde böyle oldu malesef.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

salim ALTIN

Merhaba.
:D
Ticari ve gayri-ticari diye iki tanımlama vardır. Sakın bahsettiğiniz fark bundan kaynaklanmasın.
:D
@og sen sanırım firma adına değil kendi şahsın adına istiyorsun aldığın ürünleri. Böyle olunca herhangi bir problem olmuyor haklısın.

@mp3dragon sen de bir firma adına istemiş olmalışın ürünü. Karşılaştığın durum da normal. Çünki ticari işlem ticari sonuç doğurur.

okuyunca anladım ki biz derdimizi anlatırken bile eksik anlatıyoruz, sonra da çare bulamıyoruz. :D

Çare; yurt dışından numune yada az fiyatlı  istediğiniz ürünlerde çalıştığınız veya kendi firmanızın adını adresini vermeyim. Vergi numarası da. o zaman evinize kadar gelir. Ama bunları da sonra fatura kesip satmayım.  :D

Asıl o zaman kaçakçılığa girer...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mahoaga

@Salim Altın, Hocam bu durum için ne önerirsiniz.

Microchip 'ten 100USD altı malzeme aldınız. Firma adı kısmını boş bıraktınız ve ev adresinizi verdiniz. Adres ve diğer bölümlerde kesinlikle Firma ile ilgili bir beyanda bulunmadınız(Firma adı, Vergi no.....). Buna rağmen paketiniz gümrüğe takıldı.

Bu durumda ne önerirsiniz.

mp3dragon

MAHOAGA,

bu kısımları boş bırakınca siparişi kabul etmiyor. :cry:
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mahoaga

@mp3dragon

Company name: "---"
yazınca kabul ediyor veya benimkini kabul etti başkada ticari giriş niteliğinde yer yok.

salim ALTIN

Merhaba.
Birkaçkez bu şekilde malzeme aldım.  digikey den. Her seferinde de adresime geldi. Bir defasında öğrenci olan bir arkadaşım picstart Plus getirtti 250 dolar. ve o gümrüğe takıldı. Topkapı paket gümrüğüne gidip paketini aldı.Ticari işletme olmadığını, öğrenci olduğunu söyleyip yanlızca öğrenci belgesini göstermiş. Ticari işletme ve ticari ürün olup olmadığı önemli. Ben yine başka bir firmanın gümrüğe takılan broşürlerini aldım. Açıp paketi bakıyorlar. ve bir problem çıkarmadan verdiler.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mahoaga

100Usd altı (95Usd) malzeme siparişlerim bugün geldi. Microchipten almıştım ve dediğim gibi firma adı yazan kısma "---" yazmıştım. Mp3dragon arkadaşımızın başına gelenler çok şükür olmadı.

Anlaşılan kesinlikle firma adı belirtmemek gerektiği. Adres olarak direk ev adresi verirseniz ve tutarınız yüksek değilse malzemeniz gelecektir.